Oficjalne przekazanie zabytków z przedwojennej etnograficznej kolekcji pozaeuropejskiej do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi
piątek, 13 lipca 2018Uroczyste przekazanie do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi obiektów utraconych na skutek II wojny światowej to kolejny krok do scalenia przedwojennej etnograficznej kolekcji pozaeuropejskiej. Jest to druga restytucja z Grassi Muzeum Etnograficznego w Lipsku. Pierwsza miała miejsce w roku 1967, dzięki czemu do łódzkiego muzeum powróciło ponad 300 zabytków. Należy nadmienić, że w roku 2016 Muzeum odzyskało także ponad 300 obiektów z Uniwersytetu im. Jerzego Augusta w Getyndze, które można było podziwiać m.in. na wystawie Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy… Eksponaty, które powróciły do Muzeum w tym roku wywodzą się z Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej, a najliczniejszą grupę wśród nich stanowi meksykańska ceramika figuralna. Pozostałe obiekty to w przeważającej części maski, instrumenty muzyczne, elementy ubioru, a także biżuteria.
W oficjalnym przekazaniu zabytków, które odbyło się 10 lipca 2018 r. w EC1 – Miasto Kultury wziął udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, a także Minister Nauki i Sztuki Wolnego Kraju Saksonii dr Eva – Maria Stange oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego: Przewodnicząca Komisji Kultury, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Anna Rabiega oraz Członek Zarządu Województwa Łódzkiego Joanna Zięba - Gzik. W wydarzeniu uczestniczyła także delegacja z niemieckich muzeów (dyrektor Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie prof. Dirk Syndram, dyrektor Grassi Muzeum Etnograficznego w Lipsku Nanette Jacomijn Snoep), która 11 lipca zwiedziła Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.