Wojewódzka Noc Muzeów 2024

środa, 15 maja 2024

 18 maja 2024 r. odbędzie się XX edycja jednego z najbardziej lubianych przez Polaków wydarzeń kulturalnych – Nocy Muzeów. Z tej okazji Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber serdecznie zaprasza na wyjątkowe wydarzenia przygotowane przez Instytucje Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.

Program Wojewódzkiej Nocy Muzeów 2024 z podziałem na poszczególne Instytucje prezentuje się następująco:

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Łódź (ul. Gdańska 100/102) Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 42 663 03 38

18.05.2024 - godz. 13:00Premiera spektaklu „Pętla”!

Po wydarzeniu odbędzie się rozmowa z twórcami oraz psychologiem specjalizującym się w problemach z uzależnieniem.
Wydarzenie organizowane z okazji ogłoszenia roku 2024 rokiem Marka Hłaski.
Miejsce: Sala konferencyjnej Biblioteki (wejście A, II piętro)
Spektakl Pętla to projekt studencki realizowany przez studentki III roku Produkcji Teatralnej
i Organizacji Widowisk na podstawie powieści Marka Hłaski o tym samym tytule. Opowiada historię Kuby, niespełnionego artysty i alkoholika, który nigdy nie może zaznać spokoju ze strony innych ludzi.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa na II piętrze "W pętli niepokoju - Hłasko, Holoubek, Has".
Prezentowane na wystawie materiały pochodzą ze zbiorów WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Łodzi".

Szczegóły: https://www.wbp.lodz.pl/aktualnoci/spotkania-sesje/3627-premiera-spektaklu-ptla-.html

 

- godz. 18:00-23:00 - Aranżacja czytelni Działu Zbiorów Specjalnych na średniowieczne skryptorium
i wyodrębnienie stanowisk ekspozycyjnych:

  • Średniowieczne skryptorium  połączone z prezentacją najstarszych i najciekawszych obiektów z kolekcji strych druków, rękopisów, kartografii, grafiki i fotografii. Wśród atrakcji nie zabraknie mnicha kopiującego starodruk! Pracownicy w tym dniu przebrani będą za stroje z epoki wypożyczone z Teatru Wielkiego w Łodzi.
  • Muzeum Książki Dziecięcej - prezentacja Kolekcji poprzez książeczki najstarsze, z połowy XVIII wieku oraz współczesne, interaktywne, z rewelacyjną techniką animacji obrazów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konkurs ze znajomości utworów Jana Brzechwy dla różnych wiekowo fanów oraz możliwość zrobienia sobie zdjęcia z wykorzystaniem  fotościanek  z Królewną Śnieżką, Supermanem i Wonder Woman!

Miejsce: Dział Zbiorów Specjalnych (wejście B)

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 42 663 03 24

18:00-23:00 - Retro Party w Dziale Zbiorów Audiowizualnych!

W tę wyjątkową noc bibliotekarze śpiewająco zaprezentują muzyczno-filmowe zbiory znajdujące się w Dziale Zbiorów Audiowizualnych.
Zapraszamy do udziału w muzycznych quizach „Jak to leciało” oraz „Ustrzel nutkę”, natomiast jeśli jesteś kinomanem zapraszamy do udziału w quizie „Filmowy wydźwięk”.
Z niejednej osoby wyłonimy muzyczny talent wirtuoza, pomagając zagrać na gitarze lub pianinie przy pomocy Makey-Makey.
Najmłodszych uczestników zapraszamy do kącika małego melomana.
Wszystkim zwiedzającym, którzy tego dnia przyjdą do Działu Zbiorów Audiowizualnych przebrani za dowolnego piosenkarza lub aktora wręczymy niespodzianki!

Miejsce: Dział Zbiorów Audiowizualnych (wejście A).
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 42 663 03 59

 

- godz. 18:00-23:00 – Cykl zabaw literackich promujących czytelnictwo i zbiory Biblioteki

  • Zabawa fotograficzna „Słowa w książkach zaklęte” – układanie sentencji, treści marzenia, spójnego zdania z tytułów książek umieszczonych na grzbietach i utrwalanie ich na zdjęciu
  • Akcja „Z książką bliżej – czytelnicza mapa świata” – zaznaczanie miejsc akcji ulubionej lub ostatnio przeczytanej książki
  • Fotościanka „Książka doda Ci skrzydeł” – zrób zdjęcie z ulubioną / wybraną książką na tle przygotowanej specjalnie na tą okazję fotościanki!

Miejsce: hol przy szatni, mały hol (wejście A)
Kontakt: Dział Informacji Naukowej, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 42663 03 33

- 18:00-23:00 – Zapisy do Biblioteki

 

Łódzki Dom Kultury
Muzeum w Nieborowie i Arkadii (Al. Lipowa 35, 99-416 Nieborów)
18.05.2024 r., godz. 19:00-23:00 
 
„Noc chinoiserie. Orientalne osobliwości w pałacowych przestrzeniach”https://www.ldk.lodz.pl/aktualnosci-a3/noc-chinoisere-koncert-r5957

Tym razem zapraszamy do Muzeum w Nieborowie i Arkadii na orientalny program muzyczny z okazji Nocy Muzeów.
W wydarzeniu wezmą udział Justyna Młynarczyk i Anna Krysztofiak, które wykonają program obejmujący francuskie utwory barokowe w stylu chinoiserie oraz muzykę chińską z notatek misjonarzy (XVIII w.)
Program muzyczny obejmujący francuskie utwory barokowe w stylu chinoiserie oraz muzykę chińską z notatek misjonarzy (XVIII w.)  wykonają Justyna Młynarczyk i Anna Krysztofiak.
Usłyszymy utwory: Marin Marais, Michel Richard Delalande, autentyczną muzykę chińską z rękopisów francuskiego jezuity Jean Joseph Marie, który pełnił posługę u jednego z najwybitniejszych cesarzy chińskich wszechczasów: Qianlonga.
W programie pojawi się pieśń chińska zaaranżowana na klawesyn w XVIII w., przekazana przez urzędników ówczesnej ambasady brytyjskiej w Chinach
oraz autentyczna pieśń chińska z epoki, wykonana na instrumencie zgodnym z historyczną budową.
Instrumentarium koncertu to: klawesyn, viola da gamba, lutnia chińska, lira korbowa, flet qin xiao, z towarzyszeniem śpiewu dawnego i etnicznego.
Kontrapunktem dla muzyki chinoiserie  (czyli imitującej chińszczyznę, wyrażającą fascynację, tym co osobliwe) będzie prezentacja pałacowych eksponatów:
chińskich i japońskich waz, wazonów i innych przedmiotów dalekowschodnich lub imitujących Orient.

Noc Chinoiserie

 

Muzeum Sztuki w Łodzi

https://msl.org.pl/noc-muzeow-w-muzeum-sztuki-w-lodzi-0

  • ms1,  ul. Gdańska 43

18:00 – 24:00 Zwiedzanie wystaw stałych oraz czasowych
Możliwość obejrzenia wystawy stałych: Sala Neoplastyczna. Stan początkowy, Antoni Starczewski. Ściana światła  i Zygmunt Krauze.
Archiwum twórcze, a także wystaw czasowych: Daniel Lergon, Maciej Olekszy. Flow i Andrzej Bartczak. BREVI MANU. Jak nie ulec pokusie, aby wszystkiego nie przemienić w księgę?
Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić salę rzeźby w Magazynie Studyjnym. Limit osób zwiedzających naraz Magazyn: 25.

18:00 24:00 Hol wejściowy

Przez cały czas trwania Nocy Muzeów będzie możliwość podzielenia się swoimi refleksjami związanymi ze sztuką. Ściana w holu stanie się hyde parkiem myśli.

Przestrzeń wystawy Antoni Starczewski. Ściana światła (hol wejściowy)
Odsłuch niedawno odkrytych archiwalnych nagrań Antoniego Starczewskiego.

18:00 24:00 lounge room (wejście z dziedzińca)
Nowy neoplastyczny lounge room to świetne miejsce na chwilę wypoczynku i neoplastyczne selfie!

18:30 23:30 Prezentacja filmów dokumentalnych, antresola
Cykl filmów Dzieła utracone został zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2022–23.
Składają się na niego:

  • 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos: Gitara, „Diana”, „Portret mężczyzny”, Autoportret,
  • 3 filmy w reżyserii Pawła Wróbla: Walka postu z karnawałem, Dirk Bouts. Dyptyk, Salzburska kolekcja zoologiczna, a także film w reżyserii Tomasza Jeziorowskiego: Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystusa.

W czasie pokazów organizowanych podczas Nocy Muzeów zostaną zaprezentowane 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos, opowiadające historie obiektów uznawanych za polskie straty wojenne, zaginionych z polskich muzeów w czasie ostatniej wojny.
Rzeźba Diana dłuta Jeana-Antoine’a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz obraz z Muzeum Narodowego w Warszawie – Portret młodego mężczyzny w peruce namalowany przez Krzysztofa Lubienieckiego zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury.
Gitara – praca Picassa utracona z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Autoportret Jacka Malczewskiego, należą do grupy ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez Państwo Polskie na całym świecie od zakończenia II wojny światowej. 

Popularyzacja tematyki strat wojennych, opowiadanie historii obiektów utraconych, pokazywanie zakończonych sukcesem spraw restytucyjnych wyraźnie przyczynia się do odnajdywania i odzyskiwania kolejnych poszukiwanych zabytków.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi opisami filmów:

Diana, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, ©WFDiF | 20’04” (rzeźba Jeana A. Houdona)
Tematem filmu są dzieje rzeźby Diana dłuta Jeana A. Houdona, która znajduje się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich.
Stanisław August przedstawia swojemu dworowi popiersie Diany - nowy nabytek do jego kolekcji dzieł sztuki.
W planie współczesnym opowiedziane są dzieje odzyskania przez polskie władze zrabowanego podczas wojny popiersia, które odnalazło się w ofercie wiedeńskiego domu aukcyjnego.

Portret mężczyzny, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, ©WFDiF | 28’14” (obraz Krzysztofa Lubienieckiego)
Historia odnalezienia przez polskie władze, przy wydatnej pomocy FBI, zarabowanego przez Niemców, obrazu pędzla Krzysztofa Lubienieckiego.
Opowieść rozgrywa się w dwóch planach czasowych – współcześnie i w roku 1728, kiedy to Lubieniecki przygotowuje się do namalowania obrazu.

Gitara, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, © WFDiF | 23’26” (kolaż Pabla Picassa)
Październik 1923. Do willi Witkacego w Zakopanem przyjeżdża tajemniczy gość, przedstawiający się jako marszand i kolekcjoner sztuki Mieczysław Sierpski.
W walizce wypełnionej pracami różnych twórców ma także grafikę Pabla Picassa Gitara – pozostawia ją gospodarzowi w dowód wdzięczności za namalowanie swojego portretu.
Dzięki Witkacemu i Władysławowi Strzemińskiemu praca trafia do tworzonego w Łodzi Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im J.K Bartoszewiczów.
Ostatnie sekwencje filmu ukazują niszczenie oraz rabowanie przez Niemców w 1939 r. eksponatów Muzeum.
Gitary Picassa do tej pory nie odnaleziono.

Autoportret, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, © WFDiF | 21’47” (obraz Jacka Malczewskiego)
Autoportret Jacek Malczewski malował w czasie, gdy jego małżeństwo przechodziło kryzys.
Malarz przeżywał wtedy romans z Marią Balową, którą także uwiecznił w kilku swoich obrazach.
Film ukazuje malarza w tym właśnie okresie, gdy zdaje on sobie sprawę, że jest na życiowym zakręcie.

Prezentacja fabularyzowanych dokumentów przygotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z cyklu Dzieła utracone i promocja strony internetowej zrealizowanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi dzięki programowi Badanie strat wojennych.
Prezentacja we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

19:00 22:00 sala warsztatowa (1. piętro)
W sali warsztatowej będzie powstawać wielka, latająca rzeźba stworzona przez gości wspólnie do dźwięków utworu Zygmunta Krauzego. Fotogeniczna, papierowa instalacja to doskonały punkt do zrobienia imponującego selfie!

19:00 22:00 sala warsztatowa (1. piętro)
W sali warsztatowej będzie powstawać wielka, latająca rzeźba stworzona przez gości wspólnie do dźwięków utworu Zygmunta Krauzego. Fotogeniczna, papierowa instalacja to doskonały punkt do zrobienia imponującego selfie!

19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00 przestrzeń wystawy Sala Neoplastyczna. Stan początkowy (6. piętro)
Przed wystawą co pół godziny będzie można wylosować dzieła, do których zaprowadzi Małgorzata Wiktorko.
Przy okazji opowie fascynujące historie awangardowych artystów. 

22:00 przestrzeń wystawy Sala Neoplastyczna. Stan początkowy (6. piętro)
Oprowadzanie po wystawie

 

  • ms2, ul. Ogrodowa 19 

17:00 Oprowadzanie autorskie Andrzeja Zwierzchowskiego po wystawie Działania Archaiczne

18:00 – 24:00  Zwiedzanie wystaw stałych oraz czasowych Możliwość obejrzenia wystawy stałej: Stanisław Dróżdż. Alea Iacta Est i wystawy czasowej: Andrzej Zwierzchowski. Działania archaiczne.

19:00-22:00 przestrzeń kawiarniana ms2 Kolażowe pocztówki – warsztaty kolażu i art crossing
W przestrzeni odbędą się warsztaty tworzenia kolażowych pocztówek. Po skończonej pracy, możecie wziąć swoje dzieło ze sobą, zostawić na tymczasowej ekspozycji w holu muzeum bądź wymienić na zrobioną przez kogoś innego pocztówkę. Będzie to zaproszenie do art crossingu.

19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00 sala warsztatowa (1. piętro)
Seanse Randek ze sztuką
– krótkie dyskusje i refleksje uruchamiane przez wylosowane hasła, pytania, reprodukcje dzieł. Co dwie minuty inny stolik, inne hasło, inny/a rozmówca/rozmówczyni. Jaka jest Twoja definicja awangardy?; który kolor zaskakuje Cię najbardziej?; czy według Ciebie Picasso wielkim artystą był? ; co ciekawego jest dla Ciebie w rzeźbach Katarzyny Kobro?

21:00 sala audiowizualna The Square [Kwadrat], reż. Ruben Östlund, 142’
Projekcja nagrodzonej w 2015 roku Złotą Palmą w Cannes satyry na rynek sztuki. Film poprzedzi prelekcja dr Małgorzaty Stasiak – kierowniczki Działu Edukacji MS i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi. 

22:00 przestrzeń wystawy Stanisława Dróżdża Alea Iacta Est (1. piętro)
Podczas tego wyjątkowej czasu,  można wziąć udział w tworzeniu wielkiej księgi Nocy Muzeów, dopisując kolejne elementy pisanej przez odwiedzających historii. O godz. 22 nastąpi jej odczytanie w przestrzeni najlepiej opowiadającej o przypadkowości i losie, czyli ekspozycji Stanisława Dróżdża Alea Iacta Est. 

22:30 przestrzeń wystawy Stanisława Dróżdża Alea Iacta Est (1. piętro) -oprowadzanie po wystawie.

 

  • Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72

18:00-24:00 Możliwość zwiedzania wnętrz pałacu oraz wystawy Widziałem prawdziwe arcydzieło.
Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi prezentowanej w Galerii Sztuki Dawnej.
Limit 50 osób zwiedzających w jednym momencie pałac i 50 osób zwiedzających Galerię Sztuki Dawnej.

18:00-24:00 Sala Balowa Projekcje krótkich filmów o Pałacu, Galerii Sztuki Dawnej oraz historii rodziny Herbstów. 

18:30, 19:30, 20:30, 21:30, 22:30 Sala Balowa Krótkie prelekcje Tytułem wstępu dotyczące historii rezydencji, rodziny Herbstów i kolekcji prezentowanej w Galerii Sztuki Dawnej.

 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

- Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne otwarte w godzinach 18:00-01:00/ wstęp wolny

  • wystawy stałe /archeologiczna/ etnograficzna/ numizmatyczna
  • wystawa czasowa "Z Nikiszowca na Bałuty. Malarstwo Erwina Sówki z kolekcji Macieja Balceraka"
  • projekcja filmu dokumentalnego pt. "Sówka Erwin" /2005, reż. Adam Sikora wraz z komentarzem kuratora wystawy poświęconej twórczości artysty - godz. 19:00/ 21:00/ 23:00 II p. s. 212/213
  • warsztaty origami III p. s. 325
  • występ grupy taneczno - teatralnej Ad Rem z Łaskiego Domu Kultury - godz. 19:00 - 21:00/ dziedziniec muzealny
  • prezentacja Pracowni Konserwacji Metali i Materiałów Organicznych - godz. 18:00 - 22:00/ budynek E, dziedziniec muzealny

AD rem z Łaskiego Domu kultury

- Grodzisko w Tumie otwarte w godzinach 17:00 – 22:00/ wstęp wolny

noc muzeów grodzisko 2024

 

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

19.05.2024- godz. 17:00

Koncert organowy - Krzysztof Urbaniak

Program:
Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga A-dur BWV 536  [7’]
Krzysztof Urbaniak − Improwizacja I [6’]
Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga a-moll BWV 543  [10’]
Felix Mendelssohn − II Sonata organowa c-moll op. 65 [11’]
Grave
Adagio
Allegro maestoso e vivace
Fuga. Allegro moderato

Krzysztof Urbaniak − Improwizacja II [10’]
Sigfrid Karg-Elert − Symphonischer Choral Ach bleib mit deiner Gnade [10']

Na hasło "Noc Muzeów" bilet w cenie 16 PLN można zakupić w kasie biletowej Filharmonii Łódzkiej.
https://www.filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/koncert-organowy-12?month=2024-05

  krzysztof urbaniak fot. dariusz kulesza 0

 

Serdecznie zapraszamy!