Weekend z kulturą i majówka w Łódzkiem
środa, 23 kwietnia 2025Premiera tryptyku baletowego „Morze” w Teatrze Wielkim w Łodzi otworzy najbliższy weekend z kulturą. Przed nami także koncert muzyki słynnego Ennio Morricone, wystawy, spektakle. Przedstawiamy też propozycje na ciekawe spędzenie zbliżającej się majówki.
Morze, które fascynuje i inspiruje
To będzie gratka dla fanów baletu i wspaniałej muzyki uznanych kompozytorów. W Teatrze Wielkim w Łodzi premiera tryptyku baletowego „Morze”. Złożą się na niego prapremiery choreografii autorstwa trzech wyśmienitych realizatorów: Douglasa Lee, Emanuela Gata oraz Jacka Przybyłowicza. W warstwie muzycznej spektaklu dzieła wybitnych kompozytorów: symfonia „La Mer” Claude’a Debussy’ego, „Four Sea Interludes” z opery „Peter Grimes” Benjamina Brittena oraz „Für Aline i Cantus for Benjamin Britten” Avro Pärta.
Sobota, 26 kwietnia, godz. 19.00 - premiera
Niedziela, 27 kwietnia, godz. 19.00
Wtorek, 29 kwietnia, godz. 18.30
Teatr Wielki w Łodzi pl. Dąbrowskiego
Wstęp biletowany
Zabrzmi muzyka Ennio Morricone i Nino Roty
„We All Love Ennio Morricone” - tytuł wydanego w 2007 roku albumu trafnie ujmuje entuzjastyczny stosunek do muzyki filmowej tego włoskiego kompozytora, zmarłego 5 lat temu. Morricone oprawił muzycznie ponad 500 filmów, w tym słynną „Misję” Rolanda Joffe'a i 12 obrazów Giuseppe Tornatore – w tym słynne „Cinema Paradiso”, „Malene”, „Konesera”. Jego karierę rozpoczęła w latach 60. współpraca z Sergiem Leone. To on napisał słynne ścieżki dźwiękowe do „Dawno temu w Ameryce”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, czy dolarowej trylogii. Tematy Morricone wykorzystywał w swoich filmach Quentin Tarantino. Mniej osób wie, że Morricone pozostawił też utwory autonomiczne: koncerty na fortepian i orkiestrę, dzieła symfoniczne i chóralne, a nawet operę Partenope. Podczas poświęconego kompozytorowi wieczoru zabrzmią: „Obój Gabriela” z filmu „Misja”, motyw przewodni i miłosny z filmu „Kino Paradiso”, „Ut’’ na trąbkę, kotły i orkiestrę smyczkową. Po przerwie będzie okazja posłuchać kompozycji równie słynnego Nino Roty z filmów „Słodkie życie” i „Ojciec chrzestny”.
Piątek, 25 kwietnia
Filharmonia Łódzka ul. Narutowicza 20/22
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Komedia, ale trochę gorzka
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi zaprasza na spektakl „Sztuka” Yasminy Rezy. To, wbrew tytułowi, komedia nie o współczesnej sztuce, lecz przede wszystkim o stosunkach międzyludzkich. Błyskotliwy komizm zmusza do refleksji nad tym, jak układamy sobie relacje z najbliższymi, za czym tęsknimy, czego potrzebujemy.
Piątek, 25 kwietnia
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi ul. Jaracza 27
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Kąpiel w dźwięku
Do Łaskiego Domu Kultury można się wybrać na koncert Benity Smarzek. Będzie okazja rozgrzać dusze podczas dźwiękoterapii misami tybetańskimi. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wytwarzają wielotony nieharmoniczne. Wskazane zabranie kocyka, karimaty lub poduszki.
Piątek, 25 kwietnia
Kulturalna Kamienica ŁDK Łask, Plac 11 Listopada 1
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Na granicy światów
W Pabianicach będzie można obejrzeć wystawę Wiesławy Żarnowskiej, znanej artystki wieluńskiej, która w swej twórczości poszukuje miejsca, w którym spotyka się natura człowieka z naturą ptaków. Niecodzienne relacje między człowiekiem a ptakiem, artystka nakierowała głównie na sowy, będące symbolem mądrości, siły i nieodgadnionej tajemnicy.
Piątek, 25 kwietnia
Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury im. Zbigniewa Herberta w Pabianicach ul. Kościuszki 14
Godz. 17.00
Wstęp wolny
Tutaj będzie królował jazz
Miejski Dom Kultury w Opocznie zaprasza na tegoroczną edycję Festiwalu Jazzowego. Barwy Muzyki Improwizowanej – Opoczno 2025. Wystąpią świetni muzycy. 25 kwietnia zagra grupa New Bone, kwintet jazzowy złożony z uznanych muzyków. Wystąpi także słynna grupa Laboratorium. 26 kwietnia zobaczymy kwartet saksofonisty Adama Wendta The Choice oraz Indialucię, czyli międzynarodowy projekt muzyczny prowadzony przez gitarzystę flamenco Michała Czachowskiego. Sobotnie występy będą miały charakter Koncertu Papieskiego dedykowanego zmarłemu papieżowi Franciszkowi.
Piątek, 25 kwietnia ora sobota, 26 kwietnia
Miejski Dom Kultury w Opocznie ul. Biernackiego 4
Godz. 18.00
Wstęp biletowany
Dramat o skandalu
Teatr im. Jaracza gra także w weekend „Oleannę”, dramat o nieustannie aktualnym obliczu skandalu. John to wykładowca uniwersytecki, który za chwilę ma otrzymać nominację profesorską. Carol, jego studentka, skarży się na problemy ze zrozumieniem wykładów i książki Johna. Z początku banalna rozmowa przybiera nieoczekiwany obrót i przeradza się w konfrontację pełną niedopowiedzeń i domysłów – pojedynek w trzech aktach, w którym bronią są słowa, wzajemne podejrzenia, ironia, sarkazm i emocjonalny szantaż.
Sobota, 26 kwietnia oraz niedziela, 27 kwietnia
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi ul. Jaracza 27
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Przewrotne święto zakochanych
„Dzień Walentego” to tylko po części dzień zakochanych. Tak naprawdę to dzień smutnych, przegranych, nieszczęśliwych. Walentyna i Katia od dwudziestu lat opłakują śmierć ich ukochanego – Walentego. Robią to w dzień urodzin pierwszej z nich, ponieważ jest on jednocześnie rocznicą śmierci mężczyzny. Walenty zmarł, składając Walentynie życzenia. Ten gorzki humor, śmiech i łzy, przeplatają się w dramacie Iwana Wyrypajewa, który w weekend można zobaczyć w Teatrze Jaracza.
Sobota, 26 kwietnia oraz niedziela, 27 kwietnia
Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi ul. Jaracza 27
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Sztuka bez babci
O trudnych sprawach trudno rozmawiać. Udajemy odważnych, choć w naszych sercach tli się lęk przed tym, co nieznane i ostateczne. A w sytuacjach, gdy brakuje odpowiednich słów, z pomocą przychodzi sztuka. Bohaterka spektaklu „Sztuka bez babci”, który będzie można obejrzeć w Kutnie, budzi się pewnego ranka w świecie bez ukochanej babci. Dziewczynka nie zgadza się na to zniknięcie. Postanawia więc ją odnaleźć.
Sobota, 26 kwietnia i niedziela, 27 kwietnia
Centrum Teatru Muzyki i Tańca Kutno, ul. Teatralna 1
Godz. 18.00
Wstęp biletowany
Podróże Pana Kleksa
Kutnowski Dom Kultury zaprasza na musical „Podróże Pana Kleksa”. Premierę przygotowują dzieci i młodzież z sekcji musicalowej pod batutą Katarzyny Karolak-Rojewskiej. Dzięki niezwykłej scenografii, dynamicznej choreografii oraz poruszającym piosenkom przeniesiemy się do świata, w którym wszystko jest możliwe.
Niedziela, 27 kwietnia
Kutnowski Dom Kultury Kutno, ul. Żółkiewskiego 4
Godz. 12.00
Wstęp biletowany
Jazz dla dzieci
Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach zaprasza na tradycyjny koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu, który wypada 30 kwietnia. Tym razem będzie to familijny koncert „Jazz dla dzieci”. Złożą się na niego światowe standardy m.in z repertuaru Elli Fitzgerald, Nat King Cole’a, George’a Gershwina.
Niedziela, 27 kwietnia
Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach ul. Reymonta 33
Godz. 12.00
Wstęp biletowany
Spektakl dla dzieci
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zaprasza na spektakl dla dzieci „Pchła Szachrajka”, To kolorowe widowisko, w czasie którego dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką.
Niedziela, 27 kwietnia
MCK PGE Giganty Mocy Bełchatów plac Narutowicza 3
Godz. 17.00
Wstęp biletowany
Propozycje na majówkę
Majówka w Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza na majówkę do skansenu w Kwiatkówku i grodziska w Tumie. Od 1 do 4 maja. W programie gry i zabawy plenerowe, zwiedzanie skansenu i grodziska, obracanie wiatraka do wiatru. W niedzielę, 4 maja na Grodzisku będzie okazja wziąć udział w warsztatach kaligrafii historycznej połączonych
z elementami prelekcji muzealnej. Całość wydarzenia odbywa się na tle pełnego uposażenia stanowiska skryptora średniowiecznego wraz z odpowiednim, dobranym do epoki strojem. Ponadto dla osób zainteresowanych na miejscu są wypisywane różnymi stylami gotyckimi zakładki do książek, które uczestnicy zabierają do swoich domów. Warsztaty skierowane są do wszystkich grup wiekowych i wszystkich poziomów zaawansowania.
1-4 maja
Skansen w Kwiatkówju i Grodzisko w Tumie
Kwiatkówek 26
Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu do skansenu
Majówka z „Ziemią obiecaną” w Pałacu Herbsta w Łodzi
W niedzielę 4 maja w Pałacu Herbsta odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – „Majówka z Ziemią Obiecaną”. Będzie to okazja do odpoczynku w wiosennym ogrodzie i uczestnictwa w atrakcjach przygotowanych z okazji obchodów Roku Reymonta. Na terenie pałacu pojawią się grupy rekonstrukcyjne, które odtworzą życie dwóch głównych warstw społecznych XIX-wiecznej Łodzi: robotników i fabrykantów. To właśnie oni będą bohaterami krótkich scenek w muzealnych wnętrzach i ogrodzie. Dla zwiedzających przygotowano także wyjątkowe prelekcje, warsztaty i spacery historyczne.
O godzinie 11.00 spotkanie otworzy prelekcja „W kilku słowach, w paru kadrach – Łódź Reymonta”, w której zestawione zostaną realia przemysłowej Łodzi z literacką i filmową wizją „Ziemi obiecanej”. Następnie, o 12:30, w ogrodzie Pałacu Herbsta, odbędzie się spotkanie „O modzie w ogrodzie z filiżanką herbaty” – czas na chwilę relaksu przy herbacie z samowaru. Uczestnicy wydarzenia będą mogli także wykonać pamiątkowe zdjęcia z rekonstruktorami w strojach z epoki.
Na część ogrodową „O modzie w ogrodzie z filiżanką herbaty” będzie obowiązywał bilet wstępu w cenie 5 zł. Osoby, które go zakupią będą mogły zostać na terenie ogrodu do momentu zamknięcia muzeum. Przewidziano także prezenty w postaci broszury Śladami Reymonta po województwie łódzkim.
W programie znalazło się również zwiedzanie rezydencji Herbstów z udziałem osób w strojach z epoki oraz spacer „Śladami robotników” po dawnym osiedlu famuł, czyli osiedlu robotniczym na Księżym Młynie. Będzie to doskonała okazja, aby spojrzeć na dawną Łódź oczami klasy robotniczej, poznać ich niełatwe warunki pracy i życia.
Dzień zakończy się wizytą w Muzeum Kinematografii, gdzie zaprezentowany zostanie jedyny zachowany fragment przedwojennej ekranizacji „Ziemi obiecanej” z 1927 roku. Film ten uważany jest za jedną z najbardziej widowiskowych produkcji tamtego okresu.
Niedziela, 4 maja
Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi przy ul. Przędzalniana 72
Godz. 11.00 do 16.00
Wstęp biletowany
Majówka w Skansenie w Maurzycach
Atrakcje zostały zaplanowano na cztery dni.
Czwartek, 1 maja w godz. 11.00-16.00 odbędą się: warsztaty bibułkarskie z tworzenia łowickich kwiatów bibułowych, warsztaty plastyczne z pisania gęsim piórem i stalówką, pokaz wycinanki łowickiej, tradycyjnego wyrobu swojskich wędlin, wystawa „PRL w wycinance łowickiej” ze zbiorów Muzeum w Łowiczu;
Ponadto o godz. 11.30 i 14.00 przy budynku kasy będzie czekał przewodnik, który oprowadzi po skansenie.
Piątek, 2 maja w godz. 11.00-16.00: pokaz wycinanki łowickiej, wystawa „PRL w wycinance łowickiej”, o godz. 12.00 przy budynku kasy będzie czekał przewodnik, który oprowadzi po skansenie.
Sobota, 3 maja w godz. 11.00 – 16.00: warsztaty garncarskie, warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają popularną niegdyś zabawkę piłeczkę trocinową, pokaz wycinanki łowickiej, pokaz tradycyjnego wyrobu swojskich wędlin, przewodnik, który oprowadzi po skansenie.
Niedziela, 4 maja w godz. 11.00 – 16.00 odbędzie się pokaz wycinanki łowickiej, wystawa „PRL w wycinance łowickiej”, o godz. 11.00 i 14.00 przy budynku kasy będzie czekał przewodnik, który oprowadzi po skansenie.
1-4 maja
Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach
Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu do skansenu.
Kutnowska Majówka 2025
Na tradycyjną majówkę zapraszają też do Kutna między 1 i 4 maja.
Czwartek, 1 maja w godz. 12.03 – 18.00 - Majówka z Bareją. Spartakiada im. Ryszarda Ochódzkiego - KDK, Park Traugutta.
Piątek, 2 maja godz. 11.00 Patriotyczna Majówka – Dzień Flagi / Plac Piłsudskiego / Park Traugutta. Godz. 17.30 – 22.00 Plac Piłsudskiego koncerty: PropaBanda East Collective, AllDęte, Abrass Cadabrass
2-4 maja Festiwal Porcelany - Plac Piłsudskiego, Muzeum Pałac Saski
Sobota, 3 maja w godz. 10.00 – 14.00 Patriotyczna Majówka - Święto Narodowe Trzeciego Maja Kutnowski Piknik Organizacji Pozarządowych - Park Traugutta. Godz. 17.30 - 21.00 Plac Piłsudskiego - koncert „Śpiewajcie razem z nami” – najpiękniejsze przeboje operetkowe w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
Termalna Majówka w Poddębicach
W czwartek, 1 maja przygotowano tu dzień z atrakcjami, który zakończy się koncertami. Początek o godz. 10.00 w Termach Poddębice. W programie między innymi pokazy ratowników, aqua fitness, animacje. O godz. 18:00 na terenie przy termach zagrają Lanberry, Oskar Cyms, Margaret. Cały dzień działać będzie strefa gastro i zabaw.
Czwartek, 1 maja
Termy Poddębice ul. Mickiewicza 19
Od godz. 10.00
Wstęp wolny
Rawska szczypta bluesa
1 maja w Rawie Mazowieckiej wystąpi znany bluesman, wirtuoz harmonijki ustnej Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa. To odsłona cyklu Rawska Szczypta Bluesa.
Czwartek, 1 maja
MDK w Rawie Mazowieckiej ul. Krakowska 6c
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Mocne brzmienia w Przechowalni
1 maja w Łodzi zapowiada się uczta dla fanów ciężkiego rocka. Będzie okazja posłuchać na żywo zespołów metalowych. Wystąpią niemieckie grupy Across Oceans i MYMO oraz polski Trylion.
Czwartek, 1 maja
Przechowalnia Łódzka Piwnica Artystyczna ul 6. Sierpnia 5
Godz. 19.30
Wstęp biletowany
Nieme kino z muzyką na żywo
Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza na niezapomniany wieczór, podczas którego klasyka literatury i filmu zostanie połączona z pasjonującą muzyką. Będzie tu można zobaczyć film „Pan Tadeusz” z 1928 roku z podkładem na żywo wykonywanym przez zespół Czerwie Band.
Piątek, 2 maja
MDK w Radomsku ul. Brzeźnicka 5
Godz. 18.00
Wstęp wolny
Piwnica pod Baranami
Utwory Jana Kantego Pawluśkiewicza w wykonaniu artystów scen krakowskich w tym Piwnicy pod Baranami będzie okazja usłyszeć w Radomsku.
Sobota, 3 maja
MDK w Radomsku ul. Brzeźnicka 5
Godz. 18.00
Wstęp wolny
Gwiezdna majówka w Centrum Komiksu EC1
Co roku 4 maja na całym świecie obchodzi się nieformalne święto serii Gwiezdne Wojny. Fani serii mogą świętować w Centrum Komiksu w Łodzi. W programie: wielki powrót wystawy „Gwiezdne historie”, prezentującej kunsztownie wykonane modele inspirowane galaktycznym uniwersum, dyskusje i prelekcje z udziałem ekspertów oraz członków łódzkiego fanklubu, strefa gier planszowych, pokazów pojedynków na miecze świetlne, spotkania z cosplayerami, warsztaty rysunkowe dla dzieci, pokaz-niespodzianka z lektorem na żywo, strefa retro i nowoczesnych gier wideo.
Niedziela, 4 maja
EC1 Łódź - Miasto Kultury Łódź ul. Targowa 1/3
Godz. 10.00
Wstęp biletowany
Festiwal Karuzel w Manufakturze
Do 4 maja na rynku Manufaktury w Łodzi można wziąć udział w Festiwalu Karuzel. Stoi tu kilkanaście różnorodnych atrakcji.
Wstęp biletowany
aa/fot. ak