Żywa Biblioteka w w Wojewódzkiej Bibliotece im. Piłsudskiego
poniedziałek, 24 października 2016
Już jutro, 25 października, po raz pierwszy w Wojewódzkiej Bibliotece im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się spotkanie w ramach projektu „Żywa Biblioteka”.
Temat pierwszego spotkania w „Żywej Bibliotece”: Niepełnosprawny = Pełnoprawny? O problemach i aktywizacji niepełnosprawnych będzie można porozmawiać z „Żywymi Książkami” – przedstawicielami środowisk niepełnosprawnych.
Czym jest „Żywa Biblioteka” i „Żywa Książka”?
„Żywa Biblioteka” jest adaptacją skandynawskiego projektu – pierwsza taka „Biblioteka”(„Human Library”) powstała w Danii w 2000 r., zorganizowała ją grupa młodych ludzi skupionych wokół organizacji „Stop Przemocy”. W swym założeniu promuje ona ideę tolerancji i poszanowania praw człowieka, jest formą otwarcia się na bliźniego i dotarcia do niego. „Żywą Książką” jest osoba wyróżniająca się z danej społeczności i dająca swoim postępowaniem i działaniami dobry przykład innym. „Żywa Książka” to także symbol krzywdzących stereotypów, przesądów, niezrozumienia, odrzucenia, wyparcia. „Czytelnik” – rozmówca zobowiązany jest pamiętać, by przebieg i ton spotkania z „Książką” odbył się z poszanowaniem zasad kultury osobistej, a także szacunku do rozmówcy.
- animator kultury, twórca i redaktor poradnika, opiekun osoby niepełnosprawnej,
- Rzecznik Osób Niepełnosprawnych,
- orator, twórca konkursów i warsztatów oratorskich, członek władz PTTK, wraz z synem zajmują się turystyką osób niepełnosprawnych,
- niepełnosprawny aktywista PTTK, walczy z „trzema stopniami”- bariery architektoniczne,
- poetka, współpracownik KAMENY w zakresie amatorskiego ruchu literackiego,
- „amazonka”, wolontariuszka Klubu AMAZONKA, pedagog (turystyka, hotelarstwo), do niedawna aktywistka turystyki rowerowej niepełnosprawnych,
- Dyrektor i pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.
„Żywa Biblioteka”
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi,
25.10.2016 w godzinach 13:00-15:00
w Czytelni Działu Zbiorów Audiowizualnych
(wejście C, parter)