Piknikowo-funduszowo w powiecie bełchatowskim
czwartek, 24 czerwca 2021Drugim przystankiem na trasie Porozmawiajmy w Łódzkiem i pikniku Lato z Funduszami Unijnymi był powiat bełchatowski. Po omówieniu strategii na najbliższe lata, mieszkańcy śpiewająco poznali ofertę samorządu województwa.
Na początek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i mieszkańcy z regionu bełchatowskiego spotkali się z reprezentującym Zarząd Województwa Łódzkiego wicemarszałkiem Zbigniewem Ziembą i dyrektorami Urzędu oraz jednostek podległych. Zainteresowanie spotkaniem było duże, bo powiat bełchatowski czekają szczególne zmiany w najbliższych latach z uwagi na transformację energetyczną. Właśnie temu tematowi wicemarszałek Zbigniew Ziemba poświęcił najwięcej uwagi opowiadając o Strategii Województwa Łódzkiego do 2030 roku. Zapraszał m.in. do Centrum Rozwoju Kompetencji, a samorządowców zachęcał do współdziałania przy kierowaniu do szkoły najnowszych technologii mieszkańców z ich terenu.
Przedstawiciel zarządu województwa przypomniał również o największych inwestycjach planowanych w Bełchatowie i okolicach, czyli budowie południowej obwodnicy miasta, inwestycjach na drogach wojewódzkich przebiegających przez powiat oraz przywróceniu kolejowych połączeń osobowych do Piotrkowa, a także potężnym przedsięwzięciu, jakim ma być budowa torów, która umożliwi połączenie Bełchatowa z Wieluniem.
Szczegółowe informacje o działaniach podejmowanych przez Urząd Marszałkowski przekazali urzędnicy zapraszając na stoiska z ofertami przygotowane przez departamenty i jednostki podległe samorządowi województwa.
O tym, że warto sięgać po dotacje z Urzędu Marszałkowskiego przekonywali m.in. proboszczowie parafii pw. Nawiedzenia NMP w Giełzowie oraz pw. św. Teodora Męczennika w Kociszewie, którzy otrzymali wsparcie na remonty zabytkowych kościołów w tych miejscowościach. Wicemarszałek Zbigniew Ziemba przekazał im symboliczne czeki. W kościele w Giełzowie, gdzie w ubiegłym roku odremontowany został ołtarz, a teraz ze wsparciem w wysokości 75 tys. zł naprawiany będzie dach. W Kociszewie przeprowadzony zostanie remont drewnianych elementów dachu i prezbiterium.
Po południu w Zelowie trwał piknik rodzinny Lato z Funduszami Unijnymi. Na terenie OSP, mimo ulewy, która przeszła rano nad miasteczkiem, przygotowana została scena i stragany, na których można było dowiedzieć się wszystkiego o funduszach unijnych, ofercie Urzędu Marszałkowskiego i podległych mu teatrów, domu kultury, filharmonii, czy Wytwórni Filmów Oświatowych. Prezentowały się też służby mundurowe i inne instytucje z Łódzkiego. Wszystko to zaproponowane było w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Dlatego dzieci mogły malować, grać na instrumentach muzycznych, tworzyć laleczki i jeszcze dostawać za to nagrody; wszyscy z zainteresowaniem przyglądali się sprzętowi Wojsk Obrony Terytorialnej, poznawali ofertę kulturalną i turystyczną regionu. Całość została okraszona wyrobami kulinarnymi z najwyższej półki przygotowanymi i serwowanymi przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. To spośród ich lokalnych specjałów wybrany by ten najsmaczniejszy. Okazały się nim prażoki z kapustą ze stoiska KGW Załuże. Na scenie trwały występy, a całość poprowadził Maciej Smoliński, który również dał koncert ze swoimi muzykami.
Przy okazji wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba w towarzystwie radnego Sejmiku Dariusza Roguta oraz burmistrza Zelowa Tomasza Jachimka, wręczył granty sołeckie dla sołtysów z powiatu bełchatowskiego. A przypomnijmy, że w tym roku na granty przeznaczono w całym województwie 6 mln zł – najwięcej ze wszystkich dotychczasowych edycji.
jg/fot. Piotr Wajman
Galeria
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/rozmawiamy-o-%c5%82%c3%b3dzkiem-w-be%c5%82chatowie#sigProIdae838b9b2e