Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 29; Niwiska Dolne - Rychłowice

środa, 9 sierpnia 2023

Odcinek 29 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
Odcinek 29 szlaku konnego wiedzie od ośrodka jazdy konnej w Bobrownikach do ośrodka jazdy konnej w Rychłowicach, ścieżką nieopodal rzeki Warty. Między miejscowością Bieniec Mały a Łaszew Rządowy jest przejście przez brud. Dalej droga prowadzi przez tereny rolne i fragmenty lasów. Odcinek szlaku jest bardzo malowniczy, przechodzi przez obszar Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki, który wyróżnia się urozmaiconą rzeźbą terenu, zwłaszcza malowniczymi przełomami Warty, gdzie wysokości stoków doliny dochodzą do 45 metrów, a na powierzchni ukazują się stare utwory wapienne. Położenie Parku w dorzecze Warty i jej dopływów – Widawki, Oleśnicy i Wiercicy stanowi o charakterze krajobrazu. Park jest również ważnym elementem w systemie ekologiczno-przestrzennym, chroniąc znaczny dość dobrze zachowany obszar między wyżynnym kompleksem jurajskich parków krajobrazowych na południu oraz nizinnymi parkami wielkopolskimi. Do interesujących walorów przyrodniczych należy zaliczyć także
Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 Załęczańskiego Łuku Warty, przez który fragmentem przebiega trasa szlaku. Szlak konny na tym odcinku przebiega przez obszar historycznej Ziemi Wieluńskiej na obszarze, której znajdują się drewniane kościółki reprezentujące grupę tzw. kościołów w stylu wieluńskim.
Natomiast w okolicach Działoszyna szlak konny przebiega wzdłuż południowej granicy Działoszyńskiego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego, którego celem jest ochrona Przełomowego odcinka rzeki Warty.
Będąc w Niwiskach Dolnych warto zobaczyć nowoczesny kościół pw. św. Matki Boskiej Fatimskiej z bali drewnianych znajdujący się w centrum miejscowości . W elewacji wejściowej kościoła znajduje się obraz malowany na podkładzie z desek przedstawiający cud w Fatimie autorstwa Jacentego Jończyka, a we wnętrzu znajduje się rzeźba patronki kościoła umieszczona na dębowej gałęzi, rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej oraz drewniany krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Autorem  tych rzeźb jest artysta z Pajęczna Marek Urbański. Do Niwisk Dolnych z Zalesiaków dojechać można drogą prowadzącą pośród pól i częściowo lasów. W Wąsoszu należy skręcić w lewo na Patrzyków, w kierunku mostu na rzece Warcie. Za mostem po skręceniu w lewo mijając drewnianą zabudowę Patrzykowa, pośród terenów rolno - leśnych dotrzemy do Niwisk Dolnych.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.
W 2012 r. w Wieluniu, który znajduje się nie daleko szlaku, zostały zorganizowane w ramach Europejskiego Święta Bursztynu I Mistrzostwa Polski w wyścigach rydwanów. Zachęcamy do obejrzenia relacji.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Niwiska Dolne - Rychłowice
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Wzdłuż szlaku rozmieszczone są obiekty noclegowe oraz gastronomiczne, różnej klasy, dzięki czemu każdy turysta znajdzie potrzebne mu zaplecze, od hotelu po pole kempingowe. Niektóre z obiektów prowadzą ośrodki jazdy konnej, stajnie lub też mogą pełnić funkcję miejsca postojowego na szlaku konnym. Wśród nich znajdują się m.in.:
    - Gospodarstwo agroturystyczne „Nad Strugą” w Dzietrznikach - miejsce postojowe na szlaku konnym;
    - Ośrodek jazdy konnej „Wzgórze Koni” w Rychłowicach;
    - Miejsce postojowe z miejscami noclegowymi „Stajnia Bobrowniki” w Bobrownikach;
    - Obiekt świadczący usługi hotelarskie „Malibu” w Zalesiakach, posiadający 80 miejsc noclegowych z restauracją, kortem tenisowym, oraz miejscem do grillowania.  Ośrodek znajduje się przy rzece Warcie, stanowiąc dogodne miejsce na bazę wypadową spływów kajakowych. Obok ośrodka noclegowego, po przeciwnej stronie ulicy znajduje się stadnina koni - miejsce odpoczynku i popasu. Właściciele w planach mają wybudowanie krytego basenu i wyciągu orczykowego ok. 250 m długości na pobliskiej górce;
    - Miejsce postojowe z pokojami noclegowymi w Niwiskach Dolnych Bogumiły Kraka w sąsiedztwie terenów leśnych i malowniczej rzeki Warty, na której znajduje się wysepka, gdzie właściciele ośrodka mogą urządzić podróżnym miejsce do grillowania.
    Odnaleźć będzie można na trasie szlaku także ośrodki sportowe, m.in boisko piłkarskie.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.</strong>

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_39.jpg

Czytany 148 razy