X Ogólnopolska Konferencja "Kultura i turystyka - sacrum i profanum" - relacja

czwartek, 3 listopada 2016

X Ogólnopolska Konferencja „Kultura i turystyka – sacrum i profanum” przeszła do historii.  Zapraszamy zatem na krótką relację z tego, co wydarzyło się w dniach 26-27 października, nie tylko w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, gdzie odbywały się główne obrady.
 
Sesja Plenarna Krajowa rozpoczęła się występami przedstawicieli Organizatorów konferencji. Do ponad 150 Uczestników przemawiali Arcybiskup Marek Jędraszewski dziekan Wydziału Nauk Geograficznych profesor Bogdan Włodarczyk oraz prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego – Sylwester Pawłowski.
Po nich swoje wystąpienia mieli profesor Antoni Jackowski oraz Rabin Symcha Keller. Następnie podsumowania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie dokonali główni zainteresowani, czyli Koordynator generalny KO ŚDM – biskup Damian Muskus oraz przedstawiciel Urzędu Miasta Krakowa – Szymon Gatlik.
Po krótkiej przerwie kawowej do głosu doszli nasi zagraniczni goście: przedstawiciel największego rzymskiego biura pielgrzymkowego, Opera Romana Pellerginaggi – Don Gaetano Giovanni Biallo, reprezentant Fatimskiej Organizacji Turystycznej – Alexandre Marto Pereira, Rabin Avraham Krieger z Instytutu Shem Olam oraz Otto van Veen – konsul honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Utrechcie.
Po przerwie obiadowej obrady zostały podzielone na dwa równoległe panele, gdzie swoje wykłady mieli m.in. przedstawiciele pozostałych czterech głównych kultur Łodzi:  ks. Łukasz Tarnawski z Archidiecezji Łódzkiej, ks. Jakub Dmitruk z Katedralnej Parafii Prawosławnej św. Łukasza Newskiego oraz ks. Michał Makula z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza.
Na panelach naukowych dzień się nie skończył. O godzinie 19:30 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Łodzi rozpoczął się wyjątkowy koncert. Zainicjował go europejskiej sławy organista Adam Tański, który na jednych z najlepszych organów w Łodzi udowodnił, że nie na darmo jest tak określany.
Natomiast chór The Gospel Time potwierdził swoją dominację w województwie i jeszcze raz pokazał, że wygrana w konkursie Łódź Młodych Talentów była jak najbardziej zasłużona.
Po wszystkim goście udali się ponownie do Wyższego Seminarium Duchownego na uroczystą kolację.
 
Drugi dzień rozpoczął się od kilku równoległych wydarzeń. Uczestnicy mieli do wyboru wycieczkę autokarową szlakiem „Łodzi Czterech Kultur” lub warsztat „Jak łączyć sacrum i profanum”, natomiast dla kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przygotowaliśmy specjalne warsztaty.
Uczestnicy wycieczki odwiedzili cztery miejsca: podziemia Archikatedry Łódzkiej (wraz z obejrzeniem filmu w najnowocześniejszej Sali multimedialnej „Historia Łodzi Czterech Kultur”), Kościół Ewangelicko Parafialny Ewangelicko-Augsburski, cerkiew im. św. Aleksandra Newskiego oraz cmentarz Żydowski. Oprócz przewodników, którzy oprowadzali gości w każdym miejscu czekał na nich gospodarz miejsca, który swoją wiedzą uatrakcyjniał wszystkim wycieczkę.
Na koniec wszystkich czekały kolejne wystąpienia m.in. dziekana WNG UŁ – profesora Bogdana Włodarczyka, Małgorzaty Wilk-Grzywnej z Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Barbary Ladźyńskiej z Konsorcjum Polskich Biur Podróży czy Justyny Tomaszewskiej z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Po pożegnalnym obiedzie X Ogólnopolska Konferencja „Kultura i turystyka - sacrum i profanum” została zamknięta.
Organizatorzy serdecznie dziękują za szczególną pomoc:

  • Archidiecezji Łódzkiej, Katedralnej Parafii Prawosławnej św. Łukasza Newskiego, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza, Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense za udostępnienie swoich obiektów podczas obrad, koncertu i wycieczek,
  • Hotelowi Holiday Inn**** oraz Staremu Kinu Cinema Residence za przyjęcie naszych gości,
  • Krzysztofowi Banasiakowi z WSD oraz Przemkowi Rokickiemu z Nowej Łodzi za znakomitą obsługę cateringową,
  • Firmie Outdoor Events za koordynację techniczną imprezy,
  • Bogusławowi Lebiedzińskiemu za przywiezienie i udostępnienie swojej wystawy „Drewniane Świątynie Podlasia”,
  • Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Stołecznemu Biurowi Turystyki za pomoc przy wizycie prelegentów zagranicznych.