Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 14; Między Mrogą a Pilicą

wtorek, 8 sierpnia 2023

Odcinek 14 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
Szlak łączy dolinę rzeki Mrogi z doliną rzeki Pilicy, posiada liczne odgałęzienia łączące odcinek 14 z innymi odcinkami. W południowej części rozwidla się na dwi odnogi. Wschodnia odnoga dociera do doliny Pilicy w Spale, zachodnia odnoga natomiast dociera do wsi Wola Kutowa w okolicach Tuszyna.
Odcinek 14 w większości wiedzie przez tereny wiejskie, natomiast zagęszczenie terenów leśnych występuje na północ od Tomaszowa Mazowieckiego. Odcinek ten łączy dwa parki krajobrazowe. Na północy Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, który został założony by chronić unikalne wyżynne krajobrazy na terenie Polski Środkowej, które występują w strefie krawędziowej Wzniesień Łódzkich. Piękny charakter wyżynny nadają parkowi duże wysokości względne, które tworzą naturalne punkty widokowe na nieskażony budownictwem przemysłowym krajobraz. Park jest stosunkowo mało zalesiony, 28% powierzchni parku. W jego granicach znajdują się jednak ciekawe elementy przyrody. W skład parku wchodzi Las Janinowski, największy w centralnej Polsce las bukowy oraz największy kompleks leśny w granicach miasta, czyli Las Łagiewnicki. Na południu znajduje się Spalski Park Krajobrazowy mający ponad 13000 ha powierzchni. Głównym jego atutem jest dolina rzeki Pilicy oraz rozległe kompleksy leśne stanowiące fragment
dawnej Puszczy Pilickiej. Meandrująca rzeka posiada wybitne walory krajobrazowe, stwarza też dobre warunki siedliskowe dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W obszarze odcinka 14 występuje kilka rezerwatów w tym rezerwat przyrody Popień, chroniący stare lasy sosnowe i dębowe, rezerwat przyrody Gać Spalska, chroniący tereny bagienne, czy rezerwat Konewka, gdzie ochroną objęto świetlistą dąbrowę, w wieku 160–260 lat.
Miłośnicy zabytków kultury znajdą tu także wiele obiektów wartych zatrzymania się. W dolinie rzeki Pilicy warto zatrzymać się na dłużej w Spale i leżącym nieopodal szlaku Inowłodzu. Spała to duży ośrodek sportowo-rekreacyjny. To tu znajduje się Centralny Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, gdzie najwięksi polscy sportowcy ćwiczą kondycję przed swoimi najważniejszymi występami w życiu. Puszcza Pilicka była jednak od stuleci miejscem polowań, najpierw polskich królów, a następnie rosyjskich carów. To dzięki tym polowaniom puszcza podlegała ochronie i do dzisiaj zachowały się kilkusetletnie okazy drzew. Pamiątką po polowaniach carów jest zabytkowa zabudowa w Spale, gdzie znajdowała się okazała rezydencja wraz z całym zespołem budynków – hotelami dla gości, oranżerią, czy koszarami dla ochrony. O ile sam pałac nie dotrwał do naszych czasów, to pozostałe budowle, wzniesione z charakterystycznej czerwonej cegły, nadal zdobią centrum miejscowości. W Inowłódzu znajduje się najstarsza
świątynia w województwie łódzkim, pochodzący z XI w. romański kościół św. Idziego. Obiekt ten wchodzi w skład Szlaku Romańskiego, łączącego wybudowane w tym stylu najstarsze budynki w całym kraju. W miasteczku warto zwiedzić także dawną synagogę i ruiny zamku gotyckiego.
W północnej części szlaku odwiedzić można zespoły dworskie z przełomu XIX i XX w. w Małeczu, Bukowie, Rudniku, Drzazgowej Woli, czy Kołacinie. Warte zainteresowania są także grodzisko i kurhan stożkowy w okolicach Będkowa, czy najdłuższy w Polsce bunkier w Konewce, służący do chronienia pociągów w czasie II wojny światowej.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Na odcinku 14 szlaku konnego znajduje się gospodarstwo rolne „Frydrychów”, które położone jest wśród lasów, łąk i pól, stanowi idealne miejsce do wypoczynku oraz turystyki, pieszej, rowerowej i konnej. Dalej na północ jest Rogowski Klub Sportowy „Eden” w Rogowie, który zajmuje się szkoleniem koni i przygotowaniem jeźdźców do zawodów sportowych. Klub dysponuje padokiem i krytą ujeżdżalnią. Chętni mogą wykupić w klubie jazdy konne, które będą odbywały się pod opieką doświadczonego instruktora. Klub znajduje się wśród pól i łąk. Dużą zaletą są znajdujące się nieopodal kompleksy leśne. We wsi Mroga można odwiedzić stadninę „Na Mrodze”, która jest miejscem dobrze przygotowanym do uprawiania turystyki konnej. Duża stajnia, padok i pastwisko, pozwalają korzystać z uroków tego sportu.
    W obrębie odcinka 14 szlaku konnego największym ośrodkiem rekreacyjnym jest Spała w której to znajduje się najbardziej zróżnicowana baza noclegowa, od kempingu po hotel pięciogwiazdkowy.
    Wzdłuż całego odcinka szlaku występują liczne gospodarstwa agroturystyczne i stajnie z możliwością noclegu dla konia, między innymi w Aleksandrowie, Mniszkach, Inowłodzu, Rokicinach, czy Koluszkach.
    Oprócz turystyki konnej obszar ten proponuje zapoznanie się z walorami krajobrazowymi poprzez turystykę rowerową i pieszą, liczne szlaki turystyczne pomogą dotrzeć do najciekawszych miejsc przyrodniczo-kulturowych. Rzeka Pilica i rzeka Mroga zaprasza do spokojnych spływów kajakowych.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_22.jpg

Czytany 189 razy