Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 25; Prusicko Kaflarnia - Niwiska Dolne

środa, 9 sierpnia 2023

Odcinek 25 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
Teren przez który prowadzi odcinek 25 szlaku konnego leży na pograniczu historycznych ziem: Wieluńskiej i Piotrkowskiej. Położenie na pograniczu spowodowało, że teren ten nigdy nie był gęsto zamieszkały. Widoczne jest to do dziś, szlak prowadzi tu przede wszystkim przez tereny leśne, miejscowości w pobliżu są nieliczne. Obszary leśne w połączeniu z urozmaiconą rzeźbą terenu (szlak wkracza w zachodniej części na teren Jury Krakowsko-Wieluńskiej) oraz malowniczą rzeką Wartą sprawiają, że ten odcinek szlaku może być jednym z najciekawszych na całym Łódzkim Szlaku Konnym.
Odcinek 25 szlaku konnego prowadzi od miejsca postojowego w Prusicku Kaflarni, położonego wśród lasów sosnowych i stawów rybnych, gdzie można skorzystać z noclegu i posiłku. Z Prusicka Kaflarni trasa wiedzie leśnymi duktami mijając po prawej stronie malownicze zakola rzeki Warty aż do asfaltowej drogi w Ważnych Młynach, gdzie po przecięciu torów kolejowych szlak prowadzi krótkim odcinkiem drogi asfaltowej nr 492 (ok. 100 m), dalej skręcając w prawo utwardzoną drogą do przysiółka Gojść. Za zabudowaniami należy skręcić w lewo w kierunku południowym. Szlak wiedzie wzniesieniem nad meandrującą rzeką Wartą, która znajduje się po prawej stronie trasy. Dalej szlak prowadzi w kierunku północno-zachodnim wśród zieleni leśnej (utwardzoną drogą). Jest to jeden z najbardziej urokliwych i malowniczych odcinków szlaku konnego, prowadzi od Diablej Góry, mijając wieś Płaczki i Orczuchy do Kobylej Góry. Po minięciu zabudowy zagrodowej wsi Orczuchy szlak wiedzie przez pofałdowane tereny leśne w
kierunku południowo-zachodnim do wsi Trzebca. Z centrum tej miejscowości należy kierować się w prawo w kierunku zachodnim, mając po lewej stronie rzekę Kociankę. Utwardzona droga prowadzi przez most na Warcie, za którym szlak lekko skręca w lewą, a następnie w prawą stronę, prowadząc w kierunku zachodnim przez zabudowania (drogą asfaltową) miejscowości Kule. Na końcu wsi po prawej stronie drogi znajduje się Ośrodek Doskonalenia Kadr Służby Więziennej, a szlak skręca za nim w drugą z kolei leśną drogę po prawej stronie, w kierunku Warty. Dalej drogą utwardzoną przez tereny leśne trasa prowadzi do miejscowości Wąsosz, gdzie warto się zatrzymać aby obejrzeć kilka cennych zabytków m.in.:
- stary cmentarz, na którym zachowały się ślady dawnych  mogił, a bohaterstwo polskich żołnierzy zostało upamiętnione poprzez wybudowanie mauzoleum z rzeźbą przedstawiającą mężczyznę podnoszącego się z ziemi, uzupełnieniem pomnika jest jedenastometrowy obelisk,
- kapliczki Kalwarii Wąsoskiej, przedstawiające całą Mękę Pańską od Wieczernika do Golgoty, Śmierć, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie Pańskie zlokalizowane w dużym, pofałdowanym wąwozie,
- kościół pw. św. Andrzeja z początku XIX w.,
- wiele ciekawych kapliczek.
Z miejscowości Wąsosz szlak prowadzi do ośrodka jazdy konnej w Niwiskach Dolnych. Aby do niego dotrzeć należy przejechać asfaltową drogą most na Warcie i skręcić w lewo w kierunku północno-zachodnim utwardzoną drogą wśród pól i lasów. Ośrodek jazdy konnej to zarazem miejsce noclegowe.
Będąc w Niwiskach Dolnych warto zobaczyć nowoczesny kościół pw. św. Matki Boskiej Fatimskiej z bali drewnianych znajdujący się w centrum miejscowości. W elewacji wejściowej kościoła znajduje się obraz malowany na podkładzie z desek przedstawiający cud w Fatimie autorstwa Jacentego Jończyka, a we wnętrzu znajduje się rzeźba patronki kościoła umieszczona na dębowej gałęzi, rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej oraz drewniany krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Autorem  tych rzeźb jest artysta z Pajęczna, Marek Urbański.
Z Wąsosza można również dojechać do ośrodka jazdy konnej w Zalesiakach, obok którego znajdują się miejsca noclegowe wraz z restauracją w obiekcie hotelarskim „Malibu”. Szlak prowadzi z Wąsosza skręcając w polną drogę przed mostem na Warcie w lewo w kierunku północno-zachodnim. Drogą tą dociera do wsi Płaczki, skąd wiedzie dalej asfaltową drogą. Po około 3000 m (wśród pól i lasów) na trasie szlaku znajduje się wiadukt kolejowy, od którego szlak wiedzie skrajem Działoszyńskiego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego aż do zabudowań wsi Zalesiaki. Aby dotrzeć do ośrodka jazdy konnej należy skręcić przed remizą w prawo i mając rzekę Wartę po prawej stronie droga doprowadza do celu.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Prusicko Kaflarnia - Niwiska Dolne
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Odcinek 25 szlaku konnego rozpoczyna się w Prusicku Kaflarni. W odległości 1800 m od początku szlaku znajduje się gospodarstwo agroturystyczne w Prusicku Kaflarni, mające do zaoferowania nie tylko noclegi, miejsce postojowe dla turystów konnych, ale również świeże ryby wprost z łowiska i wędzone prosto z wędzarni.
    Teren wokół tego odcinka szlaku konnego obfituje w stawy rybne. Ryby świeże i wędzone można również nabyć w Prusicku Rządowym oddalonym o ok. 1,2 km od miejsca postojowego w Prusicku Kaflarni, można tu również odpocząć wśród zieleni po trudach podróży.
    Na szlaku znajduje się także nowy ośrodek jazdy konnej w Niwiskach Dolnych, należący do Bogumiły Kraki (na prawym brzegu Warty), który oferuje miejsca noclegowe i może służyć jako miejsce postojowe dla turystów konnych. Ośrodek oferuje również jazdę na quadach po terenach z dużymi deniwelacjami. Na wysepce na rzece Warcie, w otoczeniu lasów, właściciele ośrodka mogą urządzić podróżnym miejsce do grillowania.
    Miejsca noclegowe wraz z restauracją są także w Zalesiakach (na lewym brzegu Warty) w obiekcie hotelarskim „Malibu” posiadającym 80 miejsc noclegowych, z kortem tenisowym oraz miejscem do grillowania. Ośrodek znajduje się przy rzece Warcie, stanowiąc dogodne miejsce do organizacji spływów kajakowych. Obok ośrodka noclegowego, po przeciwnej stronie ulicy znajduje się stadnina koni – miejsce odpoczynku i popasu dla turystów konnych. Właściciele w planach mają wybudowanie krytego basenu i narciarskiego wyciągu orczykowego długości ok. 250 m na pobliskim wzniesieniu.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_34.jpg

Czytany 145 razy