Warto pracować - warsztaty dla osób z niepełnosprawnością słuchu
czwartek, 14 listopada 2019Samorząd Województwa Łódzkiego chce wspierać osoby z niepełnosprawnością słuchu, by zwiększyć ich szanse na rynku pracy. Dzięki unijnemu dofinansowaniu Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki realizuje projekt „4 kroki – obszar 3”. Jest on skierowany do głuchych mieszkańców małych miejscowości w województwie łódzkim, powyżej 29 roku życia, którzy mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia.
By zaktywizować zawodowo takie osoby, w ramach projektu, organizowane będą warsztaty wyjazdowe „Warto pracować” oraz spotkania z osobami głuchymi, które odniosły sukces zawodowy. Poza spotkaniami warsztaty obejmą również wsparcie wykwalifikowanego psychologa oraz kurs obsługi komputera i wideotłumacza, czyli urządzeń pomagających osobom z niepełnosprawnością w codziennym życiu. Każdy uczestnik otrzyma tablet z aplikacją wideotłumacz i dostępem do Internetu.
- Sytuacja osób z niepełnosprawnością słuchu na rynku pracy jest zdecydowanie trudniejsza niż osób słyszących. Z racji bariery komunikacyjnej osoby głuche nie są w stanie samodzielnie pójść na rozmowę rekrutacyjną, samodzielnie zaprezentować się pracodawcy i opowiedzieć o swoich umiejętnościach. Osoby głuche mają też niższe umiejętności i kwalifikacje zawodowe z racji tego, że nie są w stanie ich samodzielnie zdobywać, bo zawsze potrzebują tłumacza języka migowego, gdyby chciały się rozwijać zawodowo i chodzić na dodatkowe kursy doszkalające. Jest też bariera stereotypowa. Pracodawcy, którzy nie znają osób głuchych, obawiają się zatrudniania ich. W porównaniu z innymi niepełnosprawnościami osoby głuche mają niestety najniższy wskaźnik zatrudnienia w Polsce – tłumaczy Magdalena Grabowska z Polskiego Związku Głuchych w Łodzi.
Projekt „4 Kroki – obszar 3” otrzymał wsparcie w wysokości ponad 320 tysięcy złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Będzie realizowany do sierpnia 2021 roku.
- Bardzo nam zależy na tym, żeby wyrwać troszeczkę osoby, które mieszkają na terenach słabo zaludnionych i nisko zurbanizowanych ze środowiska, w którym żyją bardzo długo. Chcemy, żeby takie osoby pobyły trochę z innymi głuchymi i miały kontakt z innymi osobami, które migają. Chcemy także popracować nad ich motywacją do tego, by chciały się rozwijać i zdobywać nowe kwalifikacje – dodaje Magdalena Grabowska.
W czwartek (14 listopada) w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Łodzi odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono szczegóły projektu skierowanego do osób z niepełnosprawnością słuchu. Wzięli w niej udział m.in. Magdalena Grabowska z Polskiego Związku Głuchych w Łodzi, Joanna Bednarkiewicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi oraz Zofia Szymańska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Konferencję tłumaczyła na język migowy Marta Krynicka.
Więcej informacji o aktualnych konkursach, seminariach, szkoleniach i konferencjach na stonie www.rpo.lodzkie.pl.
(dk)
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/warto-pracowa%c4%87-warsztaty-dla-os%c3%b3b-z-niepe%c5%82nosprawno%c5%9bci%c4%85-s%c5%82uchu#sigProId54ba782c0d