Pamiątki kultury żydowskiej regionu łódzkiego
Nasza publikacja „Pamiątki kultury żydowskiej regionu łódzkiego” otworzy przed Państwem świat, który uległ zagładzie w tak barbarzyński sposób, że dziś nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić.
A przecież od wieków ten świat był integralną częścią dziejów ziem tworzących obecne województwo łódzkie.
Często mówimy o samej Łodzi, jako dawnym mieście czterech kultur, o zgodnej koegzystencji Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan. Wszyscy wiedzą, że w Łodzi istnieje największy w Europie cmentarz żydowski. Wszyscy pamiętają o tragedii Litzmannstadt Ghetto, do którego trafiały tysiące Żydów z całej Europy, żeby zginąć później w obozach zagłady w Chełmnie nad Niemnem, Treblince, Oświęcimiu. W 1939 r. Łódź liczyła 672 tys. mieszkańców, w tym 231 tys. Żydów. Wśród Polaków pochodzenia żydowskiego byli ludzie wybitni i znani na całym świecie: Artur Rubinstein, Aleksander Tansman, Ary Sternfeld, Jerzy Kosiński, Julian Tuwim, Aleksander Ford, Aleksander Bardini, Ida Kamińska.
Jednakże dla bardzo wielu z nas losy Żydów z małych miasteczek i wsi w obecnym województwie łódzkim pozostają „białą plamą”. Nasza mapa pozwoli powędrować ich śladami, zobaczyć to, co pozostało po wielotysięcznej społeczności żydowskiej.
Galeria
https://www.lodzkie.pl/turystyka/wydawnictwa/mapy-tematyczne/pami%c4%85tki-kultury-%c5%bcydowskiej-regionu-%c5%82%c3%b3dzkiego#sigProId32b1d07e72