Kolory Polski na weekend

piątek, 1 lipca 2022
Coś dla wielbicieli atrakcyjnej muzyki w weekend?
23. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej 2022 będzie fantastyczną alternatywą! Zaplanowano bowiem dwanaście koncertów w dziewięciu obiektach sakralnych, w plenerze, a także w siedzibie Filharmonii Łódzkiej.
Już w ten weekend 2 odsłony festiwalu w Bełdowie i Żarnowie. Zapraszamy na prawdziwą muzyczną ucztę:
 
  • 2 lipca /sobota /19.00 BEŁDÓW (powiat zgierski)
Kościół pw. Wszystkich Świętych, Bełdów 39
Koncert: PEJZAŻE GITAROWE W SŁOŃCU
Erlendis Quartet ( fotki w galerii)
 
Usłyszmy Erlendis Quartet w składzie: Anna Krupa, Adrian Furmankiewicz, Karol Mruk, Wojciech Jurkiewicz – gitary. Program, który kwartet przygotował na Kolory Polski to barwna mieszanka popularnych utworów od Mozarta po twórców XX wieku. Obok opracowań dzieł fortepianowych czy orkiestrowych zabrzmi również „Pejzaż kubański w deszczu” Kubańczyka Leo Brouwera, oryginalnie przeznaczony na kwartet gitarowy.
Koncert zespołu odbędzie się urokliwym kościele w Bełdowie – jednej z najstarszych i najważniejszych wsi na terenie gminy Aleksandrów Łódzki, założonej zapewne jeszcze przed rokiem 1138 rokiem. Znajdujący się w niej kościół jest trzecią świątynią na tym samym miejscu (pierwsza powstała w XV wieku). Utrzymany jest w stylu neorenesansowym, ale zawiera znacznie starsze wyposażenie, pochodzące z wcześniejszych kościołów. Warto zwrócić uwagę między innymi na barokowe ołtarze – główny i boczne – z początków XVIII wieku, kamienne chrzcielnicę i kropielnicę z przełomu wieków XV i XVI, barokowe obrazy, krzyże i lichtarze.

Erlendis Quartet 2 NET
 
 
 
 
  • 3 lipca /niedziela /18.00 ŻARNÓW (powiat opoczyński)
Kościół pw. św. Mikołaja, ul. Szkolna 12
Koncert: GŁOS BIESZCZADU
Zespół WERNYHORA oraz zespół śpiewaczy Krajka/Крайка
Muzyka wschodniego pogranicza zabrzmi w kościele w Żarnowie, zaliczanym do najcenniejszych świątyń województwa łódzkiego. Jego niezwykłość wynika z tego, że do dziś zachowały się romańskie elementy pierwszej, pochodzącej z XII wieku świątyni, wybudowanej z kamienia ciosowego. Kościół, z którego do dziś przetrwały fragmenty murów, okno i pilastry, znajdujące się w części zachodniej, wchodził w skład systemu obronnego ówczesnego grodu. Żarnów – dziś wieś w powiecie opoczyńskim – w średniowieczu był bowiem znaczącym ośrodkiem: w XII wieku stanowił siedzibę przedstawiciela książęcej administracji, posiadającą własny gród i kościół. Miasto lokowane było w 1415 roku na prawie magdeburskim przez króla Władysława Jagiełłę. Podupadło w XVII wieku, a w 1876 roku utraciło prawa miejskie, co było karą za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.

Zespoł Wernyhora 2

Osobiste zaproszenie artystów na występ: https://www.facebook.com/KoloryPolski/videos/3139290819719350

Media