Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 33; Lary - Młodawin Górny

czwartek, 10 sierpnia 2023

Odcinek 33 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego, który przebiega przez obszar województwa łódzkiego  trasą liczącą 1817 km.
Odcinek 33 wiedzie przez tereny rolno-leśne. Po drodze w odległości 1,7 km od szlaku znajduje się ośrodek jazdy konnej w Nowej Wsi. Od Niechmirowa do Bębnowa trasa wiedzie przez obszar Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki, który wyróżnia się urozmaiconą rzeźbą terenu, zwłaszcza malowniczymi przełomami Warty, gdzie wysokości stoków doliny dochodzą do 45 metrów a na powierzchni ukazują się stare utwory wapienne. Z wysokich brzegów można obserwować rozległe panoramy doliny. W pobliżu przebiegu szlaku znajdują się trzy leśne rezerwaty:
- „Nowa Wieś” z wielogatunkowym lasem mieszanym o charakterze naturalnym,
- „Pazda” ze starodrzewiem bukowym osiągającym wieku od 90 do 160 lat,
- „Hołda” chroniący kompleks dobrze zachowanych, naturalnych lasów niżowych, rosnących – jak na warunki nizinne – w bardzo zróżnicowanym krajobrazie. O wartościach florystycznych rezerwatu stanowi 128 udokumentowanych gatunków.
Szlak konny na tym odcinku przebiega przez obszar historycznie związany z Ziemią Sieradzką.
Jedną z atrakcyjnych miejscowości na trasie jest Złoczew. Kiedyś prywatne miasto rodu szlacheckiego Ruszkowskich herbu Pobóg. To dzięki nim otrzymuje on na początku XVII w. prawa miejskie. W Złoczewie należy koniecznie zobaczyć  dwa kościoły. Kościół parafialny pw. św. Andrzeja oraz kościół pw. Świętego Krzyża, obydwa pochodzące z początku z XVII w. i obydwa fundowane przez właściciela Złoczewa - Andrzeja Ruszkowskiego. Pierwszy z nich to późnorenesansowa świątynia nosząca wezwanie nawiązujące do imienia fundatora. W jej wnętrzu dominuje styl barokowy i rokokowy oraz późnorenesansowe dekoracje w stylu kalisko - lubelskim. zaprojektowane przez specjalnie sprowadzonego do Złoczewa architekta Jerzego Hoffmana. Druga świątynia stanowi jeden kompleks wraz z przylegającym do niej pobernardyńskim zespołem klasztornym obecnie zamieszkanym przez mniszki Kamedułki. Jest to pierwsza siedziba tego zakonu żeńskiego w Polsce. Siostry żyją tutaj w ścisłej klauzurze, dbając o podtrzymywanie tradycji eremickich. Sama świątynia została zaprojektowana na charakterystycznym planie „czwórliścia” z kwadratową nawą główną i przylegającymi do niej półkolistymi absydami (dwoma częściami transeptu, prezbiterium i chórem). Jest to założenie pojawiające się w okresie renesansu, w którym to stylu został wybudowany kościół i klasztor. W Złoczewie warto zobaczyć  również dziewiętnastowieczny pałac Ruszkowskich wraz z przylegającymi do niego oficynami i parkiem. Obecnie mieści on ośrodek kultury i jest miejscem różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Co ważne, Złoczew, podobnie jak Zamość zachował układ przestrzenny nawiązujący do czasów swojego powstania - renesansu. Jego cechą wyróżniającą jest rynek oraz regularny układ ulic od niego odchodzących. Złoczew ma także smutną kartę w swojej historii. Na samym początku II w.ś. stał się „planem filmowym” hitlerowców. W tym celu miasto zostało w 80 % spalone. Filmy kręcone tutaj miały obrazować działania wojenne a jednocześnie nie narażać życia hitlerowców, którzy brali w nich udział. Dlatego też do dziś można zaobserwować w mieście wiele niezabudowanych przestrzeni.
Kolejną atrakcyjną miejscowością jest Konopnica. Do Konopnicy warto zajrzeć szczególnie w sierpniu, kiedy to odbywa się w niej Święto Bursztynu. To małe miasteczko leżało bowiem dawniej na szlaku bursztynowym. Nie bez przyczyny można tutaj zobaczyć wczesnośredniowieczne grodzisko górujące nad zakolem Warty. Konopnica szczyci się ponadto kościołem św. Rocha - jednym z niewielu nieotynkowanych barokowych świątyń w Polsce. W parku nad rzeką Konopnicą stoi neogotycki pałac rodu Kozarskich – wcześniej siedziba rodu Konopnickich, rodziny męża Marii Konopnickiej.
Będąc na szlaku warto odwiedzić również Rychłocice. Po właścicielach wsi - Trepkach pozostał do dziś dwór nazywany „Małym Wersalem” oraz drewniany kościół Zwiastowania NMP z XVIII w. Od Rychłocic jest już niedaleko do Niechmirowa leżącego nad rzeką Oleśnicą. Niechmirów stanowił także majątek szlachecki. Klasycystyczny pałac został zniszczony podczas II w.ś., lecz w parku można podziwiać wciąż neogotycką kaplicę Niepokalanego Poczęcia NMP i Wincentego Kadłubka. Obok Niechmirowa znajduje się ponadto „pulsujące źródełko” – jedyne źródło tak dobrze widoczne na powierzchni ziemi w Łódzkiem.
Trasa 33 prowadzi także przez Widawę i Burzenin. Widawa to obecnie małe miasteczko usytuowane przy drodze wiodącej do Łasku. W średniowieczu była jednak jednym z najbogatszych miast w regionie. Miasteczko słynęło także z Akademii Widawskiej - kilku klasowej szkoły, którą opiekowała się Akademia Krakowska.  Nawiązując do bogatej przeszłości miejsca odnajdziemy w Widawie dwa kościoły - barokowy kościół Podwyższenia Świętego Krzyża oraz gotycki św. Marcina. Bernardyński kościół Podwyższenia Świętego Krzyża posada kilka sekretów: kolumnę oplecioną przez węża, tajemne wyjście oraz rokokowe meble znajdujące się w klasztorze obok świątyni... Miejscowość słynęła ponadto z jarmarków końskich, na których sprzedawano konie sprowadzane nawet z Bliskiego Wschodu.
Burzenin, z racji swego położenia na szlaku solnym, bogacił się na handlu solą. Dziś to wieś, lecz jeszcze w XIX w. był miastem, które utraciło swe prawa z powodu represji popowstaniowych. Swoje początki bierze z XIV w. kiedy istniała w Burzeninie osada targowa i funkcjonowała komora celna. Atrakcją miejscowości jest siedemnastowieczny kościół śś. Wojciecha i Stanisława Biskupów Męczenników. Poza piękną barokową dekoracją odznacza się dużą ilością patronów (aż dziewięciu) oraz otaczającym ją murem o charakterze obronnym.
Na koniec nie można zapomnieć o królowej tego regionu – rzece Warcie. Warta jest czwartą co do wielkości rzeką w Polsce, a swe źródła bierze w niedalekim regionie – na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Na terenie szlaku jej dopływ to Widawka. Doliny tych dwóch rzek chroni Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki. Wartę odnajdziemy w Konopnicy i w Burzeninie.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Lary - Młodawin Górny
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Odcinek 33 szlaku konnego wiedzie przez tereny, na których znajduje się kilka ośrodków jazdy konnej, od ośrodka w Larach, przez Brzeźno, Konopnicę, Widawę i Sędziejowice. „Lary - Zacisze” to gospodarstwo agroturystyczne odznaczające się wyjątkowo pięknym i ustronnym położeniem wśród lasów i pól, z dala od osad ludzkich. Jadąc dalej trasą 33  dojedziemy do ośrodka w Pustelniku (koło miejscowości Brzeźno), który koncentruje się na hodowli koni wykorzystywanych również w celach rekreacyjnych. Na popas można także stanąć w Kole Łowieckim w Świerczowie koło Widawy. Trasa 33 kończy swój bieg w gospodarstwie agroturystycznym „Na Wyspie” w Młodawinie Górnym w gminie Zapolice. Gospodarstwo „Na Wyspie”  oferuje jazdę konną i możliwość odpoczynku w otoczeniu lasu i pobliskiego stawu.
    W niedalekiej odległości od odcinka znajdują się dwa ośrodki jeździeckie.Jest to stadnina koni „Damulka” o profilu hodowlanym oraz stajnia w Gajewnikach stowarzyszenia „Agro - Aves”. Stajnia w Gajewnikach to duży ośrodek jeździecki z zapleczem hotelowym, basenem, kortem tenisowym, stawami rybnymi, parkurem i krytą ujeżdżalnią. Odbywa się tutaj wiele imprez jeździeckich takich jak np. zawody w skokach czy też festiwal jeżdziecki.
    Odcinek obfituje w bazę noclegową. Szczególnie bogata w tym zakresie jest Konopnica w ośrodkami wypoczynkowymi MOSiR Pabianice, „Zacisze”, MLKS „Przystań” oraz kempingiem położonymi w niedalekiej odległości od rzeki Warty. Godny uwagi jest ośrodek Politechniki Łódzkiej „Dworek” mieszczący się w dawnym pałacu Kozarskich w otoczeniu parku dworskiego nad rzeką. Miłośnicy gospodarstw agroturystycznych znajdą coś dla siebie w „Gościńcu Pod Lasem” w Osjakowie oraz w pobliskim gospodarstwie Haliny Piekary w Walkowie.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_42.jpg

Czytany 246 razy