Radzili o stanie i przyszłości gospodarki

czwartek, 17 września 2020

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zajęła się w czwartek (17.09) teraźniejszą i przyszłą sytuacją gospodarczą regionu. Poznanie obecnej kondycji wynikało z troski o sytuację przedsiębiorców i pracowników w związku z koronawirusem. Przyszłość, to dbałość o sytuację pracowników Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Pierwsze plenarne posiedzenie WRDS po wakacjach miało charakter hybrydowy, bo część uczestników łączyła się z salą obrad w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego za pomocą internetu. Z takiej możliwości skorzystał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i jeden z prelegentów - Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który ze swojego warszawskiego biura informował o środkach finansowych skierowanych do przedsiębiorców uruchomionych dla powstrzymania skutków pandemii w gospodarce. W regionie łódzkim skorzystało z nich 22 tys. firm, a środki te uratowały 166 tys. miejsc pracy. Mapa subwencji z kwotami przeznaczonymi dla poszczególnych podmiotów znajduje się na stronie internetowej Funduszu: www.pfr.pl.

Optymistycznie zachowuje się rynek pracy w regionie. Tak wynikało z danych przedstawionych przez Kamila Jeziorskiego, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. Bezrobocie w Łódzkiem jest na poziomie 6,2 procenta i jest zbliżone do tego z początku 2019 roku. Przy tym ofert pracy w lipcu tego roku było więcej niż w lipcu roku ubiegłego.

O ofercie Urzędu Marszałkowskiego dla przedsiębiorców mówił Łukasz Stajuda, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w Łodzi. – 110 umów na 130 mln zł już zostało podpisanych, drugie tyle czeka na podpisanie. Do rozstrzygnięcia w konkursach czeka 113 mln zł – mówił.

W ramach środków dla firm są m.in. pożyczki płynnościowe na preferencyjnych warunkach oferowane za pośrednictwem Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego; wsparcie w konkursie unijnym na przebranżowienie, na który wpłynęło 1500 wniosków, a do rozdysponowania jest blisko 90 mln zł; pieniądze unijne na tzw.  kapitał obrotowy, czyli utrzymanie bieżącej działalności dla firm dotkniętych skutkami COVID-19. Dyrektor zapowiedział, że w najbliższych dniach mają być ogłoszone szczegóły dotyczące naboru wniosków.

Rada przyjęła też informację o kłopotach w branży turystycznej w związku pandemią przedstawioną przez osoby świadczące usługi w tej dziedzinie gospodarki.

 

Drugim tematem poruszonym przez Radę była sprawa „transformacji polskiego sektora węglowo-energetycznego w kontekście wprowadzania Europejskiego Zielonego Ładu i neutralności klimatycznej”. W omówieniu tematu wzięli udział przedstawiciele władz PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A.: Wanda Buk i Ryszard Wasiłek. Punkt widzenia Ministerstwa Aktywów Państwowych przedstawił zastępca dyrektora w Departamencie Nadzoru Wojciech Krysztofik. Urząd Marszałkowski reprezentował w dyskusji dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Tadeusz Polak.

Przedstawiciele związków zawodowych podnosili przy okazji sprawę przeniesienia wydobycia węgla brunatnego w okolice Złoczewa. Przewodniczący Rady Waldemar Lutkowski przyjął apel górników z KWB Bełchatów skierowany do rządu o zapewnienie ciągłości wydobycia węgla brunatnego w województwie łódzkim w kolejnych latach.

Temat będzie kontynuowany za tydzień, kiedy do Łodzi na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego przyjadą przedstawiciele Ministerstwa Klimatu.

W poczet członków Rady przyjęty został na dzisiejszym posiedzeniu Andrzej Kopertowski. Wiceprezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna będzie reprezentantem pracodawców.

jg/fot. Piotr Wajman