Walka z COVID w języku migowym
czwartek, 30 kwietnia 2020Osoby głuche dzięki specjalnie przygotowanym komunikatorom mogą dowiedzieć się wszystkiego o COVID-19, a przy tym umówić e-wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, wezwać pogotowie, zadzwonić na infolinię NFZ i uzyskać informacje na temat kwarantanny. To też znakomita pomoc w kontakcie z urzędami.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, odpowiedzialne za realizację rządowego programu Dostępność Plus, wsparło uruchomienie wideoinfolinii dla osób niesłyszących, zapewniającej im dostęp do informacji związanych z pandemią COVID-19. Jest to wspólny projekt resortu, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz Polskiego Związku Głuchych. Realizuje on prawo równego dostępu do informacji i wychodzi naprzeciw potrzebom wielu instytucji publicznych zapewniając dostępność do świadczonych usług każdemu, kto potrzebuje z nich skorzystać.
Wideoinfolinia działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wszystko po to, żeby osoby głuche, na równi z pozostałymi, miały dostęp do wsparcia i możliwość skorzystania z pomocy. W akcję zaangażowani są tłumacze Polskiego Języka Migowego z całej Polski.
Osoba głucha może połączyć się z wideoinfolinią i uzyskać w zrozumiałym dla siebie języku informacje na temat koronawirusa oraz sposobu postępowania w przypadku podejrzenia, że może być zarażona.
Z wideoinfolinii, oprócz osób z wadą słuchu, skorzystają też placówki służby zdrowia, służby ratownictwa medycznego. Ułatwi to przeprowadzenie wywiadów lekarskich z niesłyszącymi pacjentami, przyspieszy ewentualną diagnozę i leczenie.
Twórcy wideoinfolinii zachęcają do korzystania z niej również urzędników mających kontakt z osobami głuchymi.
Z wideoinfolinią można się połączyć za pomocą następujących narzędzi:
1) Aplikacji Tłumacz on-line: kliknij, aby wejść
2) Skype: użytkownik Koronawirus - Tłumacz PJM
3) komunikatora IMO: numer telefonu 609 939 564
jg
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/walka-z-covid-w-j%c4%99zyku-migowym#sigProId58fa2aec21