Łódzkie na EXPO Osaka 2025. Główne punkty programu
środa, 23 kwietnia 2025Łódzkie na Expo 2025 w Osace. Manga o Województwie Łódzkim, prezentacje przedsiębiorców oraz seminarium biznesowe, czyli jak prezentują się główne punkty programu podczas misji gospodarczej w Japonii?
13 kwietnia 2025 roku oficjalnie otwarto Pawilon Polski na Expo – to nie tylko symboliczny moment prezentacji naszego kraju na arenie międzynarodowej, ale również istotny impuls dla polskiej gospodarki, szczególnie w kontekście relacji z Japonią oraz innymi rynkami azjatyckimi. Województwo Łódzkie przejmie polski pawilon 27 kwietnia. Do 3 maja odbędą się w nim liczne wydarzenia: pokaz mody z udziałem łódzkich marek odzieżowych, prezentacje, koncerty oraz warsztaty edukacyjne przygotowane przez łódzkie uczelnie wyższe i instytucje kultury.
Łódzka prezentacja będzie miała miejsce w nowoczesnej przestrzeni promocji gospodarczej, której celem jest zwiększenie rozpoznawalności marek z regionu oraz wzmocnienie obecności polskich firm na rynkach pozaeuropejskich.
- Expo 2025 to dla nas unikalna okazja do zaprezentowania potencjału eksportowego przed ponad 28 milionami odwiedzających, w tym 3,5 miliona gości z zagranicy. Wystawa to dla naszego regionu nie tylko prestiż – to przede wszystkim konkretne działania na rzecz rozwoju gospodarczego. Podczas pobytu w Osace odbędą się spotkania, seminaria, prezentacje i rozmowy o przyszłości – wszystko pod hasłem: „Siła w Różnorodności” – mówi Piotr Wojtysiak, wicemarszałek Województwa Łódzkiego
W gronie wybranych przedsiębiorców znalazły się m.in.:
- Agata Wojtkiewicz – projektantka sukni ślubnych, znanych z dopracowanego detalu i minimalistycznej elegancji,
- Lucky Handmade – marka, która przygotowała kolekcję swetrów z najwyższej jakości wełny,
- Firma Corin – we współpracy z Politechniką Łódzką i Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki przeprowadziła unikalne badania w celu stworzenia optymalnej bielizny dla kobiet,
- Olejarnia Olejvita – rodzinna firma produkująca w 100% naturalne oleje tłoczone na zimno, bez konserwantów,
- Wiatrowy Sad – producent ekologicznych soków, m.in. z odmiany jabłek „Chopin”,
- SnackLab z Bełchatowa – producent kolorowych kulek kukurydzianych, notowany w prestiżowym rankingu Financial Times 1000 jako jedna z najszybciej rozwijających się firm w Europie.
O wysoki poziom rozmów biznesowych i inwestycyjnych zadbają reprezentanci Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
Prezes ŁSSE, Tomasz Sadzyński o udziale na EXPO OSAKA 2025: „Współpracę z Japończykami powinno zaczynać się od znalezienia wspólnej przestrzeni kulturowej. Dla nas to zaszczyt, że jedziemy tam taką delegacją, że pokażemy łódzką Filmówkę, łódzką Akademię Muzyczną, Politechnikę Łódzką. Pokażemy to co mamy najlepszego w tym obszarze kulturowym, Japończycy są bardzo wrażliwi w tym obszarze. ŁSSE posiada szerokie doświadczenie we współpracy z japońskimi firmami. Na ten moment w samej ŁSSE mamy kilkanaście projektów z Japonii - m.in. Fuji Seal, Frigo Logistics, Fujitsu Technology Solution, Daikin, KOKI, Yamada, Takaokaya, Nippon Seiki - które łącznie zainwestowały tu ponad 2 mld zł. W Łodzi i regionie łódzkim są jeszcze JTI, Hitachi czy Takeda – mówił Prezes Sadzyński.
- Do Osaki jedzie z nami również Ambasador Tygodnia Województwa Łódzkiego podczas Expo 2025 Osaka, Kansai - Włodzimierz Kwieciński, Prezydent Światowej Federacji Karate Tradycyjnego, Prezes Honorowy Polskiej Unii Karate Tradycyjnego i prekursor tej dyscypliny w Polsce. Bardzo dziękuję, że będzie pan z nami promował Łódzkie – dodał Piotr Wojtysiak, wicemarszałek Województwa Łódzkiego
Z myślą o Expo powstała wyjątkowa manga zatytułowana „Koleje losu”. Zrealizowana z okazji Roku Reymonta, opowiada fabularyzowaną historię inspirowaną postacią Władysława Reymonta, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z regionem łódzkim – miejscem, które miało ogromny wpływ na jego życie i twórczość. Manga łączy elementy biografii literackiej z artystyczną interpretacją, tworząc unikalną formę promocji dziedzictwa kulturowego regionu. To śmiała i kreatywna inicjatywa, która pozwala mieszkańcom Japonii spojrzeć na Łódzkie przez pryzmat bliskiej im formy artystycznej.
Podczas konferencji odbyła się prezentacja spotu promującego Województwo Łódzkie na EXPO 2025 w Osace.
Szkoła ogłosiła konkurs na scenariusz spotu wśród studentek i studentów wszystkich kierunków. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wybrała pomysł Dominiki Pieszczek z kierunku Scenariopisarstwo. Scenariusz wymagał dopracowania, niemniej był bardzo obiecujący. Dominika zaprosiła do realizacji spotu Maję Górczak z Wydziału Reżyserii. Ekipę realizacyjną uzupełnili: Filip Rogoziński - autor zdjęć, Martyna Wycichowska – montaż, Jagoda Janusz – kierowniczka produkcji – mówił na konferencji Marcin Malatyński, pełnomocnik p. Rektor ds. Współpracy Międzynarodowej, Szkoła Filmowa w Łodzi.
ML
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/lodzkie-na-expo-osaka-2025-glowne-punkty-programu#sigProId80e32a2f23