Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 36; Kamion - Krzeczów - Kamion
czwartek, 10 sierpnia 2023Odcinek 36 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
Odcinek szlaku 36 ma formę pętli rozpoczynającej się w Kamionie, biegnącej do Krzeczowa by stamtąd wrócić do Kamionu. Znajduje się on w całości na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Jest to park z niepowtarzalnym krajobrazem jurajskich ostańców wapiennych kryjących w sobie wiele form krasu, osobliwej flory i fauny oraz Załęczański Łuk Warty, określany jako najpiękniejszy najwartościowszy fragment doliny tej rzeki. Charakterystycznym elementem krajobrazu są wapienniki, które służyły dawnym mieszkańcom do wypalania wapna wydobywanego w pobliskich kamieniołomach.
Odcinek ten obfituje w bardzo dużą liczbę walorów przyrodniczych. W jego okolicach znajdziemy pomniki przyrody – zwłaszcza wiekowe drzewa. Wiele także tam źródeł, także wielce atrakcyjnych jak np. Granatowe Źródła w Załęczu Małym.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.
Dodatkowe informacje
- Relacja szlaku: Kamion - Krzeczów - Kamion
-
Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:
Szlak ma zaledwie 10 km, jednak mimo to jego infrastruktura jest dosyć bogata. W jego okolicach znajdują się rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna. Najbardziej popularne są gospodarstwa agroturystyczne. W ośrodku wypoczynkowym w Kamionie można wypożyczyć kajaki, szeroką ofertę ma także „Nadwarciański gród” w Załęczu Wielkim.
W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą. -
Ciekawostki:
Z Toporowem znajdującym się kilkanaście kilometrów od szlaku, związana jest postać Jerzego Dudy Gracza, znanego polskiego malarza, którego obraz „Przemienienie Pańskie” znajduje się w parafialnym kościele.
- Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku: