PALCEM PO MAPIE: SZLAKAMI II RP PO WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM
środa, 1 kwietnia 2020Nauczycielom, uczniom, pracownikom instytucji kultury i wszystkim chcącym efektywnie spędzać czas narodowej kwarantanny proponujemy wirtualną wędrówkę po dzisiejszym województwie ślaskim. Elektroniczny przewodnik po ślaskich szlakach związanych z II RP czeka na Ciebie!
W ciągu kolejnych lat Biuro Programu „Niepodległa” świętuje rocznice związane z kształtowaniem się niepodległej II Rzeczpospolitej, procesem ustalania jej granic i powstawania instytucji użytku publicznego. Sto lat temu, dzięki wspólnemu wysiłkowi militarnemu, politycznemu, kulturalnemu i społecznemu, Polacy nie tylko odzyskali utraconą ponad wiek wcześniej niepodległość, lecz także stworzyli podwaliny nowoczesnego państwa. Śląsk podjął także własną walkę: zorganizowano trzy powstania śląskie (w latach: 1919, 1920 i 1921) i przeprowadzono plebiscyt w marcu 1921 roku. Ślady tych procesów pozostały w przestrzeniach wokół nas, choć często możemy nie zdawać sobie z tego sprawy.
Aby przybliżyć skomplikowane dziedzictwo międzywojnia powstał przewodnik „Szlakami II RP. Przewodnik po województwie śląskim”. Biuro Programu „Niepodległa” zaprosiło do współpracy Uniwersytet Śląski. Dwóch doskonałych historyków, dr hab. Maciej Fic i dr hab. Lech Krzyżanowski, opracowało trzy trasy, które odsłaniają przed turystami, jak i przed lokalnymi mieszkańcami, dziedzictwo i kulturę regionu sprzed stu lat.
Opracowane trasy dotyczą trzech wybranych elementów dziedzictwa II RP: architektury, kulinariów i postaci, które symbolizują tereny wchodzące w skład dzisiejszego województwa. Wiele z nich wprost odwołuje się do wydarzeń sprzed stu laty, inne stanowią schedę po okresie nieobecności Polski na mapach. Na każdej trasie znalazło się około 15 punktów rozłożonych po terenie całego regionu.
Zapraszamy do lektury!
Pobierz załącznik:
- SZLAKAMI II RP PO WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM (239 Pobrań)