W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej. Podsumowanie projektu 80ak.pl
piątek, 25 marca 2022Na uroczystym zakończeniu obchodów 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej spotkali się dziś żołnierze AK i młodzież z naszego województwa. W gościnnych progach XII Liceum im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi goście wydarzenia, a wśród nich wicemarszałek województwa Piotr Adamczyk, przysłuchiwali się historiom tych, którzy oddali swoją młodość obronie ojczyzny.
W szkole przy ul. Anstadta 7 w Łodzi podsumowano inicjatywę 80ak.pl. Projekt ruszył jeszcze we wrześniu 2021 r., a w czasie jego trwania organizowano koncerty i spotkania z kombatantami, ale także konkursy: plastyczny dla przedszkoli „Laurka dla AK-owca” oraz audiowizualny i krajoznawczy dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dziś laureaci odbierali nagrody.
Nie zabrakło oczywiście bolesnych wspomnień AK-owców z czasów II wojny światowej. - Moje młodzieńcze lata przypadły na czasy, kiedy do nas, Polaków okupanci strzelali jak do zajęcy. Zabijali z byle powodu – mówił do zgromadzonej młodzieży 98-letni pułkownik Włodzimierz Pajdowski. - Wojna jest czymś okropny, tymczasem my dziś stoimy w obliczu kolejnego światowego konfliktu. Będziemy znów ginęli, ale będziemy musieli stanąć w obronie ojczyzny. Wstępując do Armii Krajowej i składając przysięgę, byliśmy gotowi oddać życie za Polskę. Patrzę na Was i mówię te słowa z wielkim wzruszeniem. Apeluję do Was! Nigdy nie zapominajcie, kim jesteście!
Poza pułkownikiem Pajdowskim swoimi wspomnieniami z czasów wojny podzielili się także podpułkownik Jan Gliszczyński i porucznik Barbara Mazurkiewicz. Uczniowie XII Liceum podziękowali kombatantom wierszem i muzyką.
- Takie spotkania są najcenniejsze – mówił wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk. - Bezpośredni kontakt z tymi wspaniałymi ludźmi jest najbardziej wartościowy. Jeszcze mocniej pokazuje cały tragizm wojny. Dziś w obliczu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, historie AK-owców nabierają zupełnie innego charakteru. Stają się coraz bardziej realne. Czy Charków, Sumy i Mariupol nie wyglądają dziś jak zrujnowana w 1944 roku Warszawa? Boleśnie uświadamiamy sobie, że wolność, swoboda i możliwość mówienia po polsku nie są nam dane raz na zawsze.
Poza przedstawicielem samorządu województwa w spotkaniu z AK-owcami uczestniczyli również przedstawiciele łódzkiego Oddziału IPN i 9. Batalionu Obrony Terytorialnej, a także łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer.
Organizatorami wydarzenia byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Łódź i Społeczny Komitet Obchodów 80. Rocznicy Utworzenia Armii Krajowej, a honorowy patronat nad projektem 80ak.pl objęli wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury Piotr Gliński oraz marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
as
fot. Piotr Wajman
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/w-ho%c5%82dzie-%c5%bco%c5%82nierzom-armii-krajowej-podsumowanie-projektu-80ak-pl#sigProId7b54ee4b0e