W Łodzi powstanie nowoczesne Centrum Zdrowia Psychicznego
piątek, 18 października 2024W Łodzi powstanie nowoczesne Centrum Zdrowia Psychicznego. Województwo Łódzkie przejęło od miasta Łodzi budynek po dawnym szpitalu Betlejem przy ul. M. Skłodowskiej – Curie. Dziś podpisany został akt notarialny.
- Pierwsi pacjenci powinni zostać przyjęci tutaj pod koniec 2026 roku. W tym miejscu będziemy stosować najnowocześniejsze terapie. Pamiętajmy, że choroby psychiczne dotykają ponad 25 proc. Polaków. To są przerażające dane, ale pokazują jak wiele jest jeszcze w tym temacie do zrobienia – mówiła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
Szacowana wartość inwestycji to około 20 milionów złotych. Budynek przejdzie gruntowny remont.
- Statystycznie nie ma w Polsce rodziny, w której nie byłoby osoby w kryzysie psychicznym – mówił profesor Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii. – Chciałbym podkreślić, że bardzo ważna jest psychiatria środowiskowa: blisko pracy, domu, tam gdzie są najbliżsi, bo wtedy zdrowienie jest skuteczniejsze. Brakowało w centrum Łodzi miejsca, które by spełniało te walory. Teraz to się zmieni.
Budynek postawiono w 1905 roku. Na początku był tutaj prywatny szpital ginekologiczno-położniczy. Potem przejął go kościół Baptystów, zaś w czasie okupacji niemieckiej był placówką tylko dla Niemek. W 1945 roku zaczął być administrowany przez miasto Łódź. Była to wtedy klinika Ginekologiczno-Położnicza im. Marii Skłodowskiej-Curie Akademii Medycznej. - Później budynek służył jako miejsce, gdzie mieliśmy podstawową opiekę zdrowotną. A teraz przekazujemy go z dumą i z bardzo dużą atencją w ręce marszałka województwa łódzkiego, żeby służył celowi, który jest kluczowy w obecnych czasach, czyli zdrowiu psychicznemu – podkreślała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi dodał, że w dynamicznie zmieniającym się świecie zjawiska takie jak samotność w tłumie czy brak możliwości poradzenia sobie z wyzwaniami będą tylko eskalowały. – Ich rola w naszej codzienności będzie rosła. Dlatego to jest jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych – podkreślał wiceprezydent Pustelnik.
Joanna Przetakiewicz - Rooijens, ambasadorka kampanii społecznej "Koalicja Przeciwko Samotności" zaznaczyła, że zdrowie psychiczne i kryzys mentalny jest drugim największym problemem zdrowotnym w Polsce. – Zajmuje miejsce po chorobach serca, a przed chorobami nowotworowymi – mówiła Joanna Przetakiewicz. – Warto zwrócić też uwagę na fakt, że na 15 samobójstw dziennie, 12 to mężczyźni.
Województwo Łódzkie wspiera projekty związane ze zdrowiem psychicznym. Na inwestycje w 2024 roku w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi przeznaczono ponad 11 mln zł. To fundusze na remont oraz zakup aparatury i sprzętu medycznego.
- Samorząd Województwa Łódzkiego wspiera jednak nie tylko inwestycje, ale także profilaktykę zdrowia psychicznego mieszkańców regionu. Bo zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne – podkreślał Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Z Budżetu Województwa Łódzkiego w 2024 r. zaplanowano na profilaktykę zdrowia psychicznego 1,1 mln zł. Za te pieniądze finansowane mają być m.in. porady psychologiczne, warsztaty edukacyjno-rozwojowe, pomoc psychologiczna dla dzieci w stanie kryzysu psychicznego oraz udzielanie świadczeń zdrowotnych w warunkach domowych dla osób chorych na Alzheimera i inne choroby otępienne.
Pieniądze na dostosowanie obiektu na potrzeby nowego Centrum Zdrowia Psychicznego mają pochodzić z funduszy unijnych.
AK
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/w-%c5%82odzi-powstanie-nowoczesne-centrum-zdrowia-psychicznego#sigProIdb504e00453