Więcej pieniędzy dla osób z niepełnosprawnościami
czwartek, 27 sierpnia 2020Dzięki podpisanemu dziś (27 sierpnia) porozumieniu między Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego i PFRON organizacje pozarządowe pomagające osobom niepełnosprawnym będą mogły skuteczniej sięgać po fundusze unijne.
Porozumienie dotyczące udziału naszego województwa w programie „Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnościami” zawarli Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dzięki umowie organizacje pozarządowe będą mogły jeszcze skuteczniej sięgać po pieniądze z funduszy unijnych dostępnych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Łódzkiego i realizować więcej projektów. Wsparcie PFRON obejmuje wkład własny niezbędny do aplikowania o pieniądze. Dotychczas było ono dostępne wyłącznie dla projektów realizowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Teraz będzie można ubiegać się również o pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łódzkie jest pierwszym województwem w kraju, które wynegocjowało takie rozszerzenie programu PFRON.
- Cieszę się, że będziemy mogli wspólnie pracować nad poprawą sytuacji osób niepełnosprawnych w naszym województwie – mówił marszałek Grzegorz Schreiber podczas konferencji poprzedzającej podpisanie umowy. – Łódzkie jest województwem, w którym mieszka dużo osób z niepełnosprawnościami, dlatego każda pomoc, każda współpraca jest ważna. W przypadku tej współpracy nie jest tylko tak, że dostaniemy pieniądze na konto Urzędu Marszałkowskiego. Bierzemy na siebie ciężar obsługi tego finansowania. To jest pewną przeszkodą, przez którą niektóre województwa takich porozumień nie zawarły. W negocjacjach, które prowadziliśmy, starałem się, aby pomoc dla organizacji pozarządowych była jak najszersza. Jesteśmy pierwszym województwem, które daje możliwość finansowania projektów organizacji samorządowych służących niepełnosprawnym ze wszystkich funduszów europejskich.
Jak przekonywał prezes zarządu PFRON, porozumienie daje szanse na to, by organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych mogły być aktywne, żeby mogły pracować i korzystać ze środków europejskich.
- Ale żeby można było startować w konkursach, potrzeby jest wkład własny. Dzięki temu porozumieniu Fundusz będzie ten wkład własny gwarantować – mówił Krzysztof Michałkiewicz. - Samorządy są naszym naturalnym partnerem, ale by mogły skutecznie działać, potrzebny jest jeszcze marszałek, które będzie czuł i rozumiał potrzeby niepełnosprawnych. Takiego marszałka mają państwo przed sobą.
Jedną z organizacji, które zabiegały w rozmowach z władzami województwa o zawarcie tego porozumienia, było Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych z Łodzi.
- Warto marzyć, marzenia się spełniają – mówiła Agnieszka Niedźwiedzka, prezes TPN. – Jestem w stu procentach przekonana, że to co się dziś wydarzyło, uratuje życie niejednej osoby. Bo program został rozszerzony o projekty twarde, czyli takie, które pozostawią trwałe rozwiązania jeśli chodzi o infrastrukturę. To jest rzecz, której nie było.
Jak dodała, organizacje pozarządowe działają non profit, nie zarabiają, więc nie mogły realizować takich projektów.
- W tym systemie są trzy sektory, oprócz nas, sektor publiczny i rynkowy. Jeśli one nie współpracują to nic dobrego zrobić nie można. Ale ja wierzę w ludzi i spotykam takich ludzi jak pan marszałek, który rozmawiając ze mną kilka miesięcy temu, powiedział, że zależy mu na tym porozumieniu i że dołoży wszelkich starań, by zostało podpisane. Nie zawiodłam się. Dziękuję, że nie jesteście panowie gołosłowni. Ja jestem tego gwarantem i wiem, że warto przedstawiać ten głos oddolny, bo napotykamy na ludzi, którzy słuchają.
„Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnościami” to program współpracy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z zarządami województw, która ma na celu współfinansowanie – z Regionalnych Programów Operacyjnych - projektów organizacji pozarządowych pracujących na rzecz polepszania warunków życia osób z niepełnosprawnościami. Dzięki udziałowi w programie organizacje pozarządowe dostaną narzędzie pomagające zintensyfikować działania, tworzyć projekty dedykowane osobom z niepełnosprawnościami dofinansowane ze środków europejskich w ramach RPO.
Efektem programu ma być wzrost aktywności zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, wyrównywanie szans ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym, stwarzanie im godnych warunków życia w domu, w pracy, w placówkach rehabilitacyjnych, edukacyjnych i opiekuńczych.
Na co będzie można zdobyć pieniądze? Między innymi, na projekty dotyczące dostępności usług i urządzeń, do których dziś osoby z niepełnosprawnościami mają utrudniony dostęp. Na tworzenie form wsparcia dedykowanych konkretnym osobom, w tym pomocy osobistej, np. usług asystenckich, rehabilitacji, zatrudnienia wspomaganego, edukacji i usług społecznych, jak choćby tymczasowej opieki dającą wytchnienie stałym opiekunom.
Zgłaszane do Urzędu Marszałkowskiego projekty mają wspierać udział i integrację osób z niepełnosprawnościami oraz włączać je we wszystkie aspekty życia możliwie blisko społeczności, w których żyją, w tym na obszarach wiejskich.
aa/fot.Piotr Wajman
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/wi%c4%99cej-pieni%c4%99dzy-dla-os%c3%b3b-z-niepe%c5%82nosprawno%c5%9bciami#sigProId038eec6864