Aktywnie
Atutem województwa łódzkiego jest różnorodność. Fani aktywnego wypoczynku znajdą tu sporo możliwości spędzania czasu - można wędrować szlakami pieszymi, korzystać ze szlaków rowerowych i kajakowych, a także z najdłuższego w Europie szlaku konnego, czy największego stoku narciarskiego w centralnej Polsce.
Do pieszych wędrówek najlepszymi obszarami są na pewno te o urozmaiconym ukształtowaniu terenu. Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, czy położone na południowych krańcach regionu Załęczański i Przedborski Parki Krajobrazowe, dzięki całym sieciom szlaków turystycznych, idealnie się do tego nadają. Oczywiście na dłuższy spacer (może z kijami do nordic walking) można wybrać się także do Lasu Łagiewnickiego w północnej części Łodzi, czy w nadpilickie okolice Spały. Ciekawą propozycję dla fanów marszów na orientację posiada powiat wieruszowski, gdzie realizowany jest program „Powiat wieruszowski z mapą i kompasem”. Dla fanów bardziej ekstremalnych doznań warto polecić „Setkę po łódzku”, czyli coroczny rajd pieszy na orientację w najbliższych okolicach Łodzi, gdzie do pokonania jest dystans 50 lub 100 km.
Fani turystyki rowerowej bez problemu znajdą szlaki dla siebie, w okolicy Łodzi (ponownie warto wybrać się na Wzniesienia Łódzkie), jak również w całym regionie, zarówno krótko- jak i długodystansowe. Od 2016 r. działa w Łodzi system Łódzkiego Roweru Publicznego, natomiast w 2018 r. uruchomiony został Wojewódzki Rower Publiczny – rowery dostępne są w 10 miastach regionu (Łodzi, Koluszkach, Kutnie, Łasku, Łowiczu, Pabianicach, Sieradzu, Skierniewicach, Zduńskiej Woli i Zgierzu).
Również kajakarzom województwo łódzkie może sporo zaoferować. Rawka, Pilica, Warta, a także Grabia i Widawka to najczęściej wykorzystywane kajakarsko rzeki. Stosunkowo łatwe technicznie (zwłaszcza Pilica i Warta), ciekawe krajobrazowo i krajoznawczo (m.in. zabytkowe młyny wodne nad Grabią) od lat przyciągają licznych amatorów aktywnej turystyki. Rozwinięta baza turystyczna sprawia że nie ma tu problemu z wypożyczeniem kajaków, czy noclegiem przy wyborze spływu dłuższego niż jednodniowy. Również inne rzeki warto brać pod uwagę przy planowaniu kolejnych spływów – Bzurę, Mrogę, Ner czy Drzewiczkę.
Na dwóch największych akwenach w regionie – Zalewie Sulejowskim i Jeziorsku dobre warunki znajdą także fani żeglarstwa i windsurfingu.
Łódzkie to świetne miejsce dla turystyki konnej. Zwolennicy podziwiania zawodowców w akcji mogą wybrać się do Bogusławic, Walewic lub Gajewnik, gdzie cyklicznie odbywają się zawody hippiczne. Amatorzy samodzielnej jazdy mają do dyspozycji ponad 200 stajni w całym regionie, a także łączący je najdłuższy w Europie, liczący ponad 2000 km, szlak konny. Składa się z dwóch pętli - mniejszej wokół Łodzi oraz większej wokół całego województwa, z licznymi łącznikami. Planując wyjazd warto odwiedzić Centrum Zarządzania Łódzkim Szlakiem Konnym mieszczące się w Łodzi - można tu nie tylko otrzymać mapy i inne materiały o szlaku, ale także wypożyczyć lokalizatory, które poprawią bezpieczeństwo turystów.
Zima to czas, kiedy odkryjemy i inne walory turystyczne regionu – największy stok narciarski w centralnej Polsce znajduje się na Górze Kamieńsk koło Bełchatowa. Ponad 800 metrów dość łatwej trasy nadaje się idealnie na rodzinny wyjazd (chociaż najwyższa partia stoku jest już bardziej wymagająca!). Drugi stok z narciarskim wyciągiem jest położony w zgierskiej Malince.
Ciekawym sposobem na aktywne poznanie regionu, zarówno jego przyrody jak i historii, mogą być questy i fotogry. Opracowane przez Województwo Łódzkie trasy obejmują wszystkie parki krajobrazowe, a także wybrane miasta.
Zdjęcie 1 - Zbiornik Sulejowski, autor: K. Gara
Zdjęcie 2 - Las Łagiewnicki, autor: K. Krakowska
Zdjęcie 3 - Rzeka Warta
Zdjęcie 4 - Sulejowski Park Krajobrazowy
Zdjęcie 5 - Zalew Sulejowski
Galeria
https://www.lodzkie.pl/turystyka/co-mo%c5%bcna-robi%c4%87-w-%c5%82%c3%b3dzkiem/aktywnie#sigProId200af00ece