Uczciliśmy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

niedziela, 1 sierpnia 2021

Uroczystości odbyły się w całym województwie. W Wieluniu wzięła w nich udział przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska oraz radny Andrzej Chowis. W łódzkich obchodach uczestniczył wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk. Samorząd województwa reprezentował również Dariusz Rogut, prezes łódzkiego oddziału IPN i radny Sejmiku.

W całej Polsce punktualnie o godz. 17.00 rozbrzmiały syreny alarmowe. Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego zostały ustanowione w 2009 roku specjalną ustawą uchwaloną z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W Wieluniu obchody połączone były z otwarciem plenerowej wystawy „Wieluńskie ślady Powstania 1944”. W imieniu Sejmiku Województwa Łódzkiego kwiaty pod pomnikiem rtm. Witolda Piłeckiego złożyli przewodnicząca Sejmiku - Iwona Koperska  oraz radny Andrzej Chowis. W uroczystościach, pomimo deszczowej pogody, wzięło udział wielu mieszkańców Wielunia. Uczestnicy mogli obejrzeć rekonstrukcje wydarzeń powstańczych przygotowane przez Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej oraz harcerzy z 5 Szczepu „Piątka” a także wspólnie z Orkiestrą Dętą z Dzietrzkowic i harcerskim zespołem „Pięciolinia” zaśpiewać powstańcze pieśni.

W Łodzi uroczystości rocznicowe zorganizował, jak co roku, łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Uczestnicy zebrali się przy grobie Barbary Nazdrowicz „Wiewiórki” w części katolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 39. Oddając hołd uczestnikom Powstania, złożyli kwiaty i zapalili znicze. W spotkaniu wzięły, między innymi, udział siostra „Wiewiórki” - Julita Nazdrowicz-Woodley oraz uczestniczka powstania, porucznik Gryzelda Studzińska „Zela”.

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości rozpoczęli spacer po cmentarzu, odwiedzając groby innych uczestników Powstania.

Barbara Nazdrowicz urodziła się w Łodzi. Podczas wojny wraz z rodziną przeniosła się do Warszawy. Należała do Szarych Szeregów. Zginęła podczas Powstania wraz z niemal całym oddziałem. Została pochowana w Warszawie, ale rodzina zdecydowała o przeniesieniu jej grobu do rodzinnej Łodzi. Po 1945 r. pomnik na jej grobie był jedynym, na którym było napisane Powstanie Warszawskie.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło o godzinie 17.00 1 sierpnia 1944 roku, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Stało się symbolem heroizmu Polaków. Zryw przeciwko brutalnej niemieckiej okupacji trwał 63 dni. W Łodzi znamy miejsca spoczynku blisko 250 uczestników Powstania Warszawskiego. W kilkunastu przypadkach są to mogiły symboliczne.

AA, wj /fot. Sebastian Sołtyszewski