Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 20; Pławno - Malutkie

wtorek, 8 sierpnia 2023

Odcinek 20 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
Odcinek 20 wiedzie przez urozmaicone tereny rolno-leśne oraz dolinę rzeki Warty. Pofalowany obszar Wzgórz Radomszczańskich nie powinien jednak stanowić przeszkody, nawet dla mniej doświadczonych jeźdźców. Południowa część tego odcinka charakteryzuje się większą ilością lasów, podczas gdy część północna to przede wszystkim tereny użytkowane rolniczo.
Cały odcinek 20 Szlaku Konnego przebiega przez tereny leśne i polne, po drodze mija zaledwie kilka niewielkich miejscowości. Ze względu na urozmaicony krajobraz jest to jeden z ciekawszych i bardziej malowniczych odcinków szlaku.
Szlak konny na odcinku 20 przebiega przez obszar historycznej Ziemi Piotrkowskiej. Najcenniejszymi zabytkami w tej okolicy mogą poszczycić się miejscowości Pławno i Gidle. W pierwszej z nich znajduje się kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika z XIX w., z kopią znanego tryptyku wykonanego przez ucznia Wita Stwosza oraz charakterystyczny, małomiasteczkowy układ architektoniczny rynku z przyległymi doń uliczkami i niską  zabudową – pozostałości po społeczności żydowskiej (po wschodniej stronie Pławna w odległości 1300 m od centrum znajduje się dobrze zachowany cmentarz żydowski).
Miejscowość Gidle, oddalona od centrum Pławna o ok. 1,5 km na południe, znana jest głównie jako miejsce pielgrzymkowe z zespołem klasztornym Dominikanów – Sanktuarium Matki Boskiej Gidelskiej, przy którym znajduje się niewielkie muzeum poświęcone sztuce sakralnej. Na uwagę zasługuje również barokowy pokartuzki kościół z zabytkową bramą i dzwonnicą oraz modrzewiowy kościół pw. św. Marii Magdaleny zbudowany na przełomie XV i XVI w., zaliczany do najciekawszych drewnianych budowli sakralnych w Polsce.
Na trasie szlaku znajduje się także wiele ciekawych kapliczek i krzyży przydrożnych. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z XIX w.
Odcinek 20 szlaku konnego z Pławna prowadzi z ośrodka jazdy konnej „CWAŁ” drogą asfaltową a następnie gruntową przez tereny rolne i tereny luźnej zabudowy w północnej części Pławna. Przez krótki odcinek ok. 200 m szlak konny prowadzi ruchliwą drogą nr 784, następnie gruntowymi drogami między łąkami aż do kapliczki domkowej w zachodniej części Pławna, dalej drogą asfaltową przez most na rzece Warcie i płaskimi terenami pośród terenów rolnych aż do remizy wsi Gowarzów. Tu należy skręcić w kierunku zachodnim, gdzie droga gruntowa ze szlakiem konnym prowadzi skrajem lasu. Dalej trasa wiedzie przez tereny leśne aż do wału przeciwpowodziowego prowadząc do asfaltowej drogi nr 741. Tutaj należy pokonać ruchliwy odcinek drogi (ok. 180 m) kierując się na północny wschód a następnie w kierunku południowo-zachodnim skręcając za mostem w pierwszą drogę gruntową po lewej stronie. Dalej trasa na odcinku ok. 1600 m prowadzi przez płaskie tereny leśne po lewej stronie mijając rzekę Wartę aż do wsi
Cerkawizna, mijając zabudowę zagrodową, kierując się na południowy zachód szlak dociera do torów kolejowych. Za przejazdem szlak prowadzi w prawo w kierunku północno-wschodnim, a następnie północnym przez tereny rolne na zachodzie i leśne po wschodniej stronie szlaku, mijając po lewej stronie kilka kapliczek. Po przecięciu drogi asfaltowej relacji Radomsko - Szczepocice szlak dalej prowadzi skrajem lasu (mijając po prawej stronie „Gospodę pod Jałowcem”) aż do zabudowań, gdzie pod kątem 90 stopni szlak odbija w lewo w kierunku zachodnim prowadząc drogą gruntową przez las docierając do trasy szybkiego ruchu – drogi nr 1 relacji Warszawa - Katowice. Dalej należy się kierować w prawą stronę (w kierunku północnym) i jadąc piaszczystą drogą aż do tunelu – bezpiecznego przejścia pod ruchliwą szosą. Za tunelem trasa prowadzi płaskimi terenami rolnymi w kierunku południowym i następnie skrajem kompleksu leśnego aż do zabudowań wsi Radziechowice mijając po lewej stronie cmentarz.  Z
Radziechowic prowadzi nadal drogą leśną w południowo-zachodnim kierunku aż do dolinki, następnie skręca w prawą stronę prowadząc przez las w kierunku zachodnim do wsi Jankowice. Za kapliczką odbija w prawo w środku wsi wiodąc przez łąki w kierunku północnym aż do Jedlna. Za kościołem w Jedlnie ok. 200 m szlak już nie prowadzi drogą główną lecz odbija w drogę polną w kierunku północnym i wiedzie przez tereny rolne. Po ok. 1200 m skręca w prawo mijając przeplatające się tereny leśne i rolne. Dalej skręca w lewo, a następnie po ok. 400 m w prawo przecina asfaltową drogę docierając do północnej części Woli Jedlińskiej. Mijając wieś trasa prowadzi dalej wśród pól drogą utwardzoną kierując się do wsi Wierzbica (kierunek północno-wschodni). Dalej trasa prowadzi z Wierzbicy przez most terenami rolnymi, a następnie skrajem lasu, docierając do bezpiecznego przejścia przez tunel pod trasą szybkiego ruchu – drogą nr 1. Po pokonaniu tunelu szlak prowadzi polną drogą w lewo w kierunku
północno-wschodnim, gdzie po ok. 600 m ostro skręca w prawo i prowadząc cały czas prosto przez tereny rolne i leśne dociera do celu – ośrodka jazdy konnej „Malutkie”.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Pławno - Malutkie
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Na trasie szlaku konnego znajdują się trzy obiekty noclegowe:
    - w Pławnie miejsce postojowe oraz ośrodek jazdy konnej „Cwał”, zajmujący się przede wszystkim sprzedażą sprzętu jeździeckiego oraz produkcją bryczek i powozów konnych. Jeśli zaistnieje konieczność przenocowania do dyspozycji gości na zasadzie użyczenia znajduje się od 2 do 4 miejsc noclegowych oraz miejsce do zorganizowania ogniska lub grilla;
    - w Łęgu – w ośrodku wypoczynkowym „Sarenka”, który na szlaku konnym może być miejscem postojowym, a także oferuje noclegi w całorocznym obiekcie oraz sezonowych domkach kempingowych. Znajduje się o. 2,4 km od odcinka 20 szlaku konnego;
    - ośrodek jazdy konnej „Malutkie” niedaleko Radomska z noclegami w pokojach i domkach kempingowych. Na miejscu można zamówić również wyżywienie.
    Inne obiekty bazy noclegowej i gastronomicznej znajdują się w pobliskim Radomsku, oddalonym o kilka kilometrów od trasy  szlaku konnego. W Radomsku znajduje się dodatkowo szereg obiektów zabytkowych, wartych odwiedzenia przez turystów będących w tej okolicy.
    Na trasie szlaku na granicy z miastem Radomsko znajduje się restauracja „Gospoda pod Jałowcem”.
    Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_29.jpg

Czytany 195 razy