Noc Muzeów 16-17.05.2015 w instytucjach kultury Samorządu Województwa Łódzkiego

środa, 13 maja 2015
Poszukiwanie fałszywego dzieła sztuki, młotki i poziomice, Ryszard Ochódzki - kultowy bohater grany przez Stanisława Tyma, 100 złotowy banknot, spacer z duchami, filcowanie na mokro – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez placówki podlegające Samorządowi Województwa Łódzkiego na zbliżającą się noc muzeów.

- Serdecznie zapraszam, atrakcji na pewno nie zabraknie. Noc z 16 na 17 maja zapewni Państwu wiele niezapomnianych wrażeń. Zachęcam do wspólnej zabawy – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
 
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
W czasie Nocy Muzeów otwarte będą wystawy: archeologiczna "Przeszłość wydobyta z ziemi", etnograficzna "Szare jak ziemia, barwne jak pamięć", numizmatyczna "Pieniądz na ziemiach polskich" oraz wystawa czasowa archeologiczna "Przemoc i Rytuał w Neolicie" 
Na Noc Muzeów przygotowano specjalne atrakcje: o godzinie 19:00 dla najmłodszych przedstawienie teatru kukiełkowego "Od czytania do inscenizowania" Teatru Autograf(sala audiowizualna) oraz pokonkursowa wystawa prac dzieci pt. "Wydarzenia, które zmieniły świat"
Galeria Jednego Zabytku – zaprasza do zapoznania się ze szczególnym zabytkiem ze zbiorów muzeum - jest on na równi dziełem sztuki i świadectwem historii pieniądza, to niezrealizowany projekt awersu banknotu 100 złotowego autorstwa Józefa Mehoffera.Wykonany akwarelą na papierze musiał być jedną z pierwszych wizji artysty na nowy pieniądz, wizji której zwieńczeniem było wprowadzenie do obiegu w 1932 roku banknotu 100 złotowego z Józefem Poniatowskim na awersie i drzewem dębu na rewersie.
Ośrodek Języka i Kultury Japonii w Łodzi im. Prof. Ryochu UMEDY działający przy muzeum przygotował ciekawy program zajęć:  naukę kaligrafii, orgiami, malowania tuszem oraz pisanie tuszem imion zwiedzających w języku japońskim. Dodatkową atrakcją będzie wystawa drzewek bonsai (prywatna kolekcja Marka Stawskiego). (Sala 305).
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
pl. Wolności 14
o godz. 22.00 tradycyjnie pokaz sztucznych ogni


Fałszerze, trup i rozgrzebana wystawa dadaistów - Noc muzeów w Muzeum Sztuki
W ms2 w czasie Nocy Muzeów otwarte będą dwie wystawy: „Atlas nowoczesności” i „Magda Moskwa. Nomana". Na pierwszej z nich publiczność będzie miała zadanie godne detektywów i znawców sztuki współczesnej. Na każdym piętrze ekspozycji stałej Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku pojawi się fałszywe dzieło. Zadaniem widzów będzie je odnaleźć. Każdy otrzyma ankietę, w której będzie mógł uzasadnić, z jakich powodów uważa, że dane dzieło jest fałszywe. 
Po zakończeniu akcji prawidłowe odpowiedzi znajdą się na muzealnym fanpage’u (Facebook) - dopiero wówczas okaże się, które dzieła nie były prawdziwe i kto wykazał się największą czujnością, umiejętnościami i pomysłowością.
Natomiast w ms1 trzeba będzie uważać pod nogi ze względu na leżące młotki i poziomice. Na ostatnim piętrze będzie można zobaczyć w montażu wystawę sztuki dadaistycznej, która otwarta zostanie dopiero 12 czerwca.Dystans i poczucie humoru przydadzą się także podczas zwiedzania znajdującej się piętro niżej wystawy „Związki Rozwiązki” Joanny Malinowskiej i CT Jaspera. W przestrzeni tej ekspozycji wykonany zostanie utwór „Kwintet smyczkowy na dwie altówki, dwie wiolonczele i trupa”.
Chwilę wytchnienia i egzystencjalnej refleksji będzie można znaleźć na wystawie „Roman Opałka 1 - ∞”. W 50 lat od rozpoczęcia cyklu na ekspozycji w Muzeum Sztuki spotkają się dwa słynne obrazy liczone – obraz pierwszy oraz ostatni, nieukończony. 
Wstęp wolny.
ms1, ul. Więckowskiego 36, ms2, ul. Ogrodowa 19
16/17 maja 2015, sobota/niedziela, g. 18.00 – 1.00
(wstęp do 00.30)
AKCJE:
Kwintet smyczkowy na dwie altówki, dwie wiolonczele i trupa
ms1, ul. Więckowskiego 36
koncert o godz. 21.00
Noc fałszerzy
ms2,ul. Ogrodowa 19
akcja od godz. 18.00
Muzeum Pałac Herbsta
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zwiedzać odnowione wnętrza Pałacu Herbsta oraz ekspozycję europejskiego i polskiego malarstwa w Galerii Sztuki Dawnej. Goście będą mogli także pospacerować po przypałacowym ogrodzie i podziwiać iluminację pałacowej elewacji.
Wnętrza Pałacu Herbsta, Galeria Sztuki Dawnej i ogród będą otwarte w godz. 18:00 - 1:00, ostatnie wejście o godz. 24:00.
W czasie Nocy Muzeów czynna będzie kawiarnia w ogrodzie zimowym.
Wstęp wolny!
WAŻNE INFORMACJE:
* Podczas Nocy Muzeów wnętrza Pałacu Herbsta i Galeria Sztuki Dawnej będą otwarte w godz. 18.00-01.00. 
* Ostatnie wejście dla zwiedzających: godz. 24.00.
* Ze względu na bezpieczeństwo zabytków i zwiedzających w salach ekspozycyjnych może przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób.
Muzeum Pałac Herbsta
ul. Przędzalniana 72, 90-338 Łódź
 
Łódzki Dom Kultury

ŁÓDZKI PORT GIER, sale: 304, 313, 308, 310, 408, 103, 114, 16 maja godz. 10.00– 1.00
oraz 17 maja godz. 10.00- 21.00
Idealna okazja dla miłośników kostki, pionków i plansz, by w ciekawy sposób spędzić
wieczór ze znajomymi. Tylko w tę noc, aż do godz. 1.00 każdy zainteresowany może spędzić
czas z przyjaciółmi i rodziną przy grach planszowych.
POLSKI ZWIĄZEK ESPERANTÓW, sala 101, godz. 19.00 – 24.00
Wyjątkowa okazja na żywe spotkanie z językiem i ruchem esperanto w Łodzi. Zapraszamy namultimedialną prezentację niespotykanego języka esperanto i przedstawienie działalności
ruchu esperanckiego.
KONCERTY ROCKOWE, sala Kolumnowa, godz. 20.00 – 1.00
Underground, People of the Haze , Ted Nemeth,  Zgiełk, Hendrix Project
KINO SZPULKA, I piętro, sala kinowa, facebook.com/kinoLDK
- Za jakie grzechy, dobry Boże? (Francja 2014; 100 min.), godz. 20.00
- Podróż na sto stóp (Indie-USA, 2014; 120 min.), godz. 22.00
KINO PRZYTULNE ŁDK – Wampiryczna noc filmowa, II piętro sala kinowa
- Postrach nocy (USA; 1985; 105 minut), godz. 20.00
- Zagadka nieśmiertelności (Wielka Brytania; 1983; 100 minut), godz. 22.15
Bilety na seanse filmowe w cenie 1 zł!
TEATR CALIFORNIA „Czego nie widać” wg Michaela Frayn’a, sala 323, czas trwania 1h
30 min.
19:00 – próba otwarta, 21:00 – pokaz przedpremierowy, 23:00 – próba otwarta
WARSZTATY FILCOWANIA NA MOKRO, 18.00-20.00 i 20.30-22.30
Tylko u nas 5 Galerii w jedynym budynku.
GALERIA FF Mariusz Sołtysik – „Z tyłu głowy”
GALERIA Imaginarium Małgorzata Wyszogrodzka-Trzcinka – „Harmonia
powtarzalności”
GALERIA Nowa Paweł Delekta „Grafika”
GALERIA Stara „Zygmunt Kubiak. 1940 – 2013”
GALERIA Kawiarnia Wanda i Krzysztof Kozal „Konfrontacje”
Łódzki Dom Kultury
ul. Romualda Traugutta 18
Teatr im. Stefana Jaracza

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów  w Teatrze Jaracza zobaczymy to, co na co dzień dostępne jest tylko wtajemniczonym. Specyfika miejsca i wieloletnia tradycja dają szanse na spotkanie z… duchami. Poszukamy ich za kulisami wszystkich trzech scen, w teatralnych pracowniach i wszędzie tam, gdzie na co dzień odstrasza napis „staff only”. Aby każdy mógł poczuć się jak aktor i na własnej skórze sprawdzić, jak ważny jest teatralny kostium, otworzymy czeluście magazynu kostiumów. Uwaga – aparaty fotograficzne mile widziane. 

Spotykamy się o godzinie 20.00 na portierni Teatru (ul. Kilińskiego 45). Ilość miejsc jest ograniczona a zapisy prosimy przesyłać na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., najpóźniej do 15 maja, do godziny 16.00.
Teatr im. Stefana Jaracza
ul. Kilińskiego 45, tel. 42/632-66-20
 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

W czasie tegorocznej Nocy Muzeów Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi zaprasza do odwiedzenia trzech Działów: Działu Zbiorów Audiowizualnych, Działu Zbiorów Regionalnych i Działu Zbiorów Specjalnych. Na zwiedzających będą czekały specjalnie na tą noc przygotowane atrakcje – wystawy, zabawy i konkursy.
Wszystkich, którzy chcieliby na chwilę powrócić do lat 70-tych XX wieku i poczuć klimat tamtych czasów zapraszamy do Działu Zbiorów Audiowizualnych. Tej nocy, podczas swej delegacji, dział odwiedzi Ryszard Ochódzki (zwany Misiem) - prezes klubu sportowego „Tęcza”.
W trakcie wizyty Ryszrd Ochódzki i pozostali odwiedzający:
- zapoznają się ze zbiorami działu (filmy, płyty muzyczne, nuty, audiobooki, książki),
- wraz z towarzyszami sprawdzą swoją filmową i muzyczną wiedzę w zgadywance „Stop klatka” oraz będą rozszyfrowywali „Kto to powiedział…” tzn. nagrał się na magnetofon w gabinecie prezesa.
„Klient w krawacie jest mniej awanturujący się”, wobec czego każdy zwiedzający, który
przyjdzie do działu Zbiorów Audiowizualnych w krawacie otrzyma niespodziankę.
Ponadto każdy zwiedzający będzie mógł uwolnić swoje myśli na temat WBP, powiedzieć co
mu się podoba, co chciałby zmienić... -  oczywiście do szafy w gabinecie prezesa (do której
śpiewał Wacław Jarząbek).
W Dziale Zbiorów Regionalnych będzie można obejrzeć wystawę pt. „Obywatelki znad Łódki na co dzień i od święta”. Na wystawie prezentowane będą fotografie, plakaty propagandowe, publikacje poświęcone łódzkim kobietom oraz literatura z okresu PRL-u.
Zwiedzający będą mieli możliwość zagrać w grę planszową „Pan tu nie stał”, a także wziąć udział w konkursach z wiedzy o życiu codziennym łodzian z tego okresu.
Chętnych, którzy odważą się sprawdzić swoją wiedzę i znajomość zabytków Łodzi, a także ciekawych elementów architektury miasta, zaprosimy do konkursu „Łódź w PRL-u w fotografii”.
Tych, którzy będą chcieli cofnąć się do czasów średniowiecza zapraszamy do Działu Zbiorów Specjalnych. Zwiedzający przy dźwiękach chorałów gregoriańskich przyjrzą się pracy mnicha – skryptora, który gęsim piórem będzie kopiował kodeks przytwierdzony łańcuchem do
pulpitu. Zobaczą niedostępne na co dzień biblioteczne skarby (oglądał je amerykański aktor
i reżyser John Malkovich podczas pobytu w Łodzi w 2011 roku):
• najstarsze, największe i najcięższe stare księgi o rozmiarach i wadze dużej walizki (17 kg),
• książeczki najmniejsze, miniaturowe, do czytania których służy specjalne szkło powiększające,
• stare mapy – zarówno ścienne, jak i te papierowe, w postaci harmonijki, o długości ponad 2,5 metra,
• rękopisy na liściach palmowych, kartach pergaminowych oraz listy opatrzone lakowymi
pieczęciami,
• z okazji 50-lecia Muzeum Książki Dziecięcej specjalnie dla dzieci przygotowany zostanie
pokaz najnowszych książeczek interaktywnych (dźwiękowe, dotykowe, zapachowe, przestrzenne, z ilustracjami w technice 3D).
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka
Józefa Piłsudskiego
ul. Gdańska 100/102, tel. 42/636-68-35