Uczciliśmy 76.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
sobota, 1 sierpnia 20201 sierpnia 1944 roku o godzinie 17 wybuchło Powstanie Warszawskie - największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna konspiracyjnego wojska w Europie podbitej przez Niemców.
Przez 63 dni słabo uzbrojeni polscy żołnierze heroicznie walczyli z niemieckim okupantem. Powstanie Warszawskie do dziś jest dla Polaków symbolem męstwa i walki o niepodległość.
W 76. Rocznicę wybuchu Powstania o godz. 17.00, czyli w „godzinę W”, w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego przy al. Piłsudskiego 8 uruchomione zostały syreny. Na dachu budynku odpalone zostały świece dymne w kolorze flagi narodowej.
Wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. To święto ustanowione w 2009 roku specjalną ustawą uchwaloną z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Łódzkie uroczystości rozpoczęły się o godz. 17 przy mogile Barbary Nazdrowicz „Wiewiórki” w części katolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 39. Potem był spacer śladami grobów łodzian, którzy brali udział w Powstaniu.
Barbara Nazdrowicz urodziła się w Łodzi. Podczas wojny wraz z rodziną przeniosła się do Warszawy. Należała do Szarych Szeregów. Zginęła podczas Powstania wraz z niemal całym oddziałem. Została pochowana w Warszawie, ale rodzina zdecydowała o przeniesieniu jej grobu do rodzinnej Łodzi. Po 1945 r. pomnik na jej grobie był jedynym, na którym było napisane Powstanie Warszawskie.
Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczciliśmy też w pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Punktualnie o godz. 17.00 w hołdzie bohaterom Powstania maszyniści podali sygnał „baczność". Na monitorach wyświetlany jest spot nawiązujący do wydarzeń z 1944 r. przygotowany we współpracy z IPN Oddział w Łodzi.
aa, map
Media
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/uczcili%c5%9bmy-76-rocznic%c4%99-wybuchu-powstania-warszawskiego#sigProIdcf6336b638