Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 19; Krzętów - Pławno
wtorek, 8 sierpnia 2023Odcinek 19 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
Szlak na tym odcinku przebiega przez malownicze tereny, głównie leśne, pośród których można zobaczyć nie tylko kapliczki, krzyże przydrożne i pomniki ale przede wszystkim cenne zabytki stanowiące jedne z najciekawszych obiektów województwa łódzkiego m.in. w Gidlach i Pławnie.
Rozpoczynając podróż w Krzętowie w kierunku Pławna prowadzi nas droga przez las aż do wsi Łazów (częściowo asfaltowa, częściowo gruntowa, utwardzona). Znajduje się tam kilka ciekawych kapliczek ale warto oddalić się od szlaku ok. 3 km żeby zobaczyć w Silniczce unikatowy zabytek w skali Polski – siedemnastowieczny zbór ariański wybudowany prawdopodobnie z kamienia (obecnie otynkowany) na planie kwadratu ze skośnymi szkarpami w narożach, dziś stanowiący atrakcję turystyczną. Obok zboru zlokalizowana jest płyta upamiętniająca mord hitlerowców na sześciu mieszkańcach Silniczki we wrześniu 1939 roku za pochowanie polskiego żołnierza (ich grób znajduje się na cmentarzu w Maluszynie). Dalsza trasa szlaku prowadzi przeważnie przez tereny leśne mijając zabudowę zagrodową wsi Ferdynandów (droga asfaltowa). Następnie z Maksymowa także drogami leśnymi mijamy wsie Jacków, Wymysłów, Dudki. W Katarzynowie przy asfaltowej drodze znajduje się pomnik wzniesiony ku czci żołnierzy polskich poległych w walce z faszyzmem. Dalej częściowo "Drogą Częstochowską" dojeżdżamy do wsi Jasień z wieloma stawami, kapliczkami, pomnikiem ku czci poległym Polakom w walce z faszyzmem, cmentarzem cholerycznym po którym został widoczny jedynie krzyż. 1,2 km od trasy szlaku w kierunku południowym znajduje się rezerwat leśny „Jasień”, którego celem jest ochrona naturalnego stanowiska cisa. Las cisowy w Jasieniu był od początków XX w. największym kompleksem tego typu w Polsce. Obecnie rośnie tu 2 000 sztuk cisów. Są to przeważnie młode osobniki, jeszcze o pokroju krzaczastym, jedynie znikoma część okazów przekracza 6–8 metrów. Rezerwat nie jest dostępny dla masowego ruchu turystycznego. Turyści w niewielkich grupach mogą poruszać się po ścieżkach biegnących skrajem rezerwatu, tylko za zgodą miejscowego leśnictwa.
Dalsza trasa szlaku konnego przebiega głównie przez tereny leśne oraz rolne, przy której znajdują się liczne kapliczki. W okolicy Kolonii Ojrzeń czeka na nas malowniczy odcinek w dolinie rzeki Orzechówki oraz pomnik upamiętniający pierwsze posiedzenie Łódzkiej Wojewódzkiej Rady Narodowej w 1944 r. Nieopodal szlaku (ok.1,4 km) znajduje się Skansen Pszczelarski, który chroni zabytek kultury ludowej wsi. Zgromadzone w skansenie kłody i barcie nawiązują do historii dawnego puszczańskiego pszczelarstwa sprzed wieków. Następne kapliczki i krzyże przydrożne znajdują się w Zagórzu, tam też na skraju lasu znajdują się pozostałości cmentarza żydowskiego z dobrze zachowanymi macewami i płytą marmurową – miejscem pamięci spoczywających tu Żydów. Następnie cały czas drogą asfaltową docieramy do Pławna gdzie warto zobaczyć m.in.: kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika z XIX w. z kopią znanego tryptyku ucznia Wita Stwosza oraz charakterystyczny, małomiasteczkowy układ
architektoniczny rynku z przyległymi doń uliczkami, z niską zabudową. Na środku rynku znajduje się pomnik upamiętniający przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego na Wiedeń. Obok pomnika rośnie okazały dąb zwany Dębem Wolności. Natomiast przed dawnym ratuszem znajduje się tablica pamiątkowa informująca o miejskiej przeszłości Pławna w latach 1544–1864. Ponadto, do ciekawych zabytków należy zaliczyć zespół pałacowo-parkowy, w skład którgo wchodzi pałac z II poł. XIX w. (obecnie szpital), otoczony parkiem z okazami pomnikowych drzew.
Będąc w Pławnie nie można ominąć miejscowości Gidle oddalonej o ok. 1,5 km na południe, znanej głównie jako miejsce pielgrzymkowe z zespołem klasztornym Dominikanów – Sanktuarium Gidelskim, z niewielkim muzeum poświęconym sztuce sakralnej. Celem pielgrzymek jest niewielka figurka Matki Boskiej Gidelskiej, słynąca cudami już od XVI w. Na uwagę zasługuje również barokowy pokartuski kościół z zabytkową bramą i dzwonnicą oraz modrzewiowy kościół pw. św. Marii Magdaleny zbudowany na przełomie XV i XVI w. – kościół zaliczany jest do najciekawszych drewnianych budowli sakralnych w Polsce.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.
Dodatkowe informacje
- Relacja szlaku: Krzętów - Pławno
-
Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:
Odcinek szlaku konnego wiedzie przez ciekawe i malownicze tereny, zwłaszcza leśne. Baza noclegowa jest tutaj słabo rozwinięta. Odcinek ten rozpoczyna się od gospodarstwa agroturystycznego w Krzętowie „Nad Pilicą”, który jednocześnie jest miejscem postojowym na szlaku konnym i prowadzi do ośrodka jazdy konnej w Pławnie – są to dwa ośrodki noclegowe na szlaku. Nie ma tutaj także obiektów gastronomicznych.
W dalszej odległości baza noclegowa znajduje się:
- oddalona ok. 10 km - w Radomsku,
- oddalona ok. 14 km - w Przedborzu.
W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą. - Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku: