Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 16; Swolszewice Małe - Józefów Stary

wtorek, 8 sierpnia 2023

Odcinek 16 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego, który przebiega przez obszar województwa łódzkiego trasą liczącą 1817 km.
Szlak na tym odcinku prowadzi przez bardzo atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo obszary doliny Pilicy. Liczne kompleksy leśne, a także Zalew Sulejowski czynią ten teren doskonałym miejscem na rajdy konne w Sulejowskim Parku Krajobrazowy.
Na przebiegu szlaku znajdują się miejsca stwarzające idealne warunki dla żeglowania, jazdy na rowerze, a także jesiennego grzybobrania. Dlatego też warto podczas wypoczynku „w siodle” zaplanować nieco dłuższy pobyt i połączyć go także z rekreacją wodną i rowerową.
Na miłośników historii i dziedzictwa kulturowego czekają liczne zabytki kultury materialnej m.in. klasztor oo. Franciszkanów w Smardzewicach i unikatowe w skali Polski średniowieczne opactwo oo. Cystersów w Sulejowie - Podklasztorzu. W skład opactwa wchodzi: późnoromańska bazylika pw. św. Tomasza Kantuatyjskiego oraz zabudowania klasztorne – część wschodniego skrzydła klasztoru z dobrze zachowaną zakrystią i kapitularzem, mury obronne, ruiny zachodniego i południowego skrzydła, arsenał oraz budynki gospodarcze i mieszkalne. Miłośników architektury zauroczą liczne detale znajdujące się w obrębie bazyliki tj. tympanon, liczne rozety i portal schodkowy. Niewielka ekspozycja muzealna obejmująca elementy sakralne znajduje się w kapitularzu z gotyckim krużgankiem, który jest perłą architektoniczną całego założenia.
Obszar opactwa wyznaczają mury obronne, wraz z bramami i basztami, wzniesione na planie nieregularnego wieloboku. Były one wznoszone w okresie od XIV do XVI w. Następnie wewnątrz tego kompleksu powstały zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Obecnie znajduje się tu hotel wraz z restauracją i muzeum, w którym można oglądać pamiątki dotyczące dziejów opactwa.
W Sulejowie-Podklasztorzu szlak konny łączy się z dwoma szlakami kulturowymi: Romańskim i Cysterskim.
W miejscowościach położonych po wschodniej stronie Zalewu Sulejowskiego odnaleźć można typowe puszczańskie drewniane domy, które przetrwały m.in. w jednej z dawnych śródleśnych wsi - Zarzęcinie. Ich drewniane, ciemnobrązowe ściany zawdzięczają swój koloryt substancjom używanym do nasączania drewna, w celu ochrony przed działaniem wilgoci, czy szkodników.
Szlak na znacznym odcinku prowadzi przez interesujący krajobrazowo obszar Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, który jako jeden z niewielu w Polsce ma na swoim terenie tak duży sztuczny zbiornik wodny - Zalew Sulejowski.
Między Karolinowem a Sulejowem trasa konna wiedzie przepięknym traktem przez lasy sosnowe, rozciągające się wzdłuż południowo-wschodniego brzegu Zalewu. Obszary leśne do dziś przypominają o tym, że niegdyś tereny otaczające dolinę Pilicy porastała Puszcza Pilicka.
Nieopodal szlaku konnego znajdują się trzy rezerwaty leśne: „Twarda” z dominującym drzewostanem jodły, „Błogie” i „Gaik” oraz na północy „Ośrodek Hodowli Żubrów” w Smardzewicach.
„Zwierzyniec bizonów”, taką wówczas nosił nazwę obecny Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach, powstał w latach 1935-1936 kiedy to Polonia kanadyjska podarowała ówczesnemu Prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu, 4 okazy tych zwierząt. Pod koniec 1936 r. sprowadzono tutaj pierwszego żubra europejskiego i nadano mu imię „ Puchacz”. Aktualnie w tym rezerwacie jest prowadzona hodowla zamknięta żubrów linii białowieskiej. W rezerwacie obejmującym 56 ha terenów leśnych zamieszkuje obecnie 16 żubrów.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Swolszewice Małe - Józefów Stary
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Odcinek 16 szlaku konnego ze Swolszewic Małych do Józefowa Starego charakteryzuje się bardzo rozwiniętym zagospodarowaniem turystycznym, szczególnie pomiędzy miejscowościami Swolszewice Małe, a Tresta Rządowa. Występują tu liczne gospodarstwa agroturystyczne, a także hotele i ośrodki wypoczynkowe. Na wypoczywających nad Zalewem Sulejowskim, czeka również rozwinięta sieć lokali gastronomicznych.
    Zalew Sulejowski utworzony na rzece Pilicy o długości 17 km i szerokości maksymalnej 2 km jest popularnym obszarem rekreacyjno-wypoczynkowy. Na jego południowym  i wschodnim brzegu powstało wiele kempingów, przystani jachtowych, a także osiedli letniskowych oraz towarzyszące im zaplecze gastronomiczne. W Polsce Środkowej jest to rejon o bardzo dobrym zagospodarowaniu turystycznym, jednocześnie zaskakujący spokojem.
    W Sulejowie-Podklarztorzu znajduje się jedna z większych w regionie stajni, urządzona na 50 stanowisk dla koni z pełnowymiarowymi boksami wyposażonymi w automatyczne poidła. Teren zaopatrzony jest w dwie ujeżdżalnie, czworobok 20 x 60 m, małą halę krytą, zamykaną siodlarnię, wypożyczalnię quadów, świetlicę, padoki i pastwiska, łazienki z prysznicami. Funkcjonuje tutaj hotel dla koni, szkółka jeździecka oraz mini zoo, a dla dzieci miejsce do zabaw. W sezonie letnim organizowane są przejażdżki bryczką, a zimą kuligi. Imprezy plenerowe oraz okolicznościowe z możliwością ogniska.
    Liczne obiekty hotelowe przyciągają turystów bogatą ofertą oraz zapleczem konferencyjnym. To doskonałe miejsce zarówno na organizację imprez typu „incentive”, jak i wypoczynek rodzinny.
    Na podążających szlakiem konnym czekają gościnne ośrodki jazdy konnej w Sulejowie, Goleszach, Marianowie.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Ciekawostki:

    Na podążających Łódzkim Szlakiem Konnym czekają także liczne niespodzianki. Ośrodki położone nad Zalewem Sulejowskim przygotowały interesującą ofertę - możliwość pływania konno po „Sulejowskim Morzu”. Dla koneserów w Hotelu „Podklasztorze” można zorganizować plenerowe pokazy walk rycerskich.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_25.jpg

Czytany 216 razy