Mapy tematyczne - archiwum (7)

poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Atrakcje przyrodnicze w regionie łódzkim

Napisała

Przez lata utarło się przekonanie, że województwo łódzkie to region przemysłowy, w którym przyroda musiała ustąpić miejsca fabrykom, wielkim zakładom produkcyjnym, halom i kominom. Nie wszyscy wiedzą, że ten stereotyp to już odległa przeszłość, gdyż województwo nie tylko przekształciło się w region o nowoczesnym i ekologicznym przemyśle, lecz także zmieniło swój kształt terytorialny. W jego skład weszły obszary bogate i atrakcyjne przyrodniczo, o czym może się przekonać każdy, kto odwiedził Łódzkie.
Parki krajobrazowe w województwie łódzkim – Załęczański, Międzyrzecza Warty i Widawki, Przedborski, Spalski, Sulejowski, Bolimowski i Wzniesień Łódzkich to prawdziwe perły przyrody i ulubione miejsca wypoczynku turystów kochających ciszę, czystą naturę i piękne pejzaże. W samym tylko Bolimowskim Parku Krajobrazowym żyje 130 gatunków ptaków, w tym tak rzadkie jak bociany czarne, żurawie i zimorodki. Najbliżej Łodzi w Lesie Łagiewnickim, jednym z największych lasów miejskich w Europie, znajduje się rezerwat.
Województwo łódzkie to także 89 rezerwatów przyrody. Rezerwatem jest na całym swym biegu rzeka Rawka, jedna z niewielu rzek w Europie, której brzegi zachowały się w stanie nienaruszonym przez człowieka. Ewidencja obiektów szczególnie cennych i chronionych obejmuje na terenie naszego województwa niemal 4 tysiące pomników przyrody.
Zapraszamy do odwiedzenia tych miejsc i bliskiego kontaktu z naprawdę piękną przyrodą naszego regionu. Mapa z pewnością pomoże Państwu dotrzeć tam, gdzie czekają malownicze krajobrazy, urzekające swą urodą lasy, rzeki i zbiorniki wodne.

środa, 31 października 2018

Obiekty geoturystyczne w regionie łódzkim

Napisał

Województwo łódzkie pokazuje turystom coraz to nowe oblicze. Różnorodność przyrodnicza i kulturowa regionu stała się jego niezaprzeczalnym atutem. Ludzka natura każe nam wciąż poszukiwać, odkrywać, poznawać, dlatego obok tradycyjnej turystyki wypoczynkowej i krajoznawczej, pojawiają się nowe dyscypliny turystyki kwalifikowanej. Wiele z nich możemy uprawiać w naszym województwie, gdyż natura hojnie je obdarzyła. Dziełem przyrody jest pogranicze pasa nizin i wyżyn, malownicze doliny rzek czy krajobraz polodowcowy zmieniony w warunkach peryglacyjnych.
Przedstawiamy Państwu mapkę tematyczną dotyczącą turystyki geologicznej zwanej geoturystyką, która przyciąga ludzi zafascynowanych historią Ziemi, ukształtowaniem krajobrazu czy nieprzeciętnym pięknem minerałów, skał i skamieniałości.
Mnóstwo geologicznych atrakcji kryje krajobraz Wyżyny Przedborskiej i Wzgórz Opoczyńskich oraz Jury Wieluńskiej. Obiekty geologiczne są, w większości, objęte różnymi formami ochrony, a wiele z nich znajduje się w 7 parkach krajobrazowych województwa łódzkiego. Geoturystyka w liczbach przedstawia się imponująco. Możemy pochwalić się aż 48 fascynującymi geostanowiskami, w 25 spośród 81 rezerwatów przyrody znajdują się obiekty geologiczne, 46 użytków ekologicznych związanych jest ze zjawiskiem przyrody nieożywionej, natomiast aż 13 pomników w regionie to obiekty geoturystyczne.

Nasza mapa prezentuje usytuowanie większości atrakcji geoturystycznych, więc zapraszamy wszystkich miłośników pięknych krajobrazów, geologii, skał czy minerałów.

środa, 31 października 2018

Smaki regionu łódzkiego

Napisał

Tym razem pragniemy Państwu przedstawić wiele dróg biegnących szlakami niepowtarzalnych smaków województwa łódzkiego.
Nasza mapa poprowadzi Was do miejscowości, gdzie skosztujecie lokalnych produktów gastronomicznych, jakich próżno szukać gdzie indziej. Wyrabiane są bowiem według dawnych receptur i przepisów, często przekazywanych z pokolenia na pokolenie i zazdrośnie strzeżonych. Ale to nie tylko smaczne potrawy i dania, to także wyróżniki tożsamości poszczególnych regionów tworzących różnorodną niezwykle bogatą mozaikę naszego województwa.
Jeśli macie Państwo zamiar podróżować lub już podróżujecie po naszym regionie to gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w licznych świętach regionalnych, których kalendarium znajduje się na naszej mapie. A naprawdę warto zawitać do Krainy Mlekiem i Miodem Płynącej w Burzeninie, uczestniczyć w Powiatowym Miodobraniu w Żelechlinku czy też skosztować owoców i potraw podczas Święta Truskawki w Buczku, Wiśni w Regnowie, Chrzanu w Osjakowie, Pieczonego Ziemniaka w Chropach i wiele wiele innych. Takie wydarzenia zapewniają doskonałą rozrywkę, pozwalają poznać ciekawe miejsca, przyjaznych ludzi, a przy okazji sztukę ludową i miejscowe obyczaje.
W trosce o zachowanie tradycji kulinarnych naszego kraju powstała lista produktów tradycyjnych. Nasze województwo może poszczycić się aż 85 produktami wpisanymi na tą listę (prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi). Zapraszamy do zapoznania się z zarejestrowanymi produktami oraz przyrządzania z nich pysznych potraw w zaciszu domowej kuchni!
Życzymy smacznego podróżowania!

środa, 31 października 2018

Szlaki rowerowe regionu łódzkiego

Napisał

Z przyjemnością polecamy Państwu mapę, która przedstawia schemat przebiegu szlaków rowerowych w naszym regionie. To jedna z wielu publikacji zachęcających do uprawiania turystyki aktywnej tak konsekwentnie rozwijanej przez samorządy i organizacje społeczne województwa łódzkiego. Prace nad wytyczaniem kolejnych tras trwają nieustannie, a swoje atrakcje turystyczne starają się wyeksponować nie tylko samorządy lokalne, lecz także entuzjaści „małych ojczyzn” w całym regionie.
Warta, Pilica, Bzura i Rawka, cztery rzeki stanowiące naturalne ramy regionu przyciągają wodniaków, najdłuższy w Europie Szlak Konny pozwala podróżować po województwie w siodle lub bryczką, jednak najwięcej atrakcji do wyboru mają miłośnicy turystyki rowerowej.
Rower jest najzdrowszym i najbardziej ekologicznym sposobem zwiedzania. Pozwala nam dotrzeć właściwie wszędzie i to nie tylko po głównych drogach, ale też ścieżkach czy dróżkach wolnych od spalin i obecności samochodów. W naszym województwie funkcjonuje ponad sto szlaków rowerowych w tym dwie magistrale: Wschód-Zachód i Północ-Południe. Każdy ze szlaków prowadzi do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków regionu, a każdy może wybrać taki, który go najbardziej interesuje. Mamy do wyboru szlaki: Bursztynowy, Pałaców i Dworów, Świętego Wojciecha, Diabła Boruty, Cudownych Obrazów, Żubrów, Puszczy Bolimowskiej i wiele innych.
Kiedy podróżujemy rowerem, w ciszy i w spokoju, możemy w pełni docenić walory regionu, jego zabytki, parki krajobrazowe czy rezerwaty przyrody, które łatwo przeoczyć, jadąc samochodem. Mapa, którą Państwu udostępniamy z pewnością pomoże Państwu w wędrówkach po regionie. Łódzkie czeka na odkrycie i zapewniamy, że naprawdę warto przemierzyć wszystkie nasze szlaki!

środa, 31 października 2018

Zamki w regionie łódzkim

Napisał

Historia ziem naszego regionu sięga początków państwowości polskiej. Od tamtego okresu powstawały różnorodne obiekty tworzące kulturę materialną i stające się świadkami wielu wydarzeń w historii naszej ojczyzny. Obecnie są one nietuzinkowymi atrakcjami krajoznawczo-turystycznymi, a wyjątkowe miejsce na ich liście zajmują zamki, których duża część nie jest powszechnie znana. Wędrowanie wyznaczonym dla Państwa szlakiem umożliwi poznanie blisko 30 zamków naszego regionu. Szlak ma formę pętli poprowadzonej przez niemal wszystkie „zamkowe miejscowości” i jest przeznaczony przede wszystkim dla turystów zmotoryzowanych, choć niektóre jego odcinki mogą odwiedzić turyści na rowerach.
W granicach województwa łódzkiego, na przestrzeni wieków, znajdowało się około 30 zamków. Część obiektów zachowała się do dzisiaj w pełnej krasie, choć po przebudowach tak jak w przypadku zamków w: Bykach, Oporowie, Łęczycy, Opocznie, Uniejowie czy Piotrkowie Trybunalskim, natomiast część jako ruina stanowi malowniczy element krajobrazu – Bąkowa Góra, Besiekiery, Bolesławiec, Drzewica, Inowłódz, Łowicz, Majkowice, Rawa Mazowiecka, Wojsławice. Istnieje również kilka obiektów, których jedynymi śladami są relikty ukryte w budowlach powstałych na ich miejscu
w okresie późniejszym lub pod powierzchnią ziemi (Gorzkowice, Nowa Brzeźnica, Przedbórz, Sieradz, Sobota, Ujazd, Wieluń, Wieruszów, Wolbórz). Kilka zamków natomiast znamy jedynie z archiwaliów – Brzeziny, Skierniewice, Stryków, Toplin.
Wyprawa zamkowym szlakiem z pewnością będzie doskonałą ofertą spędzenia wolnego czasu w regionie oraz wyjątkową okazją do poznania jego bogactwa kulturowego.