Sejmik ogłosił rok 2017 – Rokiem Władysława Reymonta

czwartek, 9 lutego 2017
Kilka programów realizowanych przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej przyjęli radni wojewódzcy podczas XXXIII sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Sejmik podjął także trzy stanowiska, m.in. w sprawie ogłoszenia roku 2017 w województwie łódzkim – Rokiem Władysława Stanisława Reymonta.
 
Radni Sejmiku już na początku sesji, bez dodatkowych pytań i dyskusji podjęli uchwały w sprawie przyjęcia Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2017-2020, Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2017-2020 oraz Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2017-2020. Ze szczegółowymi materiałami na ten temat radni mieli okazję zapoznać się przed sesją Sejmiku, dlatego przyjęcie tych programów okazało się jedynie formalnością.
 
Oprócz kilku uchwał o charakterze budżetowym, Sejmik podjął również trzy stanowiska. Pierwsze dotyczyło wspomnianego już ogłoszenia roku 2017 – Rokiem Władysława Stanisława Reymonta. Jak zaznaczono w treści tego stanowiska, w 2017 r. przypada 150. rocznica urodzin tego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy w historii. Radni pragną zatem podkreślić, „że ten pierwszy Noblista Polski Niepodległej, autor chłopskiej epopei, literackiego obrazu Łodzi i piewca polskiej prowincji urodził się na Ziemi Łódzkiej” a „wiele miejscowości województwa łódzkiego jest wciąż kojarzonych z pisarzem, z czego aż 8 gmin może pochwalić się udokumentowanym związkiem biograficznym z Noblistą”. Obszerne treściowo stanowisko, w którym radni wymieniają poszczególne etapy z życia pisarza oraz jego związki z regionem, kończy stwierdzenie, że „Sejmik Województwa Łódzkiego jako organ stanowiący województwa, czuje się szczególnie zobowiązany do tego, aby uczcić pamięć pisarza. Oddając my hołd i kultywując pamięć po nim, pragnie ogłosić rok 2017 – Rokiem Władysława Stanisława Reymonta”.
 
Kolejne stanowisko Sejmik przyjął w sprawie zmian w zakresie finansowania regionalnych inwestycji sportowych realizowanych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Radni wyrażają w nim sprzeciw wobec „reorientacji instytucjonalnej” Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej, podkreślając m.in., że „zmiana ta zostaje dokonana nagle, w trakcie trwania procedury naboru wniosków” oraz „bez jakiejkolwiek konsultacji ze środowiskiem samorządowym”. Ponadto radni podkreślają, „że funkcjonujący w postaci zdecentralizowanej od 1995 r. system wspierania inwestycji sportowych (…) wyzwolił w społecznościach lokalnych wiele cennych inicjatyw i diametralnie poprawił stan infrastruktury sportowej w regionie łódzkim i całym kraju”. W związku z tym Sejmik Województwa Łódzkiego „wyraża stanowisko, że zaproponowane zmiany nie wpłyną na lepszy rozwój infrastruktury sportowej w terenie” a pomięcie samorządów wojewódzkich sprawi, że „selekcja inwestycji dokonywana będzie centralnie bez odniesienia się do posiadanej przez te jednostki niekwestionowanej wiedzy o regionalnych potrzebach w tym zakresie”. Na koniec Sejmik wnosi o utrzymanie w mocy dotychczasowej procedury, „opierającej się na zaufaniu i współpracy pomiędzy stroną rządową i samorządową, która przyczynia się do budowania idei samorządności i kreowania oddolnych inicjatyw poprawiających stan infrastruktury sportowej”. Stanowisko (przyjęte głosami radnych koalicji PO-PSL) zostało skierowane do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Sportu i Turystyki, przewodniczących sejmików wszystkich polskich województw oraz jednostek samorządów terytorialnych naszego regionu.
 
Ostatnie stanowisko, jakie radni przyjęli podczas 33. sesji Sejmiku dotyczyło nowego  projektu ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej. Sejmik Województwa Łódzkiego apeluje w nim o wycofanie tego projektu ustawy a także o przystąpienie we współpracy z ekspertami i środowiskiem geologów do opracowania nowego dokumentu, w którym proponuje szereg rozwiązań. Radni sprzeciwiają się przede wszystkim zapisom w proponowanym projekcie, które mają spowodować „drastyczne zmniejszenie dochodów gmin, w których prowadzona jest eksploatacja kopalin”. Jak wskazują wnioskodawcy, wspomniane dochody z opłat eksploatacyjnych „przeznaczane są na rozwój, inwestycje i poprawę warunków życia mieszkańców” a proponowane zmiany mogą spowodować „brak społecznej przychylności co do dalszej działalności wydobywczej na terenach gmin górniczych”. Podobne stanowisko podjęła już Rada Gminy Sulmierzyce oraz Konwent Marszałków Województw RP. Stanowisko Sejmiku Województwa Łódzkiego zostanie przekazane Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Środowiska oraz Wójtowi Gminy Sulmierzyce. (rj)