Ogród romantyczny w Arkadii
W XVIII wieku dotarł do Polski nowy styl ogrodowy zwany angielskim, który wykształcił się w Anglii na początku XVIII stulecia. Styl angielski zdecydowanie przeciwstawiał się sztuczności i regularności ogrodów barokowych, propagując swobodne oraz nastrojowe kompozycje ogrodowe. Dotychczasowa forma ogrodów przeobraziła się w krajobrazową, ułatwiającą bezpośredni kontakt z przyrodą. Wprowadzono pojedyncze, rozrośnięte drzewo lub grupy takich drzew, klomby, gaje, trawniki i łąki, eksponowano także nierówności terenu, a nawet sztucznie je tworzono, aby udawały naturalne. Drogi biegły po liniach krzywych, łącząc części ogrodu ze sobą i odkrywając malownicze widoki. Dzięki tym zabiegom plan ogrodu stawał się nieregularny, swobodny i asymetryczny.
W województwie łódzkim przykładem takiego ogrodu jest Park w Arkadii koło Łowicza będący dziełem życia księżnej Heleny Radziwiłłowej. Stworzeniem architektonicznej i ogrodowej oprawy zajął się Szymon Bogumił Zug przy dużym zaangażowaniu księżnej, natomiast architektoniczne pomysły szkicowali Jan Piotr Norblin i Aleksander Orłowski. Księżna przystąpiła do prac nad ogrodem wiosną 1778 roku i rozwijała go dalej przez ponad dwadzieścia lat aż do swojej śmierci w 1821 roku. Pierwszymi budowlami, które powstały na brzegu wielkiego stawu arkadyjskiego były: Kaskada i Chata przy wodospadzie, a następnie Przybytek Arcykapłana i Świątynia Diany z plafonem Norblina wyobrażającym Jutrzenkę oraz Akwedukt, Łuk Kamienny, Zakątek Melancholii, Brama Czasu czy też krąg ołtarzowy na Wyspie Ofiar. W latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku kontynuowano rozbudowę Arkadii pod kierunkiem Szymona Bogumiła Zuga. Powstał wtedy Dom Murgrabiego przylegający do Łuku Kamiennego i Domek Gotycki Nad Grotą Sybilli. Około 1800 roku nastąpił zwrot księżny ku estetyce ogrodu romantycznego, na skutek czego Arkadia rozrosła się na okoliczne rozległe pola położone za rzeką Skierniewką. Śmiałe pomysły księżnej realizował romantyczny wizjoner i utalentowany architekt młodego pokolenia Henryk Ittar. Powstał wtedy Grobowiec Złudzeń na Polach Elizejskich, Cyrk Rzymski, Amfiteatr i Domek Szwajcarski umiejscowiony wśród zabudowy arkadyjskiej wsi.
Helena Radziwiłłowa zgromadziła w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb antykizujących i kopii dzieł antycznych, z których utworzyła muzeum w Świątyni Diany. Znalazły się w nim m.in.: Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, grecko-rzymskie stele, sarkofagi i urny grobowe, ozdoby ogrodowe, rzeźba Śpiącej Ariadny, popiersie Meleagra czy też Trójnóg Stanisława Augusta.
Park w Arkadii jest idealnym miejscem na odpoczynek wśród zieleni z daleka od codziennego zgiełku miasta. To również plener wielu romantycznych i ślubnych sesji zdjęciowych. Rodziny z dziećmi także przeżyją tutaj wyjątkową przygodę, gdyż baśniowość tego miejsca służy poszukiwaniu ukrytych zakątków i snuciu opowieści, co powinno zainteresować najmłodszych.
Zdjęcie nr 5 - autor P. Wypych
Zdjęcie nr 6 - autor P. Wypych
Galeria
https://www.lodzkie.pl/turystyka/najpi%c4%99kniejsze-ogrody-i-parki-wojew%c3%b3dztwa-%c5%82%c3%b3dzkiego/ogr%c3%b3d-romantyczny-w-arkadii#sigProIdd37ceceb9a