Wielki Tydzień w wojewódzkich instytucjach kultury

poniedziałek, 30 marca 2015

Atmosfera ostatnich dni przed Świętami Wiel­kanocnymi nastraja do wyciszenia i refleksji. Warto zatem uprzyjemnić sobie ten czas szczególną, nastrojową muzyką, którą zaprezentują w tym czasie Filhamonia Łódzka im. Artura Rubinsteina oraz Teatr Wielki w Łodzi.


1 kwietnia br. o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej rozpocznie się Koncert Pasyjny.

W programie wieczoru znajdą się utwory dawne: organowa „Fantasia chorma­tica” Holendra Jana Pieterszoona Sweelincka (1562–1621), pieśń „Powstań Panie!” toruńskie­go teologa i luterańskiego kaznodziei Piotra Artomiusza (1552–1609), koncert na sopran solo, dwoje skrzypiec i organy „Jesu spes mea” – jeden z dziesięciu zachowanych utworów polskiego mistrza baroku Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego (XVII/XVIII w.), a także niedawno odkryta fantazja chorałowa Bacha „Wo Gott, der Herr, nicht bei uns hält”. Podczas koncertu słuchacze będą mogli zapoznać się z popu­larną w okresie baroku techniką alternatim, polegającą na naprzemiennym śpiewie i grze organów. Dopełnieniem wieczoru będą kompo­zycje wykonywane z towarzyszeniem organów symfonicznych: „Ecce lignum crucis” Stanisława Moniuszki, czyli motet napisany na adorację krzyża w Wielki Piątek, „Kleine Passionmusik” Carla Loewego, „Messe basse” Gabriela Fauré z 1881 r. oraz fantazja chora­łowa na temat „Amen es werde wahr” Petra Ebena, czeskiego twórcy zmarłego w 2007 r.

Wykonawcy:
Krzysztof Urbaniak – organy
Dawid Ber, Mariusz Lewy, Kamil Chałupnik – dyrygenci, przygotowanie chórów
Mieszany Chór Kameralny "Vivid Singers"
Chór dla (nie)opornych
Chór Dziecięcy Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodz
i

Natomiast 2 kwietnia br. o godz. 19.00 zapraszamy do Teatru Wielkiego w Łodzi na Koncert na Wielki Tydzień.

W programie Koncertu Symfonia piesni żałosnych - Henryka Mikołaja Góreckiego na sopran i orkiestrę, oraz Stabat Mater - Karola Szymanowskiego na głosy solo, chór i orkiestrę. Koncerty na Wielki Tydzień są już piękną, muzyczną tradycją w Łodzi. Dzieła mistrzów pomagają nam w skupieniu i poddaniu się osobistej refleksji, jaką przynosi Wielki Tydzień. W tym roku koncert wypełnią utwory ilustrujące uniwersalny motyw Stabat Mater czyli Matki Boleściwej. Usłyszymy wybitne dzieła kompozytorów polskich a będą to III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego Symfonia pieśni żałosnych oraz Stabat Mater Karola Szymanowskiego.
III Symfonia jest wyrazem wiary, która jest wieczna, łączy ludzi ponad wszelkimi podziałami oraz daje wielką siłę. To jedno z najbardziej popularnych dzieł muzyki współczesnej. Stabat Mater Karola Szymanowskiego jest utworem, który przez wielu krytyków został uznany za najwybitniejsze dzieło kompozytora. On sam wyrażał się o Stabat Mater jako o kompozycji, w której doszło do pełnego skrystalizowania wyrazu jego twórczości. Za tekst posłużył Szymanowskiemu polski przekład słynnej średniowiecznej sekwencji autorstwa Józefa Jankowskiego "Stała matka bolejąca". Dzieło jest kantatą składającą się z sześciu części, o zmiennej obsadzie. Religijno-ludowy klimat utworu wynika z charakteru melodyki, pokrewnej melodiom chorałowym do tekstu Stabat Mater i ich parafrazom w polskich pieśniach religijnych (Stała Matka Boleściwa, Gorzkie żale).