Weekend seniora z kulturą

piątek, 20 września 2024

5 i 6 października 2024 r., odbędzie się kolejna edycja akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Weekend seniora z Kulturą”.
Od wielu lat inicjatywa ta umożliwia osobom starszym z całego kraju skorzystanie z bogatej oferty teatrów, muzeów, galerii i ośrodków kultury.
 Przedsięwzięcie to przynosi wiele radości wszystkim jej uczestnikom oraz zachęca seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Wydarzenie "Weekend Seniora z Kulturą” zostało zainicjowane w 2011 roku, aby zachęcić przedstawicieli starszego pokolenia do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
Zainteresowanie udziałem w niej z roku na rok jest coraz większe, zarówno ze strony instytucji kultury i organizacji, które angażują się w przygotowania oferty dla odwiedzających, jak i samych seniorów.
Województwo Łódzkie i Instytucje Kultury Samorządu WŁ przygotowały ofertę pełną atrakcji przeznaczoną specjalnie dla seniorów.

 

WEEKEND SENIORA Z KULTURĄ 2024 - PROGRAM

WBP

WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA  IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

5 października 2024 r. 

Godz. 12.00-13.00

  • "WBP bez tajemnic" - prezentacja WBP, jej struktury, charakterystyka zbiorów, omówienie procedur związanych z zapisem do Biblioteki, omówienie spektrum usług jakie Biblioteka świadczy dla użytkowników.
    Miejsce: Czytelnia Główna im. Prof. Jana Augustyniaka, parter
    Kontakt: Dział Udostępniania Zbiorów i Magazynów, tel. 42 663 03 54, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Godz. 13.00-14.00

  • Wernisaż wystawy "Liryczny chuligan. Twarze Marka Hłaski w 90. rocznicę urodzin pisarza"
  • Spektakl Pętla - projekt stworzony przez studentki na kierunku Produkcja Teatralna i Organizacja Widowisk na Uniwersytecie Łódzkim. Inspirowany opowiadaniem Marka Hłaski oraz debiutem Wojciecha Jerzego Hasa, który w dniu premiery zgromadził 150 osób! W wydarzeniu występują również muzycy na żywo.
    Miejsce: Sala konferencyjna biblioteki, II piętro (dostępna winda)
    Kontakt: Biuro Promocji, tel. 42 663 03 38, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godz. 14.00-15.00

  • Kuratorskie oprowadzenie po wystawie "Liryczny chuligan. Twarze Marka Hłaski w 90. rocznicę urodzin pisarza". Na wystawie zaprezentowane zostaną przede wszystkim wydania utworów pisarza (włącznie z emigracyjnymi i bezdebitowymi),
    dopełnione literaturą przedmiotu oraz tekstami biograficznymi i wizerunkami, ukazującymi jego sylwetkę w licznych wcieleniach życiowych oraz innymi materiałami, dotyczącymi tak literatury, jak związków Hłaski z filmem.
    Wystawa dostępna będzie do 26 października 2024 r.
    Miejsce: Hol Główny i korytarz do Małego Holu Biblioteki, parter
    Kontakt: Dział Informacji Naukowej, tel. 42 663 03 33, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

 

logo twl przezroczyste

TEATR WIELKI W ŁODZI

5 października 2024 r. 

Godz. 9.00 "Za kulisami"

  • Wycieczka za kulisami Teatru Wielkiego w Łodzi, to jedyna w swoim rodzaju możliwość zobaczenia zaplecza sceny, garderób i magazynów dekoracji i kostiumów.
    Miejsc niedostępnych na co dzień dla widzów.
    Wycieczka trwa ok. 1,5 godziny. Bilety w cenie 10 zł

Godz. 11.00 "Warsztaty reżyserskie"

  • Warsztaty reżyserskie na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi
    Okoliczność ta pozwala na niepowtarzalną możliwość stanięcia na jednej z największych scen w Polsce i zagrania roli Violetty lub Alfreda z opery "Traviata".
    Czas trwania ok. 1,5 godz. Bilety w cenie 15 zł

 

 6 października 2024

Godz. 10.00  "Za kulisami" (opis: patrz wyżej)

Godz 12.00 "Koncert Orkiestrowe ABC altówki i skrzypce"

  • "Koncert Orkiestrowe ABC altówki i skrzypce" na scenie kameralnej przybliży publiczności te dwa, jedne z najważniejszych instrumentów w operowej orkiestrze.
    Na koncert zapraszamy nie tylko Seniorów, ale również ich wnuki. Czas trwania ok. 50 minut. Bilet 35 zł

Godz. 13.00 "Warsztaty reżyserskie" (opis: patrz wyżej)

KASA: tel. 42 633 77 777, www.operalodz.com
Zakup biletów na stronie www.bilety24.pl

 

panorama na strone www weekend seniora 2024 1024x432

Muzeum Sztuki
MUZEUM SZTUKI

Wstęp na wydarzenia edukacyjne: 1 zł

OPROWADZANIE PO SALI NEOPLASTYCZNEJ

5 październik 2024 (sobota). godzina: 12:30

Miejsce: ms1, Więckowskiego 36 (wejście od ul. Gdańskiej 43)

Nazwa Sali Neoplastycznej nawiązuje do Neoplastycyzmu. Ten kierunek w sztuce zapoczątkował artysta holenderski Piet Mondrian. Od lat dwudziestych dwudziestego wieku artysta malował abstrakcyjne obrazy w barwach podstawowych. Były to kolory: żółty, niebieski, czerwony i tzw. nie kolory: czarny, biały, szary. Barwy podstawowe tworzyły kwadraty lub prostokąty, które rozdzielały czarne linie – pionowe i poziome. Obrazy Pieta Mondriana zainspirowały Katarzynę Kobro do stworzenia prac przestrzennych, rzeźb w barwach podstawowych. W Sali Neoplastycznej znalazły się więc Kompozycje przestrzenne Katarzyny Kobro na szklanych postumentach. 

Prowadzenie: Małgorzata Wiktorko – Dział Edukacji MS

 

PAŁACOWO - MIĘDZYPOKOLENIOWO

6 października 2024 (niedziela), godz. 12:00

Miejsce: Muzeum Pałac Herbsta, Przędzalniana 72

W ramach tegorocznej edycji Weekendu seniora z kulturą serdecznie zapraszamy seniorów wraz z wnukami na międzypokoleniowe spotkanie.
Będzie to okazja do wspólnego odkrywania pałacowych wnętrz.
Spacerowi towarzyszyć będzie opowieść o historii rodziny i prezentacja drzewa genealogicznego Scheiblerów-Herbstów.

Drugą częścią spotkania będzie warsztat, podczas którego wspólnie stworzymy drzewo genealogiczne własnej rodziny, bo któż może wiedzieć więcej o rodzinie niż dziadkowie.
Prowadzenie: Tomasz Helbik – Dział Edukacji MPH

 Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu możliwy wyłącznie po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji.
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).

 

 

 

logotyp FŁ BEZ SAMORZĄDU kwadrat
FILHARMONIA ŁÓDZKA

Koncert kameralny – „Powróćmy jak za dawnych lat”

5 października 2024, godz. 16:00

Przed nami wyjątkowy wieczór, podczas którego artyści Filharmonii Łódzkiej wprowadzą słuchaczy w świat muzyki złotych dekad XX wieku. Zaprezentowane zostaną utwory, które wypełniały serca radością, wzruszały i towarzyszyły w najważniejszych chwilach życia całych pokoleń. Od nostalgicznych piosenek ożywiających wspomnienia, po energiczne rytmy, które wciąż porywają do tańca. Koncert będzie muzyczną podróżą w czasie, pełną prawdziwych perełek. W kameralnej atmosferze słuchacze będą mogli na nowo odkryć piękno doskonale sobie znanych utworów i ponownie przeżyć emocje, które wywoływały one przed laty.

Wykonawcy:

Mariola Gidelska - śpiew
Zespół „Skrzypcowe granie” w składzie:
Michał Członka - skrzypce
Maria Członka - altówka
Izabela Skaruz - wiolonczela
Błażej Kozłowski - perkusja

W programie:

Wybrane polskie piosenki z dwudziestolecia międzywojennego autorstwa Henryka Warsa, Artura Golda, Andrzeja Własta czy Juliana Tuwima - m.in. „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Już nie zapomnisz mnie” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”.

Koncert odbędzie w sali kameralnej FŁ.
KASA BILETOWA
tel. 42 664 79 79
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cena biletów: 20 PLN

 

 

 

logo ldk same litery 

ŁÓDZKI DOM KULTURY

  • ŚWIAT Z PERSPEKTYWY - SPOTKANIE PODRÓŻNIKÓW

5 października 2024 (sobota), godz. 15:00

ul. Dowborczyków 18, 90-119 Łódź

Łódzki Dom Kultury/ Klub Podróżników  

ŚWIAT Z PERSPEKTYWY - Różne drogi - jeden zachwyt! To prelekcja Janusza Łyskawy, prezesa Klubu Podróżników działającego przy ŁDK, który przedstawi widzenie świata na wiele sposobów i zaprosi nas na rzut okiem na różne miejsca z perspektywy piechura, motocyklisty, offroadowca, żeglarza, paralotniarza...

Off road, bo inaczej się nie da:pustynie Kazachstanu; bezdroża Uzbekistanu; górskie przełęcze Tadżykistanu i Kirgistanu;
zimowe bezkresy Półwyspu Kolskiego, Murmańsk, Nordkapp.

Motocykl, bo doznania i perspektywa wyjątkowa:

Holandia; ziemie Łużycka; Mała Fatra.

Żeglarstwo, bo oryginalne i niezastąpione:
Dar Młodzieży, największy polski żaglowiec; Rejs na Spitsbergen.

Trekking, bo niezastąpiony:
etiopskie wulkany Erta Ale i Vulcano; Dolina Omo; Kilimandżaro.

Paralotniarstwo, widok z lotu ptaka:
nepalskie Himalaje; włoskie Dolomity, marokańskie Wybrzeża Atlantyku. Wstęp wolny.

 

  • ŚLADAMI WIELKICH PISARZY - MARZENA MRÓZ-BAJON SPOTKANIE AUTORSKIE

5 października 2024 r. (sobota), godz. 17:.00

Spotkanie autorskie z Marzeną Mróz-Bajon – dziennikarką, podróżniczką, łodzianką. Od 20 lat w podróży, z okiem przy obiektywie aparatu fotograficznego obserwuje świat.
Jest autorką książek „Domy pisarzy” i „Domy pisarzy 2", w których opisuje miejsca  inspiracji najwspanialszych pisarzy świata.
Podczas spotkania zabierze nas w literacką podróż do domów Witolda Gombrowicza w Buenos Aires i w Vence, Czesława Miłosza – na Litwie, Karen Blixen – w Kopenhadze i Nairobi, Guntera Grassa – w Gdańsku, Gabriela Garcii Marqueza w Kolumbii i Ernesta Hemingwaya – na Kubie, w Chicago, na Florydzie i w Paryżu.
Czy widok z okna może zdeterminować nasz los? Jaki wpływ ma na nas miejsce, w którym spędziliśmy radosne albo trudne dzieciństwo?
Za Jose Saramago, którego dom na Lanzarote odwiedziła w czasie pandemii, powtarza: „Na życie bowiem, podobnie jak na obrazy, należy patrzeć z odległości czterech kroków”. Wstęp wolny

 

  • NIE TYLKO O MIŁOŚCI - KONCERT

6 października 2024 (niedziela), godz. 16:00

Na koncert składają się najpiękniejsze utwory kompozytorów muzyki operetkowej, musicalu i inne. Prawdziwe i głębokie przeżycia daje tylko muzyka wykonywana na żywo.
Publiczność będzie mogła usłyszeć między innymi czardasza z operetki F. Lehara „Cygańska miłość", arię z opereki N. Dostala  „Węgierskie wesele”, piosenkę Caton, czy arię z opery „Porgy and Bess” G. Gershwina.
Wystąpią: Izabela Frankowska - Grabarczyk (sopran) -  absolwentka wydzialu wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Magdaleny Krzyńskiej.
W przeszłości solistka Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Opery Wrocławskiej oraz laureatka konkursów wokalnych. Jest niestrudzoną propagatorką muzyki klasycznej i kameralnej.
Andrzej Henryk Bączyk (fortepian) - absolwent wydziałów kompozycji i teorii muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu, pedagog, kompozytor, akompaniator oraz propagator muzyki baroku.

Wstęp wolny - rezerwacja telefoniczna wejściówek!
Rezerwacja możliwa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00, kontakt: tel. 797-326-220

 

 

 

teatr.im.s.jaracza logo małe

TEATR IM. STEFANA JARACZA W ŁODZI

Dwa spektakle - Cena biletu 30 zł.

5 pażdziernika 2024 - godz. 19:00 “Sztuka

„Sztuka” Yasminy Rezy jest komedią i, jak to prawdziwe komedie mają w chlubnym zwyczaju, skłania do poważnej, momentami bardzo niewesołej, zadumy.
Wyśmiewając ludzkie słabości, nie kpi z nich złośliwie, chociaż same się o to proszą, lecz szuka ich źródła. Znajdując je, wzrusza.
Historia wystawionej na próbę przyjaźni trzech bohaterów utworu, przy całej swej komiczności, jest opowieścią o współczesnym człowieku.
A ten, jak każdy, ma swoje zmartwienia, niepokoje, problemy. Nieraz dramatyczne. Mądry humor Rezy jest na nie odpowiedzią. Pociesza, dodaje sił.
Nie pozostawia po sobie jednak aury absolutnej błogości.
Dowcip Sztuki jest przewrotny. W finale niekoniecznie wyłącznie śmieszny.

 

6 pażdziernika 2024 - godz. 17:00 “Rodzeństwo”

Rodzeństwo Thomasa Bernharda to rzecz o miłości. Niezwykle trudnej, zakleszczającej bohaterów utworu w bolesnym uścisku żalu, poczucia krzywdy, momentami nawet gniewu i nienawiści.
Mimo cierpienia, jakie im to sprawia, protagoniści Bernharda lgną do siebie, chcą trzymać się razem, tworzyć rodzinę.
Łatwo poddać się wrażeniu, iż czerpią rodzaj perwersyjnej przyjemności z tego, że z egoistycznych pobudek nawzajem męczą się, zmuszają do wyrzeczeń, rozmyślnie ranią.
Jest w tym też na pewno spora dawka masochistycznej rozkoszy, gdy patrzą na siebie jak na ofiarę pozostałych krewnych. Dobrze jednak myśleć o tej niełatwej relacji trojga ludzi nieco inaczej.
Ujrzeć ją jako akt nadzwyczajnego poświęcenia, desperackiego pragnienia podtrzymania więzi, która wprawdzie jest destrukcyjna, lecz także coś przy tym buduje.
Nie przypadkiem postaci Bernharda, wzorowane na wybitnym austriackim filozofie Ludwigu Wittgensteinie i jego siostrach, wciąż, mimo wszystko, ze sobą są.
By dręczyć się, wzajemnie obrażać, poniżać, ale też kochać. Strasznie – w każdym tego słowa znaczeniu

Bilety:
ul. Jaracza 27, Łódź
czynne codziennie w godz. 8:30 - 16:30,
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 42 662 33 33

 

 

 

Maie logo2

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I ETNOGRAFICZNE W ŁODZI

5 października 2024, godz. 17:00

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Plac Wolności 14,  91-415 Łódź

  • Podróż do Francji z historią w tle

Interesują Cię wyjazdy zagraniczne? Ciekawi Cię historia i kultura innych krajów?
Przyjdź na spotkanie podsumowujące nasz wyjazd do Francji, do miejscowości Villandraut, na wolontariat dotyczący dziedzictwa historycznego, konserwacji zabytków i pracy archeologa!
Podczas spotkania zobaczysz prezentację multimedialną pełną zdjęć i filmów z naszego wyjazdu, przeplataną fascynującymi opowieściami i zwyczajami, które zaobserwowaliśmy.
Dowiesz się, jak wyglądała nasza praca przy zabytkach i jakie inspirujące chwile przeżyliśmy.
Dodatkowo, czeka na Ciebie słodki poczęstunek – pyszne francuskie specjały!

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu realizowanego z organizacją Rempart z Francji "ERASMUS+ HERITAGE LEADERS AND VOLUNTEERS"

5-6 października 2024 - wstęp dla Seniorów do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Skansenu w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie w cenie 1 zł.

Skorzystaj z wachlarza atrakcji!!!

  ZAPRASZAMY!

 

 belka 1024x70