Otwarcie wystawy i Nagroda ms.
czwartek, 26 listopada 2015
W najbliższy piątek, 27 listopada, w Muzeum Sztuki w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy „Mirosław Bałka: Nerw. Konstrukcja”. Wspomniana wystawa to pierwszy w Polsce tak obszerny pokaz dzieł artysty. Gromadzi prace powstałe na przestrzeni ponad trzech dekad, od szkolnych rysunków po współczesne realizacje stworzone specjalnie na ekspozycję. Są wśród nich figury z lat 80., prace wykonane ze znalezionych przedmiotów oraz zdyscyplinowane formalnie rzeźby charakterystyczne dla późniejszej twórczości artysty. Uzupełnia je obszerny wybór prac na papierze – rysunków, szkiców do rzeźb, prywatnych notatek. Wiele z nich prezentowanych jest publiczności po raz pierwszy.
Mirosław Bałka (ur. 1958, Warszawa), rzeźbiarz, autor rysunków i wideo. W 1985 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Już na studiach wraz z Mirosławem Filonikiem i Markiem Kijewskim założył Świadomość Neue Bieremiennost. Artyści działali wspólnie do 1989 roku, a ich wystawy często miały charakter efemerycznych akcji. Na zaproszenie Tate Modern w ramach prestiżowej „The Unilever Series” Bałka zrealizował w 2009 r. monumentalną rzeźbę „How It Is” w Hali Turbin. Jest też autorem rzeźb w przestrzeni publicznej, m. in. pomnika ofiar katastrofy promu „Estonia” (Sztokholm, 1998) i pracy Auschwitzwieliczka (Kraków, 2009). Istotne miejsce w sztuce Bałki zajmuje powstające od lat 90. wideo, które artysta prezentuje niczym obiekty – nadaje im przestrzenną jakość, wyświetlając obraz na podłodze lub ekranach utworzonych przez stalowe ramy wypełnione solą. Bałka jest laureatem stypendium Miesa van der Rohe (1992) i członkiem Akademie Der Kunste w Berlinie (od 2011). Od 2011 roku prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2017 roku w Hangar Bicocca w Mediolanie odbędzie się retrospektywna wystawa artysty.
ms¹, ul. Więckowskiego 36 (I piętro)
Otwarcie: 27 listopada 2015, piątek, g. 18.00
Z kolei w niedzielę, 28 listopada, również w ms¹ poznamy kolejnego laureata Nagrody ms. Jest ona przyznawana przez Muzeum Sztuki instytucjom, firmom, przedstawicielom mediów i osobom prywatnym jako forma uznania za szczególne wsparcie udzielone Muzeum. Nagroda ma promować postawę aktywnego działania na rzecz kultury. Jest też wyrazem wdzięczności za szczególną pomoc, jaką laureaci obdarzyli Muzeum w minionym roku.