Sezon rozpoczęty

środa, 21 marca 2018

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny województwo łódzkie symbolicznie rozpoczęło sezon turystyczny. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego przygotował dla mieszkańców wiele atrakcji. Będą m.in. rajdy piesze i rowerowe, spływy kajakowe oraz wycieczki po zabytkach. Szczegóły wydarzeń dostępne są na stronie www.parkilodzkie.pl. Przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe mogą tam również rezerwować terminy zajęć edukacyjnych organizowanych w parkach krajobrazowych. Przygotowano też specjalne kalendarium wydarzeń turystycznych i edukacyjnych adresowanych do wszystkich mieszkańców regionu bez względu na wiek.

 - Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, dlatego szczególnie zapraszamy do naszych siedmiu parków krajobrazowych. Warto odwiedzać położone na ich terenie Pomniki Historii takie jak Pałac w Nieborowie, Opactwo w Podklasztorzu na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, a także obiekty takie jak Kościół św. Urszuli w Strońsku na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki, Klasztor Franciszkański na terenie PK Wzniesień Łódzkich, zamek i kościół w Inowłodzu, historyczne obiekty w Spale czy drewniany kościół w Grębieniu w otulinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Tych miejsc w województwie jest naprawdę wiele dlatego warto do nich zaglądać szczególnie wiosną  – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Na bieżący sezon przygotowano także liczne wydawnictwa, m.in. mapy turystyczne, które bezpłatnie można otrzymać w oddziałach terenowych Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego: w Łodzi, Moszczenicy, Przedborzu, Skierniewicach i Sieradzu.

Ruszyła też wiosenna edycja akcji „100 000 drzew na stulecie województwa łódzkiego”. Do udziału w akcji zachęcamy także szkoły i samorządy. Aby otrzymać sadzonki m.in. lipy, wierzby, sosny czy klonu trzeba skontaktować się z zespołem Parków Krajobrazowych WŁ.

W związku ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę planowana jest razem z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wspólna wystawa dokumentująca wydarzenia prowadzące do niepodległości, których świadectwem są m.in. pola bitewne i cmentarze znajdujące się w województwie łódzkim.

Sezon turystyczny rozpoczyna też Zoo Safari w Borysewie, które cały czas poszerza swoją ofertę dla odwiedzających. Miłośnicy zwierząt mają tu okazję zobaczyć unikalne gatunki, takie jak białe lwy czy tygrysy bengalskie. Niewątpliwie dużą atrakcją będzie też młoda małpka mandryl o imieniu Miki.

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Poezji. Z tej okazji Urząd Marszałkowski WŁ wspólnie z Łódzkim Domem Kultury zorganizował akcję „Wierszem w las”. 21 marca przed Łódzkim Domem Kultury można było odwiedzać poetycko-ekologiczne stoisko. Każdy, kto kupił książkę otrzymał prezent – sadzonkę drzewa lub krzewu.
 
(dk)