Sejmik o NATO, UE i bezpieczeństwie
wtorek, 30 kwietnia 2019
Bezpieczeństwo, programy społeczne oraz stanowisko w sprawie uczczenia 20-lecia Polski w NATO i 15-lecia w Unii Europejskiej – to najważniejsze tematy, jakimi zajęli się radni podczas VII sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego (30.04.2019).
Więcej pożarów a mniej przestępstw było w województwie łódzkim w 2018 r, w porównaniu do roku 2017. Informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego, przedstawili komendanci wojewódzcy: st. bryg. Jarosław Wlazłowski z Państwowej Straży Pożarnej oraz inspektor Adam Łapiński z Policji.
W ubiegłym roku PSP interweniowała w województwie łódzkim 34 520 razy, to o 3 736 interwencji mniej niż w 2017 r. W ciągu doby strażacy wyjeżdżają więc do 95 akcji, czyli co… 15 minut! Przez cały ubiegły rok w naszym województwie było 8469 pożarów, to wzrost o 24 procent w porównaniu do 2017 r. Od kilku lat zwiększa się niestety liczba ofiar śmiertelnych w pożarach: w 2016 roku zginęło 26 osób, w 2017 – 42, a w 2018 – 48. Największe ubiegłoroczne akcje strażaków w naszym województwie to: pożar składowiska odpadów na terenie dawnych zakładów Boruta w Zgierzu (25 maja), pożar odpadów w Grabowie (9 października), pożar w fabryce naczep samochodowych w Wieluniu (23 listopada).
W ubiegłym roku strażacy dużo inwestowali. Dla komend miejskich i powiatowych zakupiono 16 pojazdów. Z funduszy europejskich za kwotę 14,5 mln złotych zakupiono m.in. 2 samochody z drabiną mechaniczną, samochód z podnośnikiem hydraulicznym, 5 samochodów ratowniczo-gaśniczych, 3 agregaty prądotwórcze, lekki specjalny samochód rozpoznawczo-ratowniczy, kontener sanitarny. W Ostrowie Warckim budowana jest baza ratownictwa wodnego. Inwestycja zakończona będzie w tym roku.
Komendant Jarosław Wlazłowski poinformował też o działaniach prewencyjnych PSP. W ubiegłym roku prowadzono kampanię społeczno-edukacyjną „Czad i Ogień. Obudź czujność” . W ramach tej kampanii przekazano ponad 1500 czujek dymu i tlenku węgla, zakupiono mobilny symulator zagrożeń pożarowych, zorganizowano festyny w sześciu powiatach.
Według wskaźnika zagrożenia przestępczością na 100 tys. osób, województwo łódzkie plasuje się na 6. miejscu w kraju pod względem bezpieczeństwa. Od 2014 roku systematycznie spada liczba przestępstw przy wzroście wskaźnika ich wykrycia – wynika z danych jakie radnym sejmiku przedstawił inspektor Adam Łapiński Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi. W ubiegłym roku w garnizonie łódzkim policja interweniowała 232 122 razy! Policyjne statystyki wskazują, że poprawił się również stan bezpieczeństwa na drogach w Łódzkiem. W 2017 było 3790 wypadków, a w roku ubiegłym nieco mniej bo 3753. Niestety zwiększyła się liczba ofiar śmiertelnych. W 2017 na drogach województwa zginęło 219 osób a w 2018 już 226! Z analizy przeprowadzonej przez komendę wojewódzką policji wynika, że aż 16,4% wypadków z całego tygodnia ma miejsce w piątki pomiędzy godzinami 16 a 17. Najbardziej „czarne” godziny są w piątki między 17 a 18. Wtedy dochodzi do 18,2% wypadków ze skutkiem śmiertelnym.
Policja podobnie jak straż pożarna prowadzi działania profilaktyczne i edukacyjne. W 2018 roku zrealizowano 120 różnych działań dotyczących: bezpieczeństwa w ruchu drogowym, narkotyków i dopalaczy, cyberzagrożeń, bezpieczeństwa w miejscu publicznym i miejscu zamieszkania, edukacji dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, przemocy w rodzinie a także bezpieczeństwa seniorów.
Komendant wojewódzki policji mówił również o rządowym programie modernizacji policji i innych służb mundurowych w ramach którego przywracane są posterunki policji. Dzięki temu programowi po ośmiu latach mieszkańcy Wartkowic w powiecie poddębickim znów mają u siebie posterunek policji. Posterunki odzyskały też: Nieborów w powiecie łowickim i Piątek w powiecie łęczyckim. W Widawie budowany jest zaś komisariat, a w Rozprzy i Woli Krzysztoporskiej posterunki. W Łodzi przy ul. Armii Krajowej 33 rozbudowywany jest III Komisariat, a na ul. Norwida 18 przebudowywany jest budynek Komendy Wojewódzkiej.
Na sesji przedstawiono również informacje o stanie realizacji programów: Karta Seniora Województwa Łódzkiego i Wojewódzka Karta Rodzin Wielodzietnych.
Karta Seniora Województwa Łódzkiego upoważnia do korzystania z ulg i uprawnień oferowanych przez partnerów programu. Może ją otrzymać każda osoba, która skończyła 60 lat i mieszka
w województwie łódzkim. Warunkiem otrzymania Karty jest złożenie wniosku. Program - Karta Seniora Województwa Łódzkiego rozpoczęto 2 stycznia 2018 r. Do tej pory wydano 14 664 Karty.
Najwięcej wniosków o wydanie Karty złożyli mieszkańcy:
• Łodzi (5047)
• powiatu zgierskiego (1644)
• powiatu pabianickiego (856)
• powiatu łódzkiego wschodniego (738)
• powiatu zduńskowolskiego (649)
• Skierniewic (574)
Najmniej w:
• powiecie wieruszowskim (88 wniosków)
• powiecie skierniewickim (98 wniosków)
• powiecie rawskim (132 wnioski)
• powiecie tomaszowskim (165 wniosków)
Wojewódzka Karta Rodzin Wielodzietnych upoważnia do korzystania z ulg i uprawnień oferowanych przez partnerów programu, czyli różne instytucje. Do uzyskania Karty uprawnieni są rodzice lub opiekunowie dzieci zamieszkałych pod wspólnym adresem na terenie województwa łódzkiego mających na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18. roku życia. Kartę mogą też otrzymać rodzice dzieci do 25. roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje. Przysługuje ona bez ograniczenia wieku w przypadku dzieci posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności bądź całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Podobnie jak w przypadku Karty Seniora warunkiem otrzymania Wojewódzka Karta Rodzin Wielodzietnych jest złożenie wniosku.
Karta wydawana jest od 1 grudnia 2013 r. Od początku programu do 31 grudnia 2018 r. wnioski złożyło 3 725 rodzin, wydano im 18 971 Kart. Tylko w ubiegłym roku wpłynęło 509 wniosków
(w tym: 5 wniosków przez rodziny zastępcze oraz 133 wnioski o przedłużenie Kart), wydano zaś 2439 Kart dla 481 rodzin. 28 wniosków zostało rozpatrzonych negatywnie (rodziny nie spełniały kryteriów programu).
Najwięcej wniosków o wydanie Wojewódzkiej Karty Rodzin Wielodzietnych w latach 2013-2018 złożyli mieszkańcy:
◦ powiatu pabianickiego (719 wniosków)
◦ Łodzi (604 wnioski)
◦ powiatu łęczyckiego (302 wnioski)
◦ powiatu łowickiego (298 wniosków)
◦ powiatu łódzkiego – wschodniego (285 wniosków)
◦ powiatu zgierskiego (250 wniosków)
Najmniej wniosków złożyli mieszkańcy:
◦ powiatu radomszczańskiego (13 wniosków)
◦ powiatu wieruszowskiego (21 wniosków)
◦ Piotrkowa Trybunalskiego (39 wniosków)
◦ powiatu brzezińskiego (40 wniosków)
◦ powiatu wieluńskiego (42 wnioski)
Ponieważ w ostatnim czasie zbiegły się dwie ważne dla Polski rocznice, radni przyjęli na sesji „Stanowisko Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie uczczenia 20-lecia Polski w NATO i 15-lecia w Unii Europejskiej”. Czytamy w nim m.in.: „W 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO oraz 15. rocznicę wejścia do Unii Europejskiej Sejmik Województwa Łódzkiego pragnie wyrazić swoje uznanie i wdzięczność dla wszystkich Polaków, którzy doprowadzili do tych historycznych wydarzeń, a także podkreślić rolę i znaczenie NATO oraz Unii Europejskiej w zapewnieniu bezpieczeństwa i co za tym idzie wszechstronnego rozwoju Województwa Łódzkiego”.
wj