Rodzinnie
Czy Łódzkie to region przyjazny rodzicom z dziećmi? Zdecydowanie tak. Znaleźć można tu atrakcje dla zupełnych maluchów oraz trochę starszych turystów. I co bardzo ważne – atrakcje te sprawdzą się zarówno w pełnym słońcu, jak i w deszczowe dni.
Parków wodnych w Polsce nie brakuje, ale odkrytych basenów z gorącą wodą już tak dużo nie ma. W Uniejowie nieprzypadkowo miejscowy park wodny nosi nazwę „Termy” - gorąca woda z wnętrza ziemi pozwala na kąpiele na odkrytym basenie przez cały rok. Bez względu na temperaturę zewnętrzną, woda w basenie ma stałą temperaturę około 30 stopni. Dla urozmaicenia wizyty w Uniejowie warto zajrzeć do Zagrody Młynarskiej na lekcję żywej historii. Można tu w zabytkowym wiatraku dowiedzieć się jak wygląda mielenie ziarna na mąkę.
Z Uniejowa niedaleko już do Borysewa i miejscowego Zoo Safari. W warunkach możliwie zbliżonych do naturalnych, na terenie 25 ha, mieszka 500 zwierząt reprezentujących 90 gatunków. Do największych „gwiazd” należą białe lwy oraz białe tygrysy bengalskie, oba gatunki są bardzo rzadkie i zagrożone wyginięciem.
Jedną z atrakcji dedykowanych najmłodszym jest Park Jurajsko-Botaniczny „Dinopark” oraz Kraina Świętego Mikołaja w Kołacinku koło Brzezin. Największą atrakcją są tu oczywiście pełnowymiarowe modele dinozaurów, ale gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, gwoździem programu staje się spotkanie z kim innym... Kolejną baśniową atrakcją jest Park Skrzacich Opowieści we Florentynowie, gdzie można poznać historię słowiańskich skrzatów, a także pospacerować po całej Dolinie Skrzatów czy zanocować w domku na drzewie. W pobliskiej Solcy Małej znajduje się natomiast Wioska indiańska „Tatanka”. To miejsce gdzie nie tylko można poznać tradycje i zwyczaje rdzennych mieszkańców Ameryki, ale także sprawdzić się w rozmaitych zawodach sprawnościowych, np. walkach na równoważni czejeńskiej. A skoro mowa o samej Łęczycy, to oczywiście można spotkać tam diabła Borutę. W mieszczącym się na zamku muzeum znajduje się największa w kraju kolekcja rzeźb o tematyce demonologicznej.
Innego gospodarza mają Groty Nagórzyckie i miejscowe wyrobisko piasku, znajdujące się na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. Zgodnie z legendą mieszkał tu zbój Madej. Nawet jeżeli nie uda się go spotkać podczas wędrówki podziemną trasą turystyczną, wrażeń i tak nie zabraknie.
W pobliżu Tomaszowa warto odwiedzić jeszcze jedno wyjątkowe miejsce – park Mikrokosmos w Ujeździe. Zgromadzono tu 25 modeli owadów i tyle samo mikroorganizmów. Kto chce stanąć oko w oko z większymi od człowieka biedronką, komarem, czy pszczołą, ten ma tu na to szansę. Z kolei w podłódzkiej Lipce można spotkać ostatnie z wymienionych przed chwilą owadów, tyle że te prawdziwe. W miejscowej pasiece organizowane są zajęcia edukacyjne, gdzie poznamy tajemnice tych fascynujących zwierząt. Dzięki oszklonemu ulowi można zajrzeć do wnętrza pszczelego domu, a na deser degustować różne odmiany miodu. Życie pszczół to jeden z możliwych tematów zajęć edukacyjnych w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Dodatkowo w miejscowym Skansenie Roślinnym można poznać lecznicze i kulinarne właściwości roślin.
Również młodzi fani komunikacji nie będą się nudzić w regionie łódzkim. W weekendy w cieplejszej części roku warto się wybrać na wycieczkę Rogowską Koleją Wąskotorową. W wybrane dni zwiedzać można też zabytkową parowozownię w Skierniewicach – jest tu m.in. dawny parowóz szkoleniowy, gdzie zajrzymy do wnętrza kotła. Z kolei w Łodzi w zabytkowej zajezdni na Brusie obejrzymy równie zabytkowe tramwaje (w letnie weekendy można także udać się na wycieczkę składem, którym jeździli w młodości nasi dziadkowie).
Mało? Na deser zostają dwa miejsca związane z nauką, oczywiście połączoną z dobrą zabawą. W Bełchatowie warto zajrzeć na interaktywną wystawę Giganty Mocy, wyjaśniającą jak powstał węgiel brunatny w bełchatowskim złożu i jak dzisiaj z węgla produkowany jest prąd. Z kolei w Łodzi na terenie zabytkowej elektrowni miejskiej działa jedna z najnowszych i największych atrakcji tego typu w kraju – Centrum Nauki i Techniki EC1. Można tu prześledzić proces produkcji energii (zachowano niemal kompletne wyposażenie elektrowni sprzed blisko 90 lat) i zwiedzić dwie dodatkowe ekspozycje. Na chętnych czeka tu też kino sferyczne 3D oraz planetarium.
Zdjęcie 1 - Zagroda Młynarska w Uniejowie
Zdjęcie 2 - Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa -Biała
Zdjęcie 3 - PGE Giganty Mocy w Bełchatowie
Zdjęcie 4 - Dinopark/Kraina Świętego Mikołaja w Kołacinku
Zdjęcie 5 - Wioska indiańska "Tatanka" w Solcy Małej
Galeria
https://www.lodzkie.pl/turystyka/co-mo%c5%bcna-robi%c4%87-w-%c5%82%c3%b3dzkiem/rodzinnie#sigProIdfbed2ab880