1-2-3 dni w części zachodniej województwa
1 dzień: Sieradz + Uniejów
Mając do dyspozycji jeden dzień na poznanie zachodniej części województwa łódzkiego, najlepiej zacząć od Sieradza, głównego ośrodka miejskiego na tym obszarze, miasta o tysiącletniej historii. Dziś o jego randze świadczyć może dużych rozmiarów gotycka bazylika kolegiacka (oraz położony w pobliżu, również gotycki, podominikański zespół kościelno-klasztorny), pomiędzy którymi znajduje się Rynek z zabytkowymi kamienicami. Wśród nich wyróżnia się tzw. Kamienica Jagiellońska z XVI w., będąca dziś siedzibą Muzeum Okręgowego. Z Rynku warto przejść także na historyczne wzgórze zamkowe. Fundamenty zamku razem z fragmentami romańskiej rotundy cały czas czekają na prace archeologiczne i zabezpieczające. Póki co pozostaje użycie wyobraźni, by dostrzec zarys murów. Można za to zwiedzić mini-skansen.
Sieradz położony jest nad rzekami Wartą i Żegliną. Podążając na północ wzdłuż Warty można dotrzeć do Uniejowa, po drodze zahaczając jeszcze o największy zbiornik wodny w regionie, tzw. Sieradzkie Morze, czyli Jeziorsko. Południowa część zbiornika chroniona jest jako rezerwat faunistyczny ze względu na występujące tu ptactwo wodno-błotne. To jedno z najlepszych stanowisk w Polsce dla ornitologów.
Sam Uniejów to jedno z najmniejszych miast w regionie, w ostatnich latach równocześnie jedno z najdynamiczniej się rozwijających. Miejscowe wody geotermalne służą zarówno kuracjuszom uzdrowiska, jak też wszystkim chętnym do odwiedzenia parku wodnego Termy Uniejów. Obok term wznosi się średniowieczny zamek arcybiskupów gnieźnieńskich, dziś wykorzystywany jako hotel, ale także miejsce turniejów rycerskich. W pobliżu znajduje się Zagroda Młynarska. Zgromadzono tu kilka zabytkowych budynków z tych okolic, tworząc miejsce łączące funkcje: muzealną (można tu poznać tajemnice pracy dawnych młynów wiatrowych), noclegową i gastronomiczną. Wyjątkową atrakcją może być nocleg w drugim ze stojących tu wiatraków.
Rozważając wizytę w Uniejowie w Boże Ciało, koniecznie trzeba odwiedzić sąsiednią miejscowość Spycimierz. Ta niewielka wieś o bogatej historii wyróżnia się tzw. dywanami kwiatowymi. Mieszkańcy przygotowują swoiste dywany z płatków kwiatów, które stanowią wyjątkową oprawę świątecznej procesji.
>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<
2 dzień: Wieluń i okolice
Kolejny dzień w zachodniej części województwa warto przeznaczyć na okolice Wielunia. Nie brakuje tu zabytkowych budowli, a dodatkową atrakcją są piękne nadwarciańskie krajobrazy. Sam Wieluń to jedno z najciekawszych urbanistycznie miast regionu. Oprócz szeregu zabytkowych gmachów sakralnych oraz fragmentów murów miejskich, warto odwiedzić tu także miejscowe Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Jedna z wystaw poświęcona jest historii, w tym najbardziej dramatycznemu jej fragmentowi, czyli niemieckim nalotom na miasto w dniu 1 września 1939 r. Można powiedzieć że to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa - pierwsze bomby spadły na miasto jeszcze przed ostrzałem Westerplatte. Dziś oprócz wystawy przypominają o tym m.in. zachowane w formie ruiny fundamenty kolegiaty. To tu co roku mają miejsce uroczystości przypominające te tragiczne wydarzenia.
W okolicach Wielunia warto odwiedzić przynajmniej kilka historycznych miejscowości. W Rudzie (dawnej siedzibie kasztelanii) zachował się kościół z elementami romańskimi (w tym bardzo ciekawymi malowidłami z epoki pokazującymi chrzest Mieszka I i jego drużyny), w Krzyworzece obok świątyni stoi do dziś romańska dzwonnica, w której według miejscowej legendy ukrywał się Władysław Łokietek. Wśród sakralnych zabytków nie sposób ominąć także drewnianych kościołów typu wieluńskiego. To bardzo charakterystyczne budowle z XVI i XVII w. Najciekawszym przykładem jest kościół w Grębieniu, gdzie dodatkowym atutem są bogate renesansowe polichromie. Z Grębieniem sąsiaduje Ożarów z dworem szlacheckim (dziś Muzeum Wnętrz Dworskich, którego elementem jest też zabytkowy wiatrak w pobliskim Kocilewie).
Z Wielunia niedaleko jest już do Warty. Jej malowniczy odcinek (tzw. Wielki Łuk Warty) chroniony jest w formie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Można tu uprawiać zarówno turystykę kajakową, jak i pieszą oraz rowerową. Jednym z ciekawszych szlaków jest zaledwie kilkukilometrowy szlak Kurhanów Książęcych w okolicach miejscowości Przywóz - z kilkoma kurhanami sprzed blisko dwóch tysięcy lat. Śladem obecności człowieka w tej okolicy są również zabytkowe wapienniki (zwłaszcza w okolicy Lisowic), a także kamieniołom w Lisowicach. Można tu odbyć wspaniałą lekcję geologii, oglądając odkryte przekroje kolejnych warstw skalnych. O tym że okolice Wielunia to najdalej na północ wysunięty fragment Jury Polskiej przypomina obecność wapiennych ostańców, a także Góra Zelce z kilkoma jaskiniami, objęta ochroną jako rezerwat „Węże”.
>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<
3 dzień: Poddębice + Zduńska Wola
W okolicy Uniejowa warto także odwiedzić Poddębice, również związane z wodami geotermalnymi. Koniecznie trzeba obejrzeć renesansowy pałac wybudowany przez rodzinę Grudzińskich, gdzie dziś działa centrum kultury. W otaczającym go parku znajdują się dwie wyjątkowe atrakcje. W dawnym kościele ewangelickim urządzona została Pijalnia Wód Termalnych. Miejscowa woda jest nie tylko gorąca, ale przede wszystkim ma właściwości prozdrowotne. Drugim obiektem jest Ogród Zmysłów, którego różne elementy pozwalają nam wyczulić wszystkie nasze zmysły... Przy poddębickim rynku można jeszcze zajrzeć do renesansowego kościoła z pięknymi dekoracjami we wnętrzach.
Pomiędzy Łodzią a Sieradzem warto obejrzeć Zduńską Wolę. To miasto rozwinęło się w jeden z większych ośrodków przemysłowych w XIX w., tradycje te zresztą kontynuowane są do dziś, m.in. poprzez produkcję ręczników i szlafroków z firmy Zwoltex, czy rajstop od Gatty. W centrum do dziś można zobaczyć szereg drewnianych domów tkaczy, tworzących historyczną dzielnicę, miejsce przeznaczone na rozwój działalności produkcyjnej. W jednym z tych domów mieści się Muzeum – Dom Urodzenia św. Maksymiliana Kolbe – przyszły święty przyszedł na świat właśnie tutaj, w rodzinie robotniczej. Po sąsiedzku znajdują się zabudowania browaru (jest też sklep firmowy), pamiętające jeszcze XIX wiek.
Będąc w Zduńskiej Woli, trzeba pamiętać jeszcze o dwóch wyjątkowych zabytkach. Pierwszym jest cmentarz żydowski, jeden z większych i lepiej zachowanych w regionie - jest tu aż 3000 nagrobków. Drugie wyjątkowe miejsce to osiedle Karsznice, wybudowane w okresie międzywojennym razem z linią kolejową łączącą śląskie kopalnie z portem w Gdyni. Można obejrzeć tu bardzo duże (przeznaczone na kilka tysięcy ludzi) zabytkowe osiedle kolejarskie, a dodatkowym akcentem związanym z kolejnictwem jest Skansen Lokomotyw z bogatą kolekcją taboru.
>>>TUTAJ możecie zobaczyć wycieczkę na mapie<<<
Zdjęcie 1 - Boże Ciało w Spycimierzu
Zdjęcie 2 - Termy Uniejów
Zdjęcie 3 - Kościół w Grębieniu
Zdjęcie 4 - Pijalnia Wód Termalnych w Poddębicach, autor: K. Ignaczak
Zdjęcie 5 - Muzeum Dom urodzenia św. Maksymiliana Kolbe w Zduńskiej Woli
Zdjęcie 6 - Pijalnia Wód Termalnych w Poddębicach, autor: M. Jaworska
Zdjęcie 7 - Skansen Lokomotyw w Karszniach
Zdjęcie 8 - Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Zdjęcie 9 - Wzgórze zamkowe w Sieradzu
Galeria
https://www.lodzkie.pl/turystyka/propozycje-wycieczek/1-2-3-dni-w-cz%c4%99%c5%9bci-zachodniej-wojew%c3%b3dztwa#sigProIdc313e9c259