Infrastruktura na obszarach wiejskich oraz wdrożenie koncepcji inteligentnych wsi

Kod interwencji wg. Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027) – I.10.10.

Samorząd Województwa Łódzkiego, w związku z potrzebą wdrożenia interwencji I.10.10 PS WPR 2023-2027, uzyskał delegowanie do realizacji zadań agencji płatniczej dotyczących prowadzenia postępowań w sprawach o przyznanie, wypłatę pomocy, kontroli na miejscu oraz pozostałej obsługi administracyjnej wnioskodawców i beneficjentów.

Interwencja służy realizacji następujących celów szczegółowych Wspólnej Polityki Rolnej:

  • Przyciąganie i wspieranie młodych rolników i innych nowych rolników oraz ułatwienie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich (cel SO7);
  • Promowanie zatrudnienia, wzrostu, równości płci, w tym udziału kobiet w rolnictwie, włączenia społecznego i rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich, w tym biogospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego leśnictwa (cel SO8).

Realizowane przedsięwzięcia wspierać mają rozwój infrastruktury wiejskiej, przyczyniając się tym samym do poprawy warunków życia , a także poprawiać infrastrukturę ukierunkowaną na poszanowanie środowiska i klimatu.

W ramach interwencji przewiduje się dwa schematy:

  • Obszar A: Inwestycje w zakresie systemów indywidualnego oczyszczania ścieków
  • Obszar B: Inteligentna wieś

W ramach obszaru interwencji A (systemy indywidualnego oczyszczania ścieków) pomoc będzie przyznawana dla operacji realizowanych w miejscowościach położonych poza aglomeracjami zdefiniowanymi w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Wsparcie nie może przekroczyć kwoty 1,5 mln zł na obszar gminy.

W ramach obszaru interwencji B (Inteligentna wieś) przewiduje się realizację wdrożenia wybranych elementów koncepcji inteligentnych wsi obejmujących inwestycje infrastrukturalne, które w sposób oddolny, kompleksowy i innowacyjny pozwolą ma rozwiązanie konkretnego oraz istotnego problemu zaznaczającego się na danym terenie, a odnoszącego się np. do poprawy jakości życia ludności, ograniczenia niekorzystnych trendów demograficznych, podniesienia jakości usług publicznych, poszanowania środowiska przyrodniczego, zwiększenia zatrudnienia oraz włączenia cyfrowego.

Podmioty uprawnione do otrzymania wsparcia to:

  • gmina lub związek międzygminny.

Montaż finansowania operacji w ramach interwencji:

  • wsparcie do 75% (lecz nie mniej niż 30%) kosztów kwalifikowalnych (kk), z czego:
    • maksymalnie 55% kk - środki Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich;
    • maksymalnie 20% kk - środki z budżetu państwa.
  • pozostałe min. 25% kosztów kwalifikowalnych – środki własne beneficjenta.

Szczegóły przyznania oraz warunki wypłaty pomocy w ramach ww. interwencji regulują:

-  wytyczne podstawowe, dostępne na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wytyczne-horyzontalne2), oraz

-  wytyczne szczegółowe (w trakcie opracowania przez Instytucję Zarządzającą – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi).