Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

poniedziałek, 7 grudnia 2020

W Łodzi powstanie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs na jego utworzenie wygrał Specjalistyczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. J. Babińskiego w Łodzi - jednostka podległa samorządowi województwa łódzkiego.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży będzie znajdowało się w nieruchomości przy ul. Mielczarskiego 35 w Łodzi. O inwestycji poinformowali w poniedziałek, 7 grudnia, podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk oraz dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. J. Babińskiego w Łodzi Anna Śremska.

- Znajdujemy się przed dawnym budynkiem poradni pulmonologicznej, alergologicznej, zamkniętym w sierpniu 2012 roku. Myślę, że od tamtej pory nikt nie miał pomysłu na to, żeby w jakikolwiek sposób wykorzystać ten budynek. Ale dzisiaj chciałbym państwu ogłosić bardzo dobrą informację. W najbliższym czasie ten budynek będzie bardzo praktycznie służył mieszkańcom Łodzi, zwłaszcza dla dwóch dzielnic, myślę tutaj o Śródmieściu i Polesiu. W tym budynku będą świadczone usługi psychologiczne, psychiatryczne dla dzieci i młodzieży – powiedział wicemarszałek Piotr Adamczyk. - Świadczenia, które będą tutaj realizowane będą musiały być dość szybko rozpoczęte, dlatego że projekt zakłada, że już w marcu 2021 roku ruszą te usługi, a więc w błyskawicznym tempie. Za chwilę państwo myślę tutaj zobaczycie ekipy remontowe. Myślę, że każdy z nas zdaje sobie sprawę jaka jest skala potrzeb – podkreślił Piotr Adamczyk.

W wyniku konkursu ogłoszonego w kwietniu tego roku przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Łodzi został wybrany jako jedna z siedmiu placówek w kraju, która ma utworzyć Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Kwota wnioskowanego przez szpital dofinansowania to 15 mln zł. Około 3 mln zł zostanie z tej puli przeznaczone na remont budynku.

- Bardzo się cieszę, że dziś stoimy w tym miejscu – powiedziała Anna Śremska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łodzi. – Spinamy wiele lat starań szpitala o to, żeby opieka skierowana w szczególności do dzieci i młodzieży i ich rodzin, opiekunów i środowisk, w których one się wychowują, była kompleksowa i pełna, żeby to miało w końcu sens. – dodała. – To jest miejsce, do którego młody człowiek i jego rodzina będzie mogła przyjść i otrzymać pomoc adekwatną do potrzeb. Będzie można zacząć w końcu pracować ze środowiskiem szkolnym. – podkreśliła Anna Śremska.

Utworzenie Centrum w województwie łódzkim jest kolejnym etapem rozwoju środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej w regionie, a jednocześnie elementem realizacji Regionalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Województwa Łódzkiego na lata 2017–2022.

W poniedziałkowej konferencji wzięli także udział kierownik Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Łodzi Paulina Przyrowska oraz dr Aleksandra Lewandowska.

DK, fot. Sebastian Sołtyszewski

Media