Tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

środa, 10 lipca 2024

Tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trafiły na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To kolejny wpis z województwa łódzkiego po Procesji Bożego Ciała w Łowiczu (2014), Procesji Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu (2018) oraz Tradycjach rzeźbiarskich ośrodka w Kutnie (2023).

Tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego, które obejmuje wpis to zarówno gwara opoczyńska, tradycje muzyczne, doroczne zwyczaje, obrzędy i święta, jak i rzemiosło oraz rękodzieło.

Ratyfikowana przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego nakłada na Państwa-Strony obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa, znajdujących się na ich terytoriach zgodnie z zaleceniami i standardami Konwencji.
Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego ma charakter wyłącznie informacyjny i stanowi realizację tego wymogu poprzez dokumentację żywego niematerialnego dziedzictwa naszego kraju.

Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Wszystkie środowiska związane z praktykowaniem tradycji, zwyczajów, wykonywaniem tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, przechowujące wiedzę tradycyjną i wierzenia, kultywujące pamięć historyczną, zajmujące się tradycjami muzycznymi, widowiskowymi, językowymi i innymi przejawami działalności człowieka mogą zgłaszać te zjawiska do wpisu na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Szczegóły na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa (https://nid.pl/2024/07/02/cztery-nowe-wpisy-na-krajowej-liscie-ndk-2024/).