Łódzkie dobrze wydaje fundusze europejskie

piątek, 12 października 2018
Województwo łódzkie bardzo sprawnie wydaje fundusze europejskie i jest naturalnym hubem do współpracy Unii Europejskiej z Chinami – przekonywała o tym w piątek 12 października w Łodzi Elżbieta Bieńkowska, Komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Podczas debaty z udziałem marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia zorganizowanej w siedzibie Sky Hub w biurowcu Red Tower przy ul. Piotrkowskiej rozmawiano o korzystnym wpływie funduszy europejskich na rozwój regionu łódzkiego.
Marszałek Witold Stępień po raz kolejny podkreślał, że informacje przedstawiane w ostatnim czasie w mediach o tym, że region łódzki nie radzi sobie najlepiej z wykorzystywaniem unijnych funduszy są nieprawdziwe. - Region łódzki bardzo dobrze radzi sobie z wykorzystywaniem unijnych pieniędzy. Dzięki tym środkom realizujemy wiele inwestycji, między innymi Łódzką Kolej Aglomeracyjną.  Podróżujemy szybciej i bezpieczniej – powstało wiele dróg ekspresowych i autostrad w województwie, zmodernizowano wiele dróg wojewódzkich i lokalnych, mamy nowszy tabor komunikacji publicznej. Certyfikacja wydatków RPO na lata 2014-2020 w województwie łódzkim nie jest zagrożona. W 2018 roku wykonanie celu N+3 będzie na wymaganym poziomie osiągając 103% planu– mówił marszałek Witold Stępień.

Informacje o tym, że w regionach sprawnie wykorzystywanie są unijne fundusze potwierdziła również komisarz Elżbieta Bieńkowska. - Z punktu widzenia Komisji Europejskiej województwa w Polsce dobrze wydają unijne środki i nie mają problemów z zasadą N+3. Komisja Europejska nie ma do tego żadnych zastrzeżeń - mówiła podczas briefingu prasowego unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska.

W czasie piątkowej debaty poruszono także kwestię korzystnego położenia geograficznego regionu łódzkiego oraz rozbudowanej infrastruktury. W regionie łódzkim funkcjonuje 5 terminali drogowo-kolejowych: Łódź Olechów, Stryków, Kutno oraz dwa terminale w Radomsku. Rozmawiano też o współpracy regionu łódzkiego z Chinami. Duże znaczenie w rozwoju województwa ma „Nowy szlak jedwabny” – najkrótszy wariant trasy lądowej z Chin. Od 2013 roku funkcjonuje połączenie kolejowe Łódź-Chengdu i od 2016 roku Kutno-Chengdu.
 
(dk)