Trzy samorządy przyjęły „Apel Wieluński”

piątek, 5 września 2014
Trzy samorządy: Rada Miejska w Wieluniu, Rada Powiatu w Wieluniu oraz Sejmik Województwa Łódzkiego przyjęły podczas wspólnej sesji tzw. „Apel Wieluński” do Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych o ustanowienie dnia 1 września Międzynarodowym Dniem Pamięci Cywilnych Ofiar Konfliktów Zbrojnych i Aktów Terroryzmu. Uroczystość była częścią obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
 
Uroczystą sesję w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Wieluniu rozpoczął Mieczysław Teodorczyk – wiceprzewodniczący Sejmiku. Po wprowadzeniu sztandarów trzech samorządów i odśpiewaniu Hymnu Państwowego, prowadzenie przejął Piotr Radowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Wieluniu, który długo witał znamienitych gości. Wśród nich był m.in. Ryszard Bonisławski – Senator RP, Mieczysław Łuczak i Cezary Tomczyk – Posłowie na Sejm RP, Dorota Ryl – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Jolanta Chełmińska – Wojewoda Łódzki czy Krzysztof Dudek – dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Zgromadzeni na sesji radni oraz zaproszeni goście obejrzeli na początek film „Wieluń – miasto niepokonane”, który opowiadał o ataku niemieckiego Luftwaffe na bezbronne miasto, wczesnym rankiem 1 września 1939 roku, zanim jeszcze padły pierwsze strzały na Westerplatte.
 
Po projekcji i przemówieniu okolicznościowym wiceprzewodniczącego Mieczysława Teodorczyka nastąpiło uroczyste odczytanie „Apelu Wieluńskiego”. Trzy samorządy wspominają w nim bombardowanie Wielunia i tragedię ludności cywilnej, traktując to wydarzenie jako symbol barbarzyństwa wojennego i zapowiedź wszystkich okrucieństw II wojny światowej oraz pozostałych dramatów XX wieku. W dalszej części dokumentu wymieniają inne miasta – symbole, które doświadczyły podobnej jak Wieluń tragedii, zwracając się na koniec z apelem do ONZ o ustanowienie dnia 1 września Międzynarodowym Dniem Pamięci Cywilnych Ofiar Konfliktów Zbrojnych i Aktów Terroryzmu. Apel zostanie skierowany także do miast, wymienionych w treści dokumentu z prośbą o wsparcie i włączenie się do tej szczytnej inicjatywy.
 
W dalszej części uroczystości przemawiali liczni goście, w tym przedstawiciele zaprzyjaźnionych miast m.in. z Niemiec. Wręczano także medale za długoletnią służbę, medale honorowe „Zasłużony dla Ziemi Wieluńskiej” oraz medale honorowe im. Stanisława Poznerowicza Gminy Wieluń. (rj)