Wydarzenia w Muzeum Sztuki - luty

czwartek, 11 lutego 2016
Historia muzeum. Bagaż czy zasób? Spotkanie i dyskusja wokół monografii Muzeum Sztuki w Łodzi
ms2, ul. Ogrodowa 19
16 lutego 2016, wtorek, g. 18.00, wstęp wolny

Z okazji 85. rocznicy inauguracji kolekcji grupy "a.r." muzeum zaprasza na spotkanie i dyskusję wokół publikacji "Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia". Dwutomowe wydawnictwo dotyczy nie tylko historii instytucji, ale również zmieniających się koncepcji funkcjonowania muzeum. Wielogłosowa narracja wybrzmiewająca w esejach specjalistów z dziedziny historii sztuki i teorii kultury łączy się z głosami artystów, kuratorów i badaczy, których wypowiedzi stanowią podstawę rozważań nad misją i praktyką Muzeum Sztuki w Łodzi. Ponadto, publikacja prezentuje projekty artystów traktujących dzieje łódzkiej placówki jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego: Waldemar Baraniewski, Jacek Ojrzyński, Józef Robakowski, Joanna Sokołowska i Jarosław Suchan

Jubileuszowa 40. Olimpiada z historii sztuki
ms2, ul. Ogrodowa 19 (sala audiowizualna)
13 lutego 2016, sobota, g. 16.16

13 lutego o godzinie 16.16 rozstrzygnięty zostanie etap wojewódzki 40. Olimpiady Artystycznej, który - z okazji jubileuszu – zostanie połączony z wydarzeniem dla wszystkich olimpijczyków z województwa łódzkiego.

 Jak (nie) zobaczyć migrantów? O ruchu i obrazach wobec "kryzysu uchodźczego". Wykład Łukasza Zaremby
ms2, ul. Ogrodowa 19
17 lutego 2016, środa, g. 18.00, wstęp wolny

Wykład z cyklu: "Nic do zobaczenia. Teorie wizualności wobec niewizualnych problemów współczesnego świata"

Tematem wykładu będzie skomplikowana relacja reprezentacji wizualnej i "kryzysu uchodźczego" - będzie to komentarz do odmiennych strategii pokazywania (popularnych i artystycznych), ale również refleksja nad statusem obrazowania szczególnego podmiotu: definiowanego przez możliwość i niemożliwość ruchu.

Rozpaczliwy krzyk rozumu: Kolegium Socjologiczne i "nowoczesność". Wykład Tomasza Swobody
ms2, ul. Ogrodowa 19
18 lutego 2016, czwartek, g. 18.00, wstęp wolny

Wykład z cyklu: "Kartografie nieznanego" - towarzyszącego wystawie "Atlas Nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku"

Działalność Kolegium obejmowała spotkania najwybitniejszych europejskich intelektualistów, którzy wówczas – w latach 1937-1939 – przebywali akurat w Paryżu. Ich prace, skupione na obecności mitu i sacrum w społecznej egzystencji, były jedną z ostatnich reakcji na ekspansję mitycznej siły faszyzmu.

Lingwizm i philozoosophia. Eksperymenty poetyckie i manifesty Andrzeja Partuma. Wykład Agnieszki Rejniak-Majewskiej
ms2, ul. Ogrodowa 19
25 lutego 2016, czwartek, g. 18.00

Wykład z cyklu: Związki literatury i sztuk wizualnych po 1945 roku

Historia sztuki konceptualnej jest po części historią „miejsc wspólnych” łączących ją z poezją konkretną i z filozofią języka. Artyści konceptualni zarówno czerpali teoretyczne inspiracje z analitycznej filozofii języka, jak też samorzutnie przyjmowali analityczną i refleksyjną postawę w stosunku do tworzywa swych działań. Przypadek Andrzeja Partuma jest w tym kontekście o tyle szczególny, że punktem wyjścia był dlań eksperyment poetycki – jak najdalszy od poczucia jasności i werbalnej spójności, zaś teoretyzm i intelektualizm konceptualizmu bywał dlań raczej obiektem kpiny i prowokacji.

Byle do wiosny. Olga Szymula
ms¹, ul. Więckowskiego 36
26 lutego 2016, piątek, g. 20.00
bilet: 8 zł

Olga Szymula to kompozytorka, artystka dźwiękowa i performerka. Obecnie zajmuje się tworzeniem muzyki elektroakustycznej oraz działaniem performerskim. W muzyce jej uwaga skupia się głównie na eksploracji dźwięku w całym jego spektrum: dynamice, natężeniu i rożnych jakościach. Posługuje się zarówno narzędziami analogowymi, jak i cyfrowymi. Bawi się muzycznymi konwencjami, często łącząc chwytliwe melodie i piosenki z abstrakcyjnymi pejzażami dźwiękowymi i hałasem.
„Byle do wiosny” to cykl wydarzeń, podczas których muzyka styka się ze sztukami wizualnymi – seria spotkań dźwięku z obrazem, działaniem performatywnym, a także ze swoistym rodzajem pojmowania brzmienia jako tożsamego z twórcą. Do cyklu zaproszono artystki odnoszące się w swojej twórczości do muzyki. Dzięki temu potencjał relacji pomiędzy muzyką a sztukami wizualnymi jest eksplorowany i rozpoznawany w praktyce.

Zapraszamy!
Więcej informacji: http://msl.org.pl/