Technologia 5G w województwie łódzkim
czwartek, 27 lutego 2020W czwartek (27 lutego) w sali seminaryjnej Rady Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej odbyła się konferencja na temat wdrożenia technologii 5G w województwie łódzkim oraz utworzenia portalu komunikacyjnego 5G. W spotkaniu naukowym wziął udział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Konferencja została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski WŁ i Politechnikę Łódzką. Jest rozpoczęciem realizacji umowy o współpracy podpisanej na początku października 2019 roku przez marszałka Grzegorza Schreibera i rektora uczelni prof. Sławomira Wiaka. Umowa dotyczy utworzenia Portalu Informacyjno - Komunikacyjnego 5G oraz Centrum Kompetencji 5G, które podczas konferencji zostało zaprezentowane po raz pierwszy. Politechnika Łódzka na realizacje tych zadań przeznaczyła milion złotych. 750 tys. zł. to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, 250 tys. zł - to wkład własny uczelni.
Obecny na konferencji marszałek Grzegorz Schreiber podkreślił rolę województwa łódzkiego jako pioniera we wdrażaniu specjalistach technologii.
- Otwarcie Centrum Kompetencji 5G daje zupełnie nowe możliwości na tym polu. Nie możemy też zapominać o aspekcie społecznym działań – podkreślił marszałek Schreiber. - Musimy dotrzeć do mieszkańców województwa, przekonać nieprzekonanych i umocnić sojuszników
Dzięki środkom finansowym z Urzędu Marszałkowskiego w murach uczelni powstała serwerownia, specjalistyczna pracownia grafiki komputerowej i wirtualnej rzeczywistości, która pozwala kształcić studentów w nowych technologiach. O tym, podczas konferencji mówił prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki.
– Centrum Kompetencji 5G zostało już powołane jako jednostka ogólnouczelniana, funkcjonuje w pionie rektora, ma już swoje miejsce. Powołana została również grupa 12 ekspertów - poinformował prof. Wiaka
Nowa technologia ma zmienić naszą rzeczywistość. 5G, to dużo szybsze połączenie z internetem, które otworzy nowe możliwości, między innymi w medycynie i gospodarce. Łódź została zarekomendowana przez Ministerstwo Cyfryzacji jako pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia nowej sieci w Polsce.
Beata Graszka / zdjęcia: Adam Staśkiewicz
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/technologia-5g-w-wojew%c3%b3dztwie-%c5%82%c3%b3dzkim#sigProIdcf6aeff3b6