Przygotowania do Szczytu Klimatycznego

piątek, 20 listopada 2015
W Brukseli trwają ostatnie przygotowania do rozpoczynającego się 30 listopada w Paryżu Szczytu Klimatycznego COP 21. Tematowi temu poświęcona była między innymi zorganizowana w czwartek w Komitecie Regionów konferencja „Społeczeństwo obywatelskie, miasta i regiony w przygotowaniu do COP21", podczas której interesy Województwa Łódzkiego reprezentował marszałek Witold Stępień.
 
Celem wydarzenia była dyskusja dotycząca działań na rzecz klimatu podejmowanych obecnie przez władze samorządowe w UE oraz wyzwań i szans dla europejskich regionów i miast związanych z decyzjami, które mogą zostać podjęte na szczycie COP 21. Mimo, że kluczowe postanowienia dotyczące porozumienia będą podejmowane na szczeblu międzyrządowym, ich skuteczna realizacja nie będzie możliwa bez zaangażowania władz lokalnych i społeczeństwa. Nowy model zarządzania powinien opierać się na zasadzie wielopoziomowego sprawowania rządów, w którym skoordynowane działania państw członkowskich oraz władz lokalnych i regionalnych pozwolą na efektywne kształtowania globalnego porozumienia klimatycznego.
 
Temat międzynarodowych negocjacji klimatycznych zdominował również obrady Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE), której obradom przewodniczył marszałek Stępień jako jej I Wiceprzewodniczący. W trakcie spotkania dyskutowano m.in. na temat udziału Komitetu Regionów w działaniach związanych z COP 21. Ambitne cele uzgodnione w Paryżu zdaniem W. Stępnia „będą mieć nie tylko pozytywny wpływ na zdrowie społeczeństwa, ale także, zgodnie ze Strategią Europa 2020, przyczynią się do rozwoju innowacyjnych, zrównoważonych i otwartych na sprawy społeczne regionalnych gospodarek, a tym samym tworzenia nowych, lepszych miejsc pracy”.
 
Witold Stępień odwiedził również Targi Brussels Innova 2015 – czołową międzynarodową imprezę w dziedzinie wynalazczości, poświęconą transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. Udział Województwa Łódzkiego w targach, był jednym z elementów realizowanej przez Departament ds. Przedsiębiorczości strategii kompleksowego wspierania przedsiębiorców, instytutów i jednostek naukowo-badawczych z regionu w obszarze marketingu i promocji innowacyjności. Aktywna promocja otwiera szersze możliwości nawiązania przez jednostki sfery nauki i przedsiębiorców międzynarodowych kontaktów oraz zaistnienia ze swoją ofertą na rynkach zagranicznych. Na stoisku Województwa Łódzkiego swoimi pomysłami i nowymi technologiami mogły pochwalić się Instytut Technologii Bezpieczeństwa MORATEX, Instytut Włókiennictwa, Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych oraz firma Invento Software.
(mp)