Zespół pałacowo-parkowy oraz Park Miejski w Skierniewicach
Planując wycieczkę do Skierniewic, należy obowiązkowo udać się do Parku Miejskiego, który kiedyś był częścią zespołu pałacowo-parkowego, a obecnie jest jednym z najpiękniejszych parków województwa łódzkiego.
Park jest położony w środkowej części miasta po obu stronach rzeki Skierniawki, a jego początki sięgają XIV wieku. Początkowo był to ogród kwiatowy i warzywny przy dworze arcybiskupów gnieźnieńskich. Następni gospodarze dóbr skierniewickich sukcesywnie go rozwijali, ale największe przeobrażenie przeszedł za czasów arcybiskupa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego. Za jego sprawą dwór rozbudowano w okazałą rezydencję, a teren na skarpach Skierniewki przekształcono w okazały park. Znajdowały się tam liczne kaskady wodne, groty, altany, sadzawki oraz tarasy nad brzegiem rzeki. Do najbardziej malowniczych zakątków należał ogród francuski. Dzieło poprzednika kontynuował prymas i arcybiskup gnieźnieński Ignacy Krasicki, który upiększył skierniewicki park, upodabniając
go do parku w Smolanach. W XIII wieku przy pałacu prymasowskim znajdował się ogród włoski, sady, winnice oraz oranżeria z drzewkami pomarańczowymi. W latach 1830-45 park przekomponowano w angielski park krajobrazowy, gdzie przez ponad wiek kwitło życie kulturalne i społeczne mieszkańców Skierniewic.
Po II wojnie światowej park miejski w Skierniewicach – niegdyś perełka XVIII-wiecznej architektury ogrodowej – stawał się coraz bardziej zaniedbany, porastając stopniowo samosiejkami. Prace rewitalizacyjne rozpoczęto dopiero w 2012 r.: uporządkowano zieleń, wzmocniono brzegi rzeki Skierniewki, odnowiono lub zbudowano nowe mostki, wybrukowano i utwardzono ścieżki. Ustawiono również elementy infrastruktury parkowej, zamontowano nowe oświetlenie oraz zbudowano nawiązujący do stylu pałacu pawilon koncertowy. Centralnym punktem parku jest jak za czasów abpa Ostrowskiego ogród francuski z galerią rzeźb. Park zmienił się nie do poznania i znów zachęca skierniewiczan do spacerów.
Na terenie, który przylega od północy i zachodu do dawnej rezydencji prymasów i osady pałacowej, zachował się historyczny układ przestrzenny, ukształtowanie terenu oraz drzewostan. Drzewa rosnące w parku to przeważnie pospolite rodzime gatunki, natomiast rzadziej występujące drzewa krajowe i obce znajdują się w pobliżu osady pałacowej i willi „Aleksandria”. Są to np.: buk pospolity, choina amerykańska, jarzębinogrusza uszkowata, lipa amerykańska, tulipanowiec amerykański i sosna czarna. W ostatnich latach zostały przeprowadzone działania konserwatorskie i rekonstrukcyjne, w wyniku których park podzielono na część północną – krajobrazową i zachodnią – w typie ogrodu francuskiego, o regularnej kompozycji, z równo strzyżonymi oraz formowanymi drzewami i krzewami. W obydwu częściach odtworzony jest historyczny układ dróg. Na południowy zachód od dawnej kuchni pałacowej znajduje się staw z wyspą, na którą – przez dopływy do stawu – prowadzą dwa mostki. W krajobrazowej części parku usytuowana jest altana z amfiteatrem. Park otacza metalowe, ozdobne ogrodzenie wzorowane na przekazach ikonograficznych z przełomu XIX/XX w. oraz istniejących obiektach
np. ogrodzeniu warszawskich Łazienek.
Enklawy zieleni Parku Miejskiego przedłuża ogród, otaczający pobliski pałac prymasowski, będący siedzibą Instytutu Ogrodnictwa. Gdy rozkoszujemy się przyrodą, warto wejść do środka pałacowych wnętrz z XIX w.
Obecnie Pałac Prymasowski wraz z otoczeniem należy do Instytutu Ogrodnictwa, natomiast Park Miejski do miasta Skierniewice.
Zdjęcia 1-3 - Park Miejski w Skierniewicach
Zdjęcia 4-5 - Zespół pałacowo-parkowy w Skierniewicach
Galeria
https://www.lodzkie.pl/turystyka/najpi%c4%99kniejsze-ogrody-i-parki-wojew%c3%b3dztwa-%c5%82%c3%b3dzkiego/park-miejski-w-skierniewicach#sigProId29be28e4fc