Pierwszy Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
czwartek, 17 października 202417 października 2024 roku po raz pierwszy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Święto to, ustanowione na 217. sesji Rady Wykonawczej UNESCO w 2023 roku z inicjatywy Polski i koalicji międzyregionalnej, ma na celu podkreślenie znaczenia niematerialnego dziedzictwa, które wzbogaca naszą tożsamość i wspólnotowe więzi.
Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Niematerialnego został ustanowiony, aby promować tradycje, zwyczaje i umiejętności rzemieślnicze, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jego zadaniem jest zwiększanie świadomości i zrozumienia różnorodności kulturowej oraz inspirowanie działań na rzecz ochrony dziedzictwa niematerialnego przed takimi zagrożeniami, jak globalizacja czy zmiany społeczne.
Polską edycję Międzynarodowego Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego reprezentuje leluja – tradycyjna wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej, która jest nie tylko wyjątkowym przykładem ludowej sztuki, ale także symbolem głębokiego związku z przeszłością i tradycją. Wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego 4 marca 2020 r. Obecnie na liście znajdują się 103 wpisy. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
Z województwa łódzkiego na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisano do tej pory Procesję Bożego Ciała w Łowiczu (2014), Procesję Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu (2018), Tradycje rzeźbiarskie ośrodka w Kutnie (2023) oraz Tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego (2024).
Natomiast na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w 2021 r. wpisano Tradycje dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała.
Szczegóły na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa (https://nid.pl/).