Szlaki turystyczne
Stereotypowy obrazek turysty jako osobnika fotografującego pospiesznie mijane autokarem zabytki albo pędzącego przez muzeum za przewodnikiem odchodzi w przeszłość. Podobnie jak wczasowicz, którego jedynym zajęciem jest leżenie na plaży.
Na świecie zapanowała moda na turystykę aktywną. Ludzie odkryli, że zwiedzanie nieznanych miejsc może nie tylko wzbogacić wiedzę i dostarczać wrażeń, ale też służyć zdrowiu i poprawie kondycji. Dlaczego nie łączyć przyjemnego z pożytecznym? Ten tok rozumowania zaakceptowały już miliony miłośników wypoczynku atrakcyjniejszego niż dawniej.
Województwo łódzkie od momentu przyjęcia w 2007 r. strategii rozwoju turystyki regionu konsekwentnie rozwija turystykę aktywną. To propozycja adresowana do wszystkich, którzy chcą czegoś więcej niż zwiedzania zabytków. Wykorzystano walory sprzyjające takiej właśnie koncepcji.
Rower to najzdrowszy i najbardziej ekologiczny sposób zwiedzania. Pozwala dotrzeć wszędzie, poruszać się nie tylko po głównych drogach, lecz także ścieżkach i dróżkach, wolnych od spalin i obecności samochodów. W województwie łódzkim funkcjonuje ponad sto szlaków rowerowych, w tym dwie magistrale: Wschód-Zachód i Północ-Południe. Wszystkie są bezpieczne i dobrze oznakowane. Prowadzą do najpiękniejszych i najciekawszych zakątków regionu. Każdy może wybrać taki, który go najbardziej interesuje: szlak Bursztynowy, Pałaców i Dworów, Świętego Wojciecha, szlak Diabła Boruty, Cudownych Obrazów, Żubrów, Puszczy Bolimowskiej, a nawet Carskich Łowów, gdyż w lasach pod Spałą chętnie polowali carowie Rosji. Na każdym czekają zabytki, piękne pejzaże, folklor, potrawy regionalne i wiele innych atrakcji.
Tylko podróżując na rowerze, w ciszy i spokoju, można w pełni docenić walory regionu, jego zabytki, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i po prostu piękne zakątki, które łatwo przeoczyć, jadąc samochodem. Nic dziwnego, że miłośników turystyki rowerowej przybywa. To już nie jest swoista moda, lecz świadomy wybór właśnie takiego sposobu poznawania Polski. Do wielu miejsc autem po prostu nie da się dojechać. Na terenach objętych ochroną, w parkach narodowych czy rezerwatach obowiązują zakazy. Auto uzależnione jest od dróg. Nie dotrze tam, gdzie są bagna, piaszczyste polne drogi czy miedze. A na rower nie ma mocnych! To pojazd prawdziwych turystów.
Długo można wyliczać atuty Łódzkiego, ale nic nie zastąpi własnego doświadczenia. Trzeba wsiąść na rower i przekonać się osobiście, ile atrakcji czeka na miłośników tego rodzaju wypoczynku. A jeśli do walorów turystycznych dorzucimy dobrą bazę noclegowo-gastronomiczną, oferta z pewnością zadowoli wszystkich.
Wszystko trzeba jednak zobaczyć na własne oczy. A więc – po prostu zapraszamy do Łodzi i całego województwa łódzkiego.
Tekst: Michał Jagiełło