W Pałacu Herbsta czytali „Moralność pani Dulskiej”
sobota, 4 września 2021Piętnuje obłudę i zakłamanie, odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Mowa o dramacie „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, którego fragmenty – w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie – prezentował w sobotę w Ogrodach Pałacu Herbsta w Łodzi m.in. wicemarszałek województwa Piotr Adamczyk.
Narodowe Czytanie to akcja popularyzująca czytelnictwo, zainicjowana przez prezydenta RP w 2012 r. Jej celem jest wspólna lektura klasyki polskiej literatury. Na przestrzeni lat czytaliśmy: „Pana Tadeusza”, dzieła Aleksandra Fredry, trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę”, „Quo Vadis”, „Wesele”, „Przedwiośnie”, nowele polskie i „Balladynę”. „Moralność pani Dulskiej” jest lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. - Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – mówił, zachęcając Polaków do udziału w akcji, prezydent RP Andrzej Duda.
4 września w Pałacu Herbsta, oprócz reprezentującego samorząd województwa wicemarszałka Piotra Adamczyka, fragmenty lektury czytali także: wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego w Łodzi. Czytającym towarzyszył kwartet smyczkowy Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, a także tancerze Teatru Wielkiego w Łodzi. Scenografię i nagłośnienie zapewnił Teatr Wielki w Łodzi.
- Chyba każdy z nas zgodzi się, że to nasze Narodowe Czytanie jest bardzo potrzebne. Kiedy przypominamy sobie lektury ze szkolnych lat, na nowo je odkrywamy. Kornel Makuszyński powiedział kiedyś, że dom, w którym znajdują się książki jest przybytkiem słońca – mówił wicemarszałek Piotr Adamczyk. – Pozycja, którą dziś czytaliśmy z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Z jednej strony zabawna, z drugiej pokazuje dwulicowość, zazdrość czy też zawiść. Pamiętajmy, że od premiery „Moralności…” minęło już 115 lat, mimo upływu czasu, wady te dostrzegamy w sobie również dzisiaj. Być może właśnie dlatego warto propagować czytanie tej pozycji wśród dzieci i dorosłych.
Uczestnikom Narodowego Czytania rozdane zostały egzemplarze „Moralności pani Dulskiej” opatrzone pamiątkowym stemplem z Kancelarii Prezydenta RP i stemplem z Kancelarii Marszałka Województwa Łódzkiego.
Do wspólnego czytania i słuchania lektury w Pałacu Herbsta zaprosił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
as/fot. Piotr Wajman
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/w-pa%c5%82acu-herbsta-czytali-%e2%80%9emoralno%c5%9b%c4%87-pani-dulskiej%e2%80%9d#sigProIdf76bd72aa2